Kampania Związku Nauczycielstwa Polskiego "Chcemy godnie...

  Kampania Związku Nauczycielstwa Polskiego "Chcemy godnie zarabiać". Billboardy pojawiły się w całej Polsce

  K. Gruszczyńska, M.Jankowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Billboardy prezentujące zarobki nauczycieli wyliczone przez ZNP stanęły w całej Polsce, także na Pomorzu. Można je zobaczyć w Gdańsku, Gdyni oraz Sł

  Billboardy prezentujące zarobki nauczycieli wyliczone przez ZNP stanęły w całej Polsce, także na Pomorzu. Można je zobaczyć w Gdańsku, Gdyni oraz Słupsku. ©facebook.com/znpedupl

  W Gdańsku, Gdyni i Słupsku pojawiły się nietypowe billboardy. Nikt tu niczego nie reklamuje. To element kampanii ZNP, który pragnie w ten sposób zwrócić uwagę na zbyt niskie zarobki nauczycieli.
  Billboardy prezentujące zarobki nauczycieli wyliczone przez ZNP stanęły w całej Polsce, także na Pomorzu. Można je zobaczyć w Gdańsku, Gdyni oraz Sł

  Billboardy prezentujące zarobki nauczycieli wyliczone przez ZNP stanęły w całej Polsce, także na Pomorzu. Można je zobaczyć w Gdańsku, Gdyni oraz Słupsku. ©facebook.com/znpedupl

  „Chcemy godnie zarabiać” - to hasło nowej inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego. Na wielkich czerwonych billboardach widnieje kwota, jaką miesięcznie zarabia nauczyciel stażysta (czyli pedagog na początku drogi zawodowej) - 1751 zł netto.

  Te specyficzne nośniki reklamowe usytuowane są w całej Polsce, także na Pomorzu. Znajdziemy je w Gdańsku (al. Grunwaldzka/Uphagena), Gdyni (ul. Chwaszczyńska/Brzechwy) oraz Słupsku (ul. Boh. Westerplatte / Kozietulskiego). Będą wisieć przez dwa tygodnie.

  Zobacz również: Przeciw niskim zarobkom i minister edukacji. Nauczyciele protestowali w Warszawie razem z ZNP


  - Miałam możliwość przejechania przez Gdańsk tramwajem i słyszałam, że ludzie to komentują, zastanawiają się, dyskutują, czy zarobki nauczycieli mogą być aż tak niskie. Billboardy przykuwają uwagę, być może powinno ich być więcej, ale umieszczone są one w takich miejscach, że każda osoba - czy to kierowca, który zatrzyma się na czerwonym świetle, czy to przechodzień, ma możliwość odczytania tego - mówi Elżbieta Markowska, szefowa pomorskiego okręgu ZNP.

  Skąd pomysł na tego typu działania? - Chcemy, aby w przestrzeni publicznej pojawiła się informacja o rzeczywistych zarobkach nauczycieli - tłumaczy Sławomir Broniarz, prezes ZNP. - Chcemy, żeby wszyscy mieli świadomość, że minimalne wynagrodzenie nauczyciela stażysty wynosi tylko 1751 zł „na rękę”. To szokująco niska stawka szczególnie, że w innych branżach pracownik otrzymuje „na dzień dobry” o wiele wyższe pieniądze, np. supermarkety oferują zarobki na poziomie 3,5 tys. zł - dodaje Broniarz.

  Czytaj też: Jak długi jest naprawdę nauczycielski tydzień pracy?

  ZNP pokusił się też o wyliczenia, ile zarabiają nie tylko stażyści, ale też pozostali nauczyciele w zależności od stopnia awansu. I tak kontraktowy dostaje 1798 zł miesięcznie, mianowany - 2033 zł, a dyplomowany - 2377 zł. Po kwietniowych podwyżkach nauczycielska pensja wzrosła od 86 do 117 zł netto.

  Tymczasem Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że nauczyciele nigdy wcześniej nie zarabiali tak dobrze. Zaraz po rozpoczęciu kampanii ZNP, resort edukacji przedstawił swoje stanowisko.

  - Zgodnie z zapowiedziami, od 1 kwietnia rozpoczęliśmy wprowadzanie planu podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli o ok. 15,8 proc. w ciągu 3 lat. Warto podkreślić, że to pierwszy od 6 lat wzrost pensji nauczycieli. Ostatnia podwyżka płac miała miejsce w 2012 r. W 2017 r., po raz pierwszy od 5 lat, zagwarantowaliśmy waloryzację wynagrodzeń nauczycieli i zapewniliśmy ich finansowanie w kwocie 418 mln zł - informuje Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN.

  Zobacz również: Dni Narodowego Centrum Nauki na Politechnice Gdańskiej

  Według Ministerstwa Edukacji Narodowej, średnie wynagrodzenie nauczycieli kształtuje się na poziomie od 2900, 20 (dla stażysty) do 5336,37 zł. Są to jednak kwoty brutto.

  - Skąd ministerstwo wzięło te stawki? - pytają zdziwieni związkowcy. Twierdzą, że resort Anny Zalewskiej operuje tzw. średnim nauczycielskim wynagrodzeniem, które tak naprawdę istnieje tylko na papierze, a do średniej płacy MEN wlicza wszystkie możliwe w całej karierze zawodowej dodatki.

  Nauczyciele zgodnie przyznają, że kwietniowe podwyżki ich nie satysfakcjonują. Trudno znaleźć pedagoga, który nie nazywa ich mianem „śmiesznych pieniędzy”. Jak pedagodzy sobie radzą? - Korepetycje to za mało. Moi znajomi jeżdżą wieczorami i w weekendy na Uberze, wielu stoi za barem. Ja sama dorabiam jako kelnerka. To zaczyna być norma w naszym środowisku - mówiła nam niedawno Anna, nauczycielka z Tczewa (nazwisko do wiadomości redakcji).


  Zobacz też wideo:
  Demonstracja zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego przebiega pod hasłem "Mamy dość!" 21.04.2018 r. przed MEN  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A WASZE leber ELYTY PO BOLKU BULLU I KFAHU

  777 PO lACKI KALI BABka RYCHU (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1


  Ci dzisiejsi nowoczesni

  beda mieszkac (gość) 17.05.18, 10:49:43

  Zgłoś naruszenie treści
  Już oceniłeś tę opinię.
  / +3
  / 3

  co tam dla nich takie drobiazgi, z widokami na cmentarze kupuja...rozwiń całość


  Ci dzisiejsi nowoczesni

  beda mieszkac (gość) 17.05.18, 10:49:43

  Zgłoś naruszenie treści
  Już oceniłeś tę opinię.
  / +3
  / 3

  co tam dla nich takie drobiazgi, z widokami na cmentarze kupuja nory, ludzi sprowadzili do roli zwierzatek, a zwierzatka zhumanizowali. Powinni im dodatkowo wybudowac w podziemiach grobowce zamiast garazy, i niech tam sie grzebia gdzie za zycia mieszkali.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  paliwo w gore

  Giteusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ceny paliw zależą od notowań ropy naftowej. dlatego teraz paliwo poszlo w gore. Arabowie skacza trumpowi

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wstyd!

  Kadi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Mam doktorat z nauk chemicznych i idąc do pracy w instytucji państwowej dostaje najniższą krajową. Krzyczę? Marnuje pieniądze na bilbordy, że mi źle?! Każdy jest kowale własnego losu i jeżeli Ci...rozwiń całość

  Mam doktorat z nauk chemicznych i idąc do pracy w instytucji państwowej dostaje najniższą krajową. Krzyczę? Marnuje pieniądze na bilbordy, że mi źle?! Każdy jest kowale własnego losu i jeżeli Ci się nie podoba to co masz, to zmień swoje sam, a nie oczekuj że zrobią to za Ciebie inni.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Doradzam za friko!

  Gajowy Bronek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Zmieńcie robotę, weście porzyczke i ... jedźcie z tow. Broniarzem na Maderę! POmimo bulu nie traćta nadzieji! ;)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo