Menu Region

Wybory na Słowacji [WYNIKI] SMER bez większości w...

Wybory na Słowacji [WYNIKI] SMER bez większości w parlamencie, Robert Fico musi szukać koalicjantów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Aeksandra Gersz (AIP)

2Komentarze Prześlij Drukuj
Socjaldemokratyczna partia SMER po raz kolejny zwyciężyła w wyborach parlamentarnych na Słowacji, jednak tym razem bedzie musiała poszukać koalicjantów - pokazują wstępne wyniki głosowania. Lider ugrupowania, obecny premier Robert Fico, który zapewnił sobie trzecią kadencję, ostro występuje przeciwko uchodźcom.
1/7

Wybory na Słowacji

(© Petr David Josek/AP)

  • Wybory na Słowacji. Na zdjęciu: Radoslav Prochazka, lider partii Siet, z synem
  • Wybory na Słowacji
Po przeliczeniu 50 proc. głosów oddanych w sobotę przez Słowaków SMER ma 29 proc. poparcia - podaje BBC. Daje to partii 48 miejsc w 150-osobowym parlamencie, Radzie Narodowej. Jednak mimo pewnego już zwycięstwa, ugrupowanie Roberta Fico będzie musiało utworzyć koalicję, gdyż nie zdobyło potrzebnej do samodzielnych rządów większości. Dotychczas SMER miał w Radzie Narodowym 83 deputowanych i rządził na własną rękę.


Fico i jego socjaldemokratyczna partia będą musieli szukać koalicjantów wśród takich ugrupowań, jak: liberalna Wolność i Solidarność (13 proc. głosów), konserwatywni Zwykli Ludzie i Niezależne Jednostki (11 proc.) czy nacjonalistyczna Partia Ludowa - Nasza Słowacja (8 proc.). Lider tej radykalnie prawicowej partii Marian Kotleba otwarcie mówi o swojej fascynacji rządami nazistów na Słowacji podczas II wojny światowej - przypomina "The Guardian".

Fico, premier w latach 2006-2010 oraz ponownie od 2012 r., podobnie jak liderzy innych państw Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech i Węgier), zdecydowanie opowiada się przeciwko przyjęciu uchodźców, o co apeluje Unia Europejska. Zgodnie z unijnymi ustaleniami Słowacja ma przyjąć 2,6 tys. uchodźców. Jednak jeszcze przed sobotnimi wyborami Robert Fico powiedział, że nie przyjmie do kraju "ani jednego muzułmanina". W zeszłym roku o azyl na Słowacji ubiegało się niecałe 260 osób. Wybory na Słowacji bacznie obserwuje Unia Europejska - w lipcu tego roku kraj obejmuje bowiem we Wspólnocie przywództwo.
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

SMER stracił?

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

francopilot (gość)  •

Socjaldemokraci/SMER/zachowali się "niepoprawnie"-szli pod hasłem Chronimy Słowację/antyimigracyjym/i dzięki temu uzyskali 28%-wygrali wybory-choć wynik słabszy niż poprzednio.Liberalny ale eurosceptyczny SaS ma 12%,a konserwatysci OLaNO-Nova 11%.Narodowe partie: SNS -nazywaną "radykalną" 8.5% i LSNS nazywana" skrajną" 8% -wystraszyły Niemców i 'naszą"GW.Fico/SMER/ ma tworzyć koalicyjny rząd.Zobaczymy co z tego wyjdzie?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ślązok z wyboru.

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Macisław Płatow (gość)  •

A kiedy powstanie Polska Partia Narodowa,programowo zbliżona do Słowackiej Partii Narodowej.

odpowiedzi (0)

skomentuj