1000 wolontariuszy wyjedzie na Ukrainę porządkować groby...

  1000 wolontariuszy wyjedzie na Ukrainę porządkować groby przodków

  Bartłomiej Mazurek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  1000 wolontariuszy wyjedzie na Ukrainę porządkować groby przodków
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Zdjęcia dzięki fundacji Studio Wschód

  Ponad tysiąc wolontariuszy z Dolnego Śląska wyjedzie 2 lipca na Ukrainę, aby przez 10 dni porządkować groby w ramach akcji społecznej „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Wyjazd na wschód to nie tylko lekcja historii dla młodego pokolenia, ale również możliwość odnalezienia swoich bliskich mieszkających na kresach.
  W tym roku ponad tysiąc wolontariuszy pojawi się w 110 miastach położonych na Ukrainie. Wolontariusze są wysyłani w miejsca, gdzie znajdują się groby ich przodków. Oprócz samych studentów i uczniów na Ukrainę wyjadą ich dziadkowie, samorządowcy oraz strażacy i policjanci. Ich głównym zadaniem będzie porządkowanie grobów swoich bliskich, ale również osób obcych.

  Artur Sułkowski jest jednym z tysiąca wolontariuszy.
  Na co dzień studiuje historię na Uniwersytecie Wrocławskim, a na kresy wschodnie zaczął jeździć już w liceum. - W akcji sprzątania grobów na Ukrainie biorę udział już 6 rok. Zacząłem jako uczeń liceum, dzięki kuratorium oświaty, które angażuje młodzież w działanie na rzecz kresów wschodnich. Ja jak i inni wolontariusze jeździmy na obce groby, ale również dzięki tej akcji udało nam się odnaleźć mogiły naszych przodków. Dzięki Studiu Wschód odnalazłem także swoich bliskich, którzy żyją pod Lwowem. Mam z nimi kontakt przez cały rok, w lipcu na pewno ich jeszcze odwiedzę.

  Wolontariusz wskazuje również, że dużym plusem takiego wyjazdu jest możliwość przebywania wśród polskich rodzin żyjących na Ukrainie. - możliwość poznania historii swoich przodków a także spotkanie ze żywymi świadkami historii są bardzo wartościowe.

  Kresy wschodnie to miejsca, które przypominają o historii naszych rodaków na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Od 2010 roku ochotnikom udało się posprzątać ponad 100 tysięcy mogił. Działania wolontariuszy nie odbywają się tylko w lipcu. Przez cały rok zbierają oni znicze, odzież, a także żywność, która jest przekazywana każdego roku wszystkim potrzebującym rodzinom.


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co z grobami polskich ofiar

   UKRAIŃSKIEGO LUDOBÓJSTWA? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Dziesiątki tysięcy polskich dzieci, kobiet i starców w bestialski sposób zakatowanych przez zezwierzęconych ukraińskich oprawców nie może doczekać się upamiętnienia miejsca swojego spoczynku. Na...rozwiń całość

   Dziesiątki tysięcy polskich dzieci, kobiet i starców w bestialski sposób zakatowanych przez zezwierzęconych ukraińskich oprawców nie może doczekać się upamiętnienia miejsca swojego spoczynku. Na przeszkodzie stoi antypolska, gloryfikująca ukraińskich zbrodniarzy polityka tamtejszych władz i tchórzliwa od lat postawa warszawskiej administracji!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Nie przegap

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama