Ważne
  IPN: Ten pomnik nie powinien stać w Rzeszowie

  IPN: Ten pomnik nie powinien stać w Rzeszowie

  Małgorzata Froń

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  IPN: Ten pomnik nie powinien stać w Rzeszowie

  ©Bartosz Frydrych

  IPN weryfikuje podkarpackie pomniki. Wydał właśnie opinię na temat Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej w Rzeszowie.
  IPN: Ten pomnik nie powinien stać w Rzeszowie

  ©Bartosz Frydrych

  Od roku obowiązuje w Polsce ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Zakazuje ona upamiętniania osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny.

  Dlatego z przestrzeni publicznej muszą zniknąć nazwy dróg, ulic, mostów i placów, które upamiętniają takie osoby czy organizacje. Samorządy mają czas do września, aby nazwy zmienić.

  Żeby zmienić nazwę, lub wyburzyć pomnik, trzeba mieć opinię Instytutu Pamięci Narodowej. O taką opinię zwrócili się do rzeszowskiego IPN miejscy radni, przekazali też listę nazw rzeszowskich ulic i pomników, pozostających w zarządzie miasta.

  IPN uznało, że powinny zostać zmienione nazwy trzech ulic, których patroni byli działaczami komunistycznymi: Julian Brun, Leon Kruczkowski i Lucjan Rudnicki.

  IPN w piśmie do radnych informuje także, że Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej, który od 67 lat stoi na placu Ofiar Getta „Nie powinien znajdować się w przestrzeni publicznej”.


  W uzasadnieniu opinii IPN napisano:

  „Oficjalna propaganda mówiąca o „wyzwoleniu” Polski przez Armię Czerwoną była jednym z głównych mitów legitymizujących władze komunistyczną w Polsce. Trudno jednoznacznie uzasadnić, że w przestrzeni Rzeszowa istnieją jednocześnie Krzyż Ofiar Komunizmu i Pomnik Sybiraków oraz pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej, która to armia brała czynny udział w represjach na ludności polskiej, a także była armią najeżdżającą, mającą zniszczyć polską państwowość”.

  IPN w piśmie do rady miasta napisał także, że „na terenie Rzeszowa są także upamiętnienia, które nie powinny istnieć w przestrzeni publicznej”. Chodzi tutaj zapewne m.in. o pomnik Czynu Rewolucyjnego, który znajduje się w samym centrum miasta przy rondzie. Od lat jest “wizytówką miasta”. Pomnik to własność klasztoru ojców Bernardynów, a ci nie wystąpili do IPN o opinię na jego temat.
  ZOBACZ TEŻ: W Rzeszowie zlikwidują dwa pomniki, w tym ten najsłynniejszy?

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Nie przegap

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama