Menu Region

Abp Wojciech Polak: Polskiemu Kościołowi potrzeba odnowy

Abp Wojciech Polak: Polskiemu Kościołowi potrzeba odnowy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Magdalena Nałęcz AIP

4Komentarze Prześlij Drukuj

(© Michał Okla)

Prymas Polski i gospodarz X Zjazdu Gnieźnieńskiego metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak w rozmowie z dziennikarką Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) komentuje piątkową homilię w Katedrze Gnieźnieńskiej stanowiącą element „rachunku sumienia polskiego chrześcijaństwa" i mówi o swoich oczekiwaniach w stosunku do wiernych Kościoła katolickiego.
Ksiądz arcybiskup przyznaje, że polskiemu Kościołowi potrzeba odnowy, która powinna rozpocząć się rachunkiem sumienia polskiego chrześcijaństwa. Z czego Kościół chce się wyspowiadać?
Wczoraj wieczorem wypowiedzieliśmy, co mamy na sumieniu. Przepraszaliśmy pana Boga i ludzi za te sytuacje, w których nie dawaliśmy dobrego świadectwa. Usłyszeliśmy, kiedy byliśmy podzieleni, i wypowiedzieliśmy głośno słowa wskazujące na sytuacje, w których byliśmy mniej wrażliwi na tych, którzy inaczej wyznają wiarę, kiedy byliśmy ludźmi zbyt zamkniętymi w sobie i brakowało z naszej strony świadectwa, którego od nas oczekiwano.


Piątkowa homilia bp. Rysia wyczerpała listę tych tematów?
Oczywiście to nie są obszary wyłączne i ekskluzywne, na pewno lista jest dużo szersza i każdy chrześcijanin, także w kontekście tego wielkiego jubileuszu chrztu, jest wezwany do tego, żeby zobaczył swoją odpowiedzialność i poczuł się odpowiedzialny w pierwszej osobie.

Kiedy mówimy o problemach Kościoła, to zazwyczaj mamy na myśli te dotykające Kościoła katolickiego w znaczeniu instytucjonalnym. Ale to przecież również wspólnota świeckich. Z czego oni powinni się wyspowiadać?
Myślę, że nie tylko w taki sposób o tym myślimy. We wczorajszym kazaniu bp Ryś wspomniał o nadchodzącym 70-leciu pogromu kieleckiego. Kiedy się analizuje głosy Kościoła, jak pani mówi, hierarchicznego, i biskupów, to były to głosy być może nieśmiałe, być może mało zdecydowane, ale na pewno broniące życia ludzkiego. Natomiast zawiedli świeccy, którzy dali się wciągnąć tej machinie nienawiści, złości, wszystkiego tego, co się wówczas wydarzyło.

A co jeśli chodzi o obecne błędy wiernych?
Oczekiwałbym, żeby wierni byli przede wszystkim bardziej odważni w swoich działaniach. Zjazd Gnieźnieński jest płaszczyzną, na której działają w większości świeccy i to oni podejmują tutaj dyskusje. My jako hierarchia kościelna dajemy im tylko jakąś przestrzeń. Jesteśmy tu oczywiście, to jest nasze wspólne dzieło i cieszymy się z niego. Na tych zjazdach odkrywam, jak wielu świeckich żyje swoim charyzmatem w różnych miejscach, a ten zjazd jest dla mnie okazją do spotkania ze świeckimi i podziękowania im za to.

Jakiego konkretnie działania prymasowi brakuje ze strony wiernych?[b][/b]
Chciałbym, żeby wierni nie bali podejmować odpowiedzialności za swój Kościół. Zaczynając od najprostszych elementów, mam na myśli odpowiedzialności za swoją wspólnotę parafialną oraz za swoje życie, niezależnie czy to będzie życie małżeńskie, rodzinne, czy też szukanie wsparcia we wspólnotach Kościelnych. Chcę, żeby byli żywymi członkami Kościoła.
4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Abp Wojciech Polak: Polskiemu Kościołowi potrzeba odnowy.....................

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

renesans v.barok (gość)  •

Ciekawe ile miliardów z budżetu państwa przekaże pan Naczelnik państwa na odnowę kościoła?
A co ze świętą inkwizycją? Też by trzeba odnowy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jednak jest w Polsce jakiś prymas?!

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Karolina (gość)  •

To się porobiło.KC KK 1-ego sekretarza do pilnowania drzwi i sarkofagu w katedrze postawili a on oczekuje,że to grzeszne owce będą tyłków utytłanych pasterzy bronić. Chyba nie tego chciał Chrystus mówiąc o jednej owczarni i jednym pasterzu na każdym poziomie hierarchii...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Prymas

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gf (gość)  •

Najlepszym rozwiązaniem będzie mianowanie Kaczyńskiego prymasem . W końcu prawiczek

skomentuj

Ale nie potrafi tak błyskotliwie łapać opłatków na wietrze

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

w cieniu dekalogu (gość)  •

jak błogosławiony Jędrek.

odpowiedzi (0)

skomentuj