Menu Region

Unia Europejska dogadała się z Turcja ws. migracji. Znamy...

Unia Europejska dogadała się z Turcja ws. migracji. Znamy szczegóły

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Aleksandra Gersz, Maciej Deja (AIP)

7Komentarzy Prześlij Drukuj
Ahmet Devutoglu i Donald Tusk Ahmet Devutoglu i Donald Tusk

Ahmet Devutoglu i Donald Tusk (© Geert Vanden Wijngaert)

Na zakończonym w piątek szczycie w Brukseli długo ważyły się losy porozumienia UE i Turcji. Ostatecznie obie strony doszły do konsensusu – Turcy w zamian za europejskie pieniądze zobowiązali się zrobić więcej, by zatrzymać falę migrantów.


Wypracowany w pierwszego dnia szczytu przez unijnych liderów plan porozumienia z Turcją był w piątek tematem długich rozmów z premierem tego kraju Ahmetem Davutoğlu.
Od rana negocjacje prowadzili z nim szef Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz Mark Rutte, premier Holandii, która obecnie sprawuje prezydencję w UE. Następnie dyskutowano na forum całej Wspólnoty.

CZYTAJ TAKŻE: Grecja: Imigranci przedarli się do Macedonii. Nie zatrzymały ich płot i rwąca rzeka [ZDJĘCIA]

Zaakceptowany plan zakłada, że wszyscy uchodźcy podróżujący z Turcji do Grecji będą odsyłani z powrotem. W zamian za każdego „zwróconego” do Turcji imigranta, Unia Europejska przyjmie z tego kraju jednego Syryjczyka i ulokuje go w jednym z państw unijnych. Każdy migrant ma być traktowany indywidualnie. Turcja domagała się zniesienia wiz, przyspieszenia negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską i podwojenia kwoty wsparcia, którą deklarowała wspólnota. Ostatecznie ustalono, że suma 3 mld euro zostanie przekazana Ankarze szybciej, niż planowano.

Jak podaje Reuters, kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w czwartek, że, jeśli plan zostanie zaakceptowany przez Ankarę, Turcja musi przestrzegać międzynarodowych standardów dotyczących ochrony imigrantów. Dodała też, że rozmieszczanie Syryjczyków z terytorium dotkniętej przez kryzys Turcji może rozpocząć się kilka dni po pierwszych przymusowych „powrotach” uchodźców z Grecji. Merkel zaznaczyła też, że Grecja musi rozpocząć odsyłanie ludzi do Turcji jak najszybciej, aby zapobiec kolejnej fali imigrantów usiłujących zdążyć z podróżą do UE przed wprowadzeniem planu w życie.

Sekretarz generalny NATO Stoltenberg: Wyślemy okręty, które będą monitorować napływ uchodźców

Unijny plan od początku wzbudzał jednak kontrowersje. Jak zaznacza BBC, kwestionowana jest bowiem jego legalność. Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite ostrzegła, że odsyłanie imigrantów z powrotem do Turcji jest „na skraju prawa międzynarodowego” i plan ten będzie trudny do wprowadzenia w życie. Premier Ahmet Davutoğlu wcześniej zapowiadał, że nie zgodzi się na to, aby Turcja stała się „otwartym więzieniem dla imigrantów”.
7

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

to rasizm!

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jolo (gość)  •

chcą zniszczyć nszą słowiańską rasę!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Turcja zdziesionowała Europę

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zbs (gość)  •

a waginosceptyczni "politycy", których nikt nie wybierał podtarli sobie właśnie tyłki Odsieczą Wiedeńską. Za moment morderstwa honorowe będą dobrym sposobem na karierę w polityce a zakaz jedzenia wieprzowiny wprowadzony zostanie unijnym traktatem. Jeśli zaś chodzi o kobiety to podstawówka aż nadto wystarczy. Najlepszym biznesem w przyszłym roku będzie produkcja chust i dywaników modlitewnych.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Gdyby mnie, premiera mocarstwa, wymachiwał pod nosem kończyną, czy „lewacko obmacywał”...

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

w tym wypadku zwróciłbym uwagę, że ma ją ze mnie zdjąć (gość)  •

Następnie, wysłałbym na przyszłość do rozmów 2-go sekretarza. Czy tego faceta nikt nie nauczył zasad savoir-vivre?

odpowiedzi (0)

skomentuj

we achive concensus

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

we achive agreement (gość)  •

same bulshit around, blebleble blablabla

odpowiedzi (0)

skomentuj

Po przyjęciu do UE migranci dostaną jej paszporty.

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Karoline (gość)  •

Automatycznie. Nie będzie potrzeby obozów,kwot,czekania na przydział. Jako obywatele UE pojadą gdzie zechcą,dostaną to co będą chcieli albo rewolta. Konsekwentnie realizowany perfidny plan żydostwa zemsty na Europie za holokaust.

skomentuj

to nie jest

+1 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

calkiem tak (gość)  •

jak myslisz, radze zglebic wiedze

odpowiedzi (0)

skomentuj

Donald, dlaczego żółwiki z Putinem

+2 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

JOXP (gość)  •

A ja żądam wyjaśnienia, dlaczego 10 kwietnia 2010 r. Donald T. przybijał żółwiki z W.W. Putinem na wrakowisku w Smoleńsku.

odpowiedzi (0)

skomentuj