Kraków. Policjanci odzyskali zabytkowy pastorał św....

  Kraków. Policjanci odzyskali zabytkowy pastorał św. Stanisława

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Ogórek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Skradziony pastorał
  1/6
  przejdź do galerii

  Skradziony pastorał ©Fot. materiały policyjne

  Krakowscy policjanci odzyskali zabytkowy, XIX-wieczny pastorał św. Stanisława, który został skradziony z sadzawki na dziedzińcu klasztoru Paulinów na Skałce. Po zbadaniu go przez policyjnych specjalistów, wróci na swoje miejsce.
  XIX-wieczny pastorał, który trzymała w ręce figura św. Stanisława, stojąca w sadzawce na dziedzińcu klasztoru Paulinów na Skałce, został ukradziony na przełomie października i listopada zeszłego roku.

  Pastorał jest wykonany z drewna, a ślimakowato zwinięte zakończenie z metalu. Został wyceniony na co najmniej 5 tys. zł. Ponieważ razem z figurą św. Stanisława figuruje w rejestrze zabytków, policjanci rozpoczęli śledztwo w sprawie kradzieży dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury.


  Policjanci sprawdzali skupy złomu, kontrolowano targowiska na których sprzedaje się starocie, przeczesywano aukcje internetowe, oferujące różnego rodzaju „antyki ”. Ponieważ od lat małopolscy policjanci współdziałają z przedstawicielami środowiska antykwariuszy i marszandów (dużo utraconych zabytkowych przedmiotów odzyskano dzięki tej współpracy) i w tym przypadku poproszono ich o czujność.  - W sierpniu tego roku policjanci kryminalni z Komendy Wojewódzkiej ustalili, że pastorał może znajdować się w jednej z kamienic na krakowskim Kazimierzu. Policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu znaleźli go w opuszczonej piwnicy w tej kamienicy. Trwa ustalanie kręgu osób, które mogły mieć udział zarówno w kradzieży jak i jego ukryciu - mówi Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji.

  Pastorał trafi teraz do laboratorium kryminalistycznego policji, a po badaniach wróci na swoje miejsce.

  WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 20

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Nie przegap

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama