Ważne
  Centralny Port Komunikacyjny. W lipcu mamy poznać...

  Centralny Port Komunikacyjny. W lipcu mamy poznać lokalizację

  Marcin Darda

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Centralny Port Komunikacyjny. W lipcu mamy poznać lokalizację

  ©pixabay.com

  Jeszcze w lipcu mamy poznać lokalizację Centralnego Portu Komunikacyjnego. Pełnomocnik rządu zapewnia, że powstanie „między Łodzią a Warszawą”
  Centralny Port Komunikacyjny. W lipcu mamy poznać lokalizację

  ©pixabay.com

  Kolejne rządy obiecują budowę Centralnego Portu Lotniczego już od 2003 r. Efekt, poza obietnicami i odkładaniem projektu do szuflady, to różnego rodzaju opracowania wskazujące na potrzebę budowy, zaś za rządu PiS pojawiła się nowa koncepcja: CPL zamienił się Centralny Port Komunikacyjny, czyli inwestycja lotniskowa połączona z węzłem kolejowym.

  Pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Mikołaj Wild zapewnił, że rada ministrów jeszcze w lipcu przyjmie wstępną uchwałę, która będzie fundamentem rządowego programu budowy CPK.

  Cel? Wybudować CPK w ciągu 10 lat. Wstępny kosztorys to 30 mld zł. Po przyjęciu dokumentów rządowych – jak mówi Wild – możliwe będzie rozpoczęcie negocjacji z potencjalnymi inwestorami, a już przed rokiem pojawiły się informacje, że inwestycją w Polsce zainteresowany jest kapitał chiński.

  Nowe lotnisko między Łodzią i Warszawą? Witold Waszczykowski zapowiada budowę

  – Port lotniczy nie powinien być zlokalizowany dalej niż 50 kilometrów od aglomeracji. Kolejnym założeniem, które przyjmujemy w projekcie uchwały jest lokalizacja między Warszawą a Łodzią – stwierdził Mikołaj Wild.

  O Centralnym Porcie Lotniczym, dziś zwanym Komunikacyjnym, kolejne ekipy rządowe mówią od 2003 r. Już wtedy przewidywano, że Okęcie nie wystarczy i Polska będzie potrzebowała wielkiego portu w centrum kraju. Dziś jednak a propos Okęcia, mówi się raczej o zamknięciu go dla ruchu turystycznego, a pozostawieniu funkcji istotnych dla obronności kraju.

  „Trzeba pilnować, by nie okazało się, że „między Warszawą a Łodzią” to np. Modlin albo przedmieście Warszawy a nie Babsk lub (ostatecznie) Mszczonów. Nasi łódzcy posłowie wszystkich formacji powinni w tej sprawie działać zgodnie” – napisał na swym blogu Jerzy Kropiwnicki, były prezydent Łodzi.

  Co istotne, pełnomocnik Wild już zdołał zapewnić, że port lotniczy w Modlinie nie wchodzi w grę, bo ma być przeznaczony dla przewoźników niskokosztowych.

  Co budowa CPK oznaczałaby z kolei dla łódzkiego lotniska im. Władysława Reymonta? Niedawno jego prezes Anna Midera dzieliła się w tej sprawie opinią z portalem Pasazer.com.

  Lotnisko w Radomiu kontra Centralny Port Lotniczy. Kto wygra walkę o pasażera?

  „Dla samego portu lotniczego w Łodzi może to oznaczać konieczność podjęcia decyzji o jego nowej roli w tej przestrzeni, ale myślę, że przed wyborem nowych scenariuszy i decyzji staniemy dopiero, jeśli w ogóle, za kilka lat – stwierdziła prezes Anna Midera. W tym czasie zamierzam skoncentrować się na dynamicznym rozwoju portu lotniczego w Łodzi, który moim zdaniem ma duży potencjał rozwoju.”

  W każdym razie przed czternastu laty ówczesny rząd SLD-UP-PSL zlecił analizę CPL hiszpańskiemu konsorcjum Ineco Sener, które wyznaczyło cztery lokalizacje: Baranów, Mszczonów i Sochaczew na Mazowszu oraz Babsk w woj. łódzkim.

  Później, gdy ministrem infrastruktury był łodzianin Cezary Grabarczyk (PO), wyznaczono wstępną lokalizację. Najbardziej optymalny okazał się Mszczonów, bo tam ma się zbiegać planowana linia kolei dużych prędkości z Centralną Magistralą Kolejową. KDP do 2030 r. ma połączyć Warszawę z Poznaniem i Wrocławiem (przez Łódź), a CMK łączy stolicę z Katowicami i Krakowem.

  Pomysł budowy CPL jednak zamrożono za rządów PO-PSL. Wyceniono ją na 3 mld euro, w międzyczasie zapadła decyzja o rozbudowie Okęcia. CPL pojawił się w ofercie wyborczej PiS podczas kampanii do Parlamentu Europejskiego. W kwietniu 2014 r. budowę CPK obiecywał w Łodzi Jarosław Kaczyński, potem powtarzał tę obietnicę w kampanii parlamentarnej 2015 r.

  Czytaj także

   Komentarze (19)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Łódzkie lotnisko kurczy się od lat

   brrrum (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   bo brakuje dobrego zarządcy. Przecież Hanka nie potrafi zadbać o zrównoważony rozwój miasta - jeśli ktoś nie wierzy to powinien to miasto Łódź poznać poprzez spacery, wycieczki, przejażdżki od...rozwiń całość

   bo brakuje dobrego zarządcy. Przecież Hanka nie potrafi zadbać o zrównoważony rozwój miasta - jeśli ktoś nie wierzy to powinien to miasto Łódź poznać poprzez spacery, wycieczki, przejażdżki od granic do granic; zaniedbań mnóstwo!
   Znakomitym przykładem zaniedbań prezydenckich jest wiadukt na Przybyszewskiego, który już przez drugą kadencję Hanki oczekuje na remont a grozi zawaleniem, o czym szeroko informowano.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Problem jest w tym, że

   Piotr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   zainwestowano w Lublinek zamiast w zupełnie nowe lotnisko miedzy Łodzią a Strykowem. Ekstra lokalizacja blisko węzeł autostradowy, możliwość poprowadzenia linii kolejowej, brak przeszkód na...rozwiń całość

   zainwestowano w Lublinek zamiast w zupełnie nowe lotnisko miedzy Łodzią a Strykowem. Ekstra lokalizacja blisko węzeł autostradowy, możliwość poprowadzenia linii kolejowej, brak przeszkód na podejściach do pasa, możliwość budowy naprawę długiego pasa rzędu 4000 m i tym samym obsługi cargo lotniczego ( a nie samochodowego jak na Lublinku). Modlin nie miałby szans na powstanie a obecne dyskusje o CPL, CPK nie miałyby sensu. Łódź przerznęła swoją szansę która już się nie powtórzy!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie dla mnie CPK.

   Marian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   To niech ten CPK będzie między Warszawą i Łodzią a ja w takim razie nadal będę latał przez Frankfurt bo jestem z Katowic i jest mi obojętne gdzie mam się przesiadać. Gdyby był gdzieś w okolicach...rozwiń całość

   To niech ten CPK będzie między Warszawą i Łodzią a ja w takim razie nadal będę latał przez Frankfurt bo jestem z Katowic i jest mi obojętne gdzie mam się przesiadać. Gdyby był gdzieś w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego lub Opoczna to co innego no ale lotnisko ma być dla towarzyszy z Warszawy żeby było gdzie swoich upchnąć na stanowiska. Dzięki Bogu i partii że istnieje konkurencja. Możecie sobie ten CPK zbudować nawet w centrum Warszawy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chuja wybudują

   Hehe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   Pisiory mogą wybudować, ale pomnik Lecha.
   Do lotniska nie mają głowy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jest jakiś problem z lokalizacją super lotniska?

   Przecież nasze obrotne lodzkie władze mogą zrewitalizować Centrum City z extra dworcem, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   stajnią jednorożców i Ooo grodowa office tam gdzie powstanie lotnisko. Dla chcącego nic trudnego a nasza śmietanka towarzysko biznesowa zawsze chce dobrze dla ... siebie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lotniskowa Straż Pożarna!

   strażak! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   lotnisko ma być!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I słusznie! Lublinek powinien zdechnąć i pozostać wspomnieniem!

   I słusznie! Lublinek powinien zdechnąć i pozostać wspomnieniem! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 21

   I słusznie! Lublinek powinien zdechnąć i pozostać wspomnieniem! Nie ma to jak prowincjonalna rubież śmiesznego miasta z aspiracjami do bycia dużym i znaczącym. Łódź to mentalna wieś. Miasto...rozwiń całość

   I słusznie! Lublinek powinien zdechnąć i pozostać wspomnieniem! Nie ma to jak prowincjonalna rubież śmiesznego miasta z aspiracjami do bycia dużym i znaczącym. Łódź to mentalna wieś. Miasto alkoholików, palaczy, ćpunów, brudasów, chaosu i bałaganu. Typowy statystyczny łodziak to menel, rzucający wypalone kiepy pod nogi (pomimo kosza stojącego obok), tłuczący butelki na chodniku i srający psami gdzie popadnie.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Typowe wypociny typowego bałuciarza

   który w życiu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   doopy nie ruszył z brudnej odrapanej bałuckiej meliny. Stąd taka opinia o Łodzi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Patologia

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

   To ty możesz nazywać się menelem a nie innych mieszkańców Łodzi. Nie masz prawa obrażać ludzi mieszkających w tym PIĘKNYM MIEŚCIE. Myślę że powinieneś wyprowadzić się na wieś jeżeli tak piszesz.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Łódź

   Lucjusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Wcale nie jest taka piękna ;v
   Bywały lepsze

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Łódź

   Lucjusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Wcale nie jest taka piękna ;v
   Bywały lepsze

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie

   Tatiana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   Żal mi Ciebie kobieto, Łódź jest brzydka, powinnaś to widzieć mieszkając tutaj
   Najpiękniejsze są miasta w Austrii ❤


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   .... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Ty chyba nie wiesz co mówisz

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lublinek to był chory pomysł od samego początku.

   obserwator życia miejskiego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

   Teraz płacimy miliony za zbudowanie skarbonki bez dna.

   Zarabiają tam tylko członkowie zarządu z nadania partyjnego.

   Zdjęcie autora komentarza
   Albo rowery,albo samochody

   Radosław Karp

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

   Kiedy warszawa zrobi z łodzi swoją dzielnicę????


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak Łódź

   zgrywus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   będzie w województwie mazowieckim.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobra zmiana

   I tym sposobem Lublinek zniknie z siatek połączeń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Już to było

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

   I powstał Modlin - no co nie jest między łodzią a warszawą


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I znów

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

   Krawaciarnia chce nas wydymać ,dla tego propozycja centralny port wybudować w berlinie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Nie przegap

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama