Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w województwie łódzkim najniższe od 25 lat

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Grzegorz Gałasiński
W powiatach rawskim i skierniewickim bezrobocie pod koniec marca wyniosło 6,7 proc. Jednak część pracodawców, zwłaszcza szefów małych firm, wstrzymuje inwestycje i rekrutacje

Dobrych wieści z rynku pracy ciąg dalszy. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w marcu bezrobocie w Polsce spadło o 0,3 punktu procentowego i wynosi 10 proc. Tak dobrego wyniku w tym miesiącu nie było od 25 lat.

W woj. łódzkim bezrobocie jest nieco wyższe, pod koniec marca wyniosło 10,5 proc. Liczba bezrobotnych w marcu tego roku w porównaniu z lutym 2016 r. zmniejszyła się we wszystkich województwach i powiatach naszego regionu.

Jeden z najniższych w regionie wskaźników bezrobocia zanotowano w pow. wieruszowskim, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 7,1 proc.

- Wielu mieszkańców naszego powiatu znajduje pracę w powiecie kępińskim w Wielkopolsce - mówi Grażyna Wójciak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wieruszowie. - Szansę na pracę mają tam zwłaszcza stolarze i tapicerzy, a także pomocnicy w tych zawodach. Problem ze znalezieniem zatrudnienia mają natomiast osoby, które nie posiadają kwalifikacji.

Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi wydał prawie 69 mln zł na aktywizację bezrobotnych

Najgorsza sytuacja w woj. łódzkim niezmiennie panuje w pow. kutnowskim. - Najtrudniej znaleźć zajęcie kobietom, zwłaszcza tym, które nie mają szczególnych umiejętności - mówi Marcin Moszczyński, pośrednik pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kutnie. - Pracodawcy najczęściej poszukują kierowców z prawem jazdy kategorii C plus E, a także pracowników budowlanych, blacharzy, dekarzy, magazynierów, sprzedawców. Panie mają szansę na pracę w masarni, ubojni, poszukiwani są np. jeliciarze. Stopa bezrobocia spada w naszym powiecie głównie dzięki zakładom z Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Część się rozbudowuje i poszukuje nowych pracowników, powstają też nowe firmy.

Bezrobocie w regionie łódzkim spada najszybciej w kraju

Najmniej bezrobotnych mieszka w powiatach rawskim i skierniewickim, gdzie stopa bezrobocia wynosi tylko 6,7 proc. Wielu mieszkańców tych powiatów dojeżdża do pracy w Warszawie.

Spośród dużych miast naszego regionu najlepsza sytuacja na rynku pracy jest w Piotr-kowie Trybunalskim, gdzie bezrobocie wyniosło 9,6 proc.

Bezrobocie w Łodzi. Armią łódzkich bezrobotnych można zasiedlić duże osiedle

Nieco gorzej jest w Łodzi - 9,7 proc. W Skierniewicach natomiast w marcu tego roku bezrobocie wyniosło 9,8 proc.

Z rynku pracy płyną sprzeczne informacje dotyczące dalszych prognoz. Wiosna i lato to tradycyjnie okres, gdy sezonowo potrzebne są dodatkowe ręce do pracy. Pracowników szukają m.in. firmy budowlane. Z drugiej jednak strony część małych firm wstrzymuje decyzje o inwestycjach i zatrudnianiu pracowników w oczekiwaniu na wprowadzenie zmian postulowanych przez rząd.

Zdaniem Łukasza Piechowiaka, głównego ekonomisty portalu Bankier.pl, na niepewność na rynku pracy ma wpływ koniunktura na świecie.

- Sytuacja polityczna w Polsce, o ile będzie niekorzystnie odczytywana przez zachodni kapitał, również nie pozostanie bez wpływu na stopę bez-robocia - zaznacza Łukasz Piechowiak. - Ale nawet w razie realizacji negatywnego scenariusza, bardziej prawdopodobne jest obniżenie dynamiki spadku bezrobocia, a nie odwrócenie tego trendu. Wahania kursów walutowych nas zabolą, ale nie zabiją - uspokaja główny ekonomista Bankiera.pl.

Piechowiak zauważa też, że choć popyt na pracę jest coraz wyższy, to płace nie rosną. Niestety, nie skłania to osób, które od dawna są bezrobotne, do poszukania sobie zajęcia.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest przekonane, że bezrobocie pod koniec roku spadnie poniżej 9 proc.

Fakty

*Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej , w ciągu roku liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 260 tysięcy osób, czyli o 14 procent. Od końca marca 2015 r. do końca marca 2016 r. bezrobocie spadło we wszystkich województwach. Spadek ten wynosił od 8 proc. w woj. lubelskim do 19,1 proc. w woj. wielkopolskim.

*Ministerialni eksperci zauważają, że od lat problemem pozostaje duże terytorialne zróżnicowanie bezrobocia w kraju. To wynik nierównomiernego rozwoju społeczno-gospodarczego regionów.

*Ciągle większe problemy ze znalezieniem zajęcia mają kobiety.Stanowią one 51,2 proc. wszystkich bezrobotnych, podczas gdy rok temu stanowiły 50,4 proc. osób bez pracy.

*Aż 54,9 proc. bezrobotnych to tzw. długotrwale bezrobotni, czyli osoby, które nie pracują przynajmniej od roku. Wielu jednak zajęcia nie ma znacznie dłużej. Niektórzy są zarejestrowani w urzędach pracy przez kilka, a nawet kilkanaście lat. 29 proc. bezrobotnych nie skończyło jeszcze 30 lat, a ponad 27 proc. osób bez zajęcia skończyło 50 lat.
sach

Zobacz też:
17 milionów na walkę z bezrobociem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki