Ważne
  87. miesięcznica i kontrmanifestacja Obywateli RP [ZDJĘCIA]

  87. miesięcznica i kontrmanifestacja Obywateli RP [ZDJĘCIA]

  Leszek Rudziński (AIP), Maja Piotrowska (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Źródło:

  Wyjątkowo niespokojnie zapowiadały się 87. obchody poświęcone pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Jednak nie doszło do starć manifestacji.
  Poranek 10.07.2017 na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie
  1/31
  przejdź do galerii

  Poranek 10.07.2017 na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie ©Marek Szawdyn

  87. miesięcznicę zapowiadano jako starcie dwóch odłamów społeczeństwa - tych, którzy od lat uczestniczą w uroczystościach pod Pałacem Prezydenckim i tymi, który od niedawna w proteście przeciwko nowej ustawie o zgromadzeniach (zakładającej, że miesięcznica jest wydarzeniem cyklicznym i w tym samym czasie i miejscu nie może być innych demonstracji) postanowili zaprotestować w tym właśnie miejscu. Jednak tym razem, pomimo różnicy poglądów zgromadzonych, uroczystości przebiegły wyjątkowo spokojnie.


  Obywatele RP - wspierani przez Komitet Obrony Demokracji, część obecnych polityków oraz dobrze znane nazwiska - takie jak były opozycjonista PRL Władysław Frasyniuk czy były premier Włodzimierz Cimoszewicz - zgromadzili się jeszcze przed godziną 19.00 pod Kolumną Zygmunta na Starym Mieście. - Dziękujemy politykom, którzy zdecydowali się do nas przyłączyć po 17 miesiącach naszego protestu. Ostrzegamy jednak, że nie jest to żadna agitacja polityczna - oznajmił lider Obywateli RP Paweł Kasprzak. Zebrani trzymali w rękach białe róże. - To jest nasza jedyna garda, bez przemocy, pokój wszystkim, ludzka godność należy się wszystkim - mówił Kasprzak. Godzinę później, gdy uczestnicy miesięcznicy wyszli z archikatedry św. Jana Chrzciciela, kontrmanifestanci opuścili Krakowskie Przedmieście i przenieśli się na ulicę Senatorską, skandując „Wystawiamy ich do wiatru. Zostawiamy ich z policją!”.

  Wtedy to marsz smoleński przeszedł bez przeszkód wśród barierek i kordonów mundurowych. Jarosław Kaczyński, jak co miesiąc, wygłosił przemówienie przed Pałacem Prezydenckim. - Będziemy kontynuowali swój marsz do momentu, aż staną tutaj dwa pomniki upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej, w tym byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego - mówił prezes PiS. Tym razem podziękował swoim przeciwnikom, za to, że dzięki nim na 87. miesięcznicy dopisała frekwencja. - Dawno nie było tylu księży koncelebrujących mszę. Mogę powiedzieć: dziękuję. A to, że Lech Wałęsa… Widocznie nie mają innych autorytetów - mówił.

  Jednak początek protestu Obywateli RP, który de facto zaczął się w nocy z niedzieli na poniedziałek, nie wskazywał na pokojowy finał. W niedzielę tuż po 23.00 policjanci blokowali kolejne rejony Krakowskiego Przedmieścia, gdzie protestowali m.in. Obywatele RP. - Około północy funkcjonariusze BOR-u pojawili się na miejscu dwóch niezakazanych, a więc legalnych demonstracji - mówił w poniedziałek lider ugrupowania Paweł Kasprzak. Komenda Stołeczna Policji w Warszawie przesłała Agencji Informacyjnej Polska Press komunikat, w którym czytamy, że wpłynął do niej wniosek z Biura Ochrony Rządu o „usunięcie z tzw. strefy bezpieczeństwa osób postronnych”. Do Obywateli RP podczas miesięcznicy przyłączyli się aktywiści z organizacji Obywatele Solidarni w Akcji (OSA).

  OSA: Polacy nie rozumieją wagi tego, o co walczymy


  - Wyznaczamy tutaj granicę, gdzie obowiązuje konstytucja i prawo - powiedział AIP Kajetan Wróblewski, jeden z działaczy OSA, wskazując na nieogrodzoną część Krakowskiego Przedmieścia, gdzie przebywali manifestujący w nocy. Uczestnicy pytani o brak obecności byłego prezydenta, który przebywa w szpitalu, mówili, że niektórych może to zdemobilizować. - Nie chodzi jednak o jakąś szaloną frekwencję, bo tego nigdy się nie spodziewałem. Nawet mimo obecności pana prezydenta Lecha Wałęsy. Myślę, że Polaków nie obchodzi to, co się teraz dzieje, nie rozumieją wagi tego, o co walczymy. To nie jest spór między jednymi szaleńcami a drugimi. Jest to spór o podstawowe wartości w tym kraju. Staramy się bronić każdego z nas, nawet ludzi z PiS - dodał.

  Z kolei pani Dagmara, jedna z działaczek Obywateli RP, zaznaczyła, że ani ona, ani żaden ze zgromadzonych przeciwników miesięcznic nie obawia się starcia z policją. - Dużo bardziej przeraża mnie perspektywa życia moich dzieci w takim państwie, bez poszanowania dla konstytucji i zasad - zaznaczyła.

  Zdaniem dr Ewy Pietrzyk-Ziemkiewicz, politologa z Uniwersytetu Warszawskiego, na miesięcznicach smoleńskich jeszcze długo nie będzie spokojnie. Jak podkreśliła, ciągle popierają je ludzie, którzy jeszcze uważają, że „te uroczystości mają jedynie charakter religijny i upamiętniający ofiary”. - I dla nich jest to atak na pamięć. Z drugiej strony nie widać woli prowadzenia dialogu przez partię rządzącą, więc tak, jak to bywało w latach ubiegłych, pozostaje tylko obywatelskie nieposłuszeństwo - mówił AIP politolog. Jak podkreśla, choć kontrmanifestacje przyciągają coraz bardziej znane nazwiska, to osoby takie jak Wałęsa, Frasyniuk czy Cimoszewicz nie chcą przewodzić walce z działaniami rządu, ale jedynie ją wspierać. - Na razie mamy demonstracje, ale nie widać wśród nich konkretnego lidera, który mógłby stworzyć jakąś znacząca siłę polityczną - mówiła Pietrzyk-Ziemkiewicz.

  Miesięcznica może stanowić jednak dla PiS wizerunkowy problem. Z majowego sondażu przeprowadzonego dla Nowa TV i SE.pl. wynika, że aż 74 proc. Polaków nie chce kontynuacji tej tradycji. Nie pomaga również atmosfera ścierania się różnych poglądów politycznych, które odwracają uwagę od pierwotnego założenia uroczystości, jakim miało być upamiętnienie ofiar katastrofy w Smoleńsku.

  15 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Polski

  86. miesięcznica smoleńska i kontrmanifestacja Obywateli RP. Interweniowała policja [ZDJĘCIA][VIDEO]

  86. miesięcznica smoleńska i kontrmanifestacja Obywateli RP. Interweniowała policja [ZDJĘCIA][VIDEO]

  Link do głównego zdjęcia

  ©Marek Szawdyn


  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (295)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Natręctwo komentowania.

   Jak nie wpisze się to coś brakuję (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Najgorsze to, że wpisy to jeden bełkot nawalonego ćpuna i nie wiadomo czemu ma służyć. Psychol musi napisać "mir", POmylony, te PO zawsze z dużej litery, UB i hahha

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   LEFACKtwo TO WYTFUR LIBER RED MASONERYJI Z LEWICOM NIE MA NIC wssPOlnEg0

   777 POkoKO LENIE Y NOWE ELITY POLACTWA nadHAMUF (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   REDbull zWSI +LIBERR TALIB ARABSKI=KGB reMOntoWAŁo TUTKEM=ROssDZIAŁ WIZYT + PO zBAWIENIE ZAŁOGI ŻYCIA=POwsTANIE nieRZONDU JUNTY PEŁO=DDR a
   PIEESEL=CCCP A MOrze RZOND GDZIEŚ POleci I WSZYSCY SIE...rozwiń całość

   REDbull zWSI +LIBERR TALIB ARABSKI=KGB reMOntoWAŁo TUTKEM=ROssDZIAŁ WIZYT + PO zBAWIENIE ZAŁOGI ŻYCIA=POwsTANIE nieRZONDU JUNTY PEŁO=DDR a
   PIEESEL=CCCP A MOrze RZOND GDZIEŚ POleci I WSZYSCY SIE ZABIJOM.reD BULL W RADIU DURZO PRzeD TUTKOM A KACZUCHA PRZYBIŁA SWÓJ LOS W GRUZJ A Z TUTKI PO ŁOCHRONIE POtinNOWY DOWODÓW MOrze POlACKIE OTWIERACZE DO POlacKIGO WARHOŁUF PIWA roBIĆ.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale cię powaliło -ty klawiatury ćpunie nie widzisz ?

   Masz całkowity odlot. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Połóż się i wyśpij -nie ćpaj.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   JAM PISzEM PO

   777 POkoKO LENIE Y NOWE ELITY POLACTWA nadHAMUF (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   PRessiDENCKU BY BOLKOkoSŁAWY Z PEŁO POjeŁY MNIE TAK JAK FRASSyNJUKA. I GUFNOGRZEBA PO DUplUMIE W GW.RZYDO BOLSZCZEWI KUF PO GERYMKU.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ile lat w tym chochlim tańcu będzie jeszcze kaczor nas trzymał?

   Połóż się obok brata na katafalku i nie wstawaj :-) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

   A płaszczk będzie ci przynosił tremofor i rozgrzewał krótkie nóżki. Cała Polska odetchnie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tuszowanie prawdy!!!!!

   histeria Smolenska!!!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   noto to w koncu jak???? mialo byc załatwione z Trumpem powrot tego złomu z Putinem do Polski ico Cisza!!! Tupolew kaczki mial byc przerobiony na relikwie ico? Cisza !!!! A tak by sie dobrze...rozwiń całość

   noto to w koncu jak???? mialo byc załatwione z Trumpem powrot tego złomu z Putinem do Polski ico Cisza!!! Tupolew kaczki mial byc przerobiony na relikwie ico? Cisza !!!! A tak by sie dobrze sprzedawało!w Toruniu juz liczyli zyski !!!!! A tu zatkało kakao!!! ani slowem nie wspomniano !!!! Wiec jak to jest z ta polska politykom ???? Czy jankesi i ruski maja nas w D......e?????? No chyba ze antoni wypowie wojne Ruskim !!! to chyba zmiekna !!!!! a Putin dobrowolnie pójdzie za ministranta do Torunia !!!!! swiat sie smieje !!!!! ale jaja !!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Roland -sam się zamknij kretynie jeden !

   najlepiej w pokoju bez klamek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Może trochę cię podleczą, bo robisz tu za wyżła i węszysz spiski na kwaka.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Koniec czasow Pełowskich i SB kow juz blisko.

   Roland (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   HEHE

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SB ecko Pełowskie towarzystwo ZAMKNAC TRZEBA

   Roland (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

   hehe Bolki same

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To rusofoby i lachociągi !

   Zrób laskę prezydentowi USA. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Może ci ulży politycznie, bo tylko tyle potraficie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Komentarze dwóch kretynów !

   Dialogi z psychuszki. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Debil z PO kontra idiota z PiS-u ! Te pilsucki i szuman leki wzięliście?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gadajcie mi do duupki, bo mnie uszy bloą.

   Plujcie się gówniarze i szczekajcie kundelki aż wam mordy spuchną. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Kogo to obchodzi co ty debilu masz do powiedzenia ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Psychole nie odpuszczają komentują.

   jazgot pojebanych internautów bezrobotnych idiotów z grupa inwaldzką na "główkę" (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

   Jeden jest za PiSem i pisze ciągle PO i UB taki POjeb. Chce wsadzać wszystkich do więzienia albo wysyłać do Moskwy a drugi przeciwko pisiorom no i sprzeczają się na forum.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   minusuj przychlaście i tak ci to nie pomoże.

   Jesteś debilem i pogódź się z tym (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Dalej będziesz pisał te swoje brednie na forum i uważał to za prawdę objawioną. Kretyn !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Pieniądze

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama