Rząd przejął EIT+. Wicepremier: To prawdziwa perła w koronie

  Rząd przejął EIT+. Wicepremier: To prawdziwa perła w koronie

  Zdjęcie autora materiału
  Malwina Gadawa

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jarosław Gowin

  Jarosław Gowin ©Polska Press Grupa

  Rząd przejął Centrum Badań EIT+. Dziś oficjalnie dotychczasowi właściciele centrum - gmina Wrocław oraz wrocławskie uczelnie podpisały umowę, w której bezpłatnie przekazały udziały w EIT+ Skarbowi Państwa. Centrum znajdujące się na Praczach Odrzańskich ma być częścią Narodowego Instytutu Technologicznego, który ma stać się "naukowym zapleczem dla planu Morawieckiego".
  Jarosław Gowin

  Jarosław Gowin ©Polska Press Grupa

  - W Polsce jest wiele nowoczesny laboratoriów naukowych. Na ich tle EIT+ jest prawdziwą perłą w koronie, która imponuje nowoczesnością - mówił dziś we Wrocławiu wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin. Polityk dziękował wszystkim, dzięki którym udało się przejąć przez rząd wrocławskie centrum. Podkreślił, że to dzięki wrocławskiemu samorządowi udało się stworzyć tak nowoczesny kompleks. Według wicepremiera Gowina będzie on teraz ważnym elementem Narodowego Instytutu Technologicznego, który ma powstać już w styczniu.

  - Łączymy potencjał nauki i gospodarki, a działalność EIT+ na pewno się temu przysłuży - mówił wicepremier. Według planów rządu Narodowy Instytut Technologiczny ma skupiać najlepsze ośrodki badawcze w Polsce, które będą realizowały projekty w obszarach wskazanych jako strategiczne dla Polski. Wśród takich obszarów są choćby biotechnologie, nowoczesne materiały czy energetyka.

  Prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej przekonywał, że przejęcie centrum przez rząd pozwoli na "ustabilizowanie" sytuacji i rozwój bazy badawczej.

  Prezydent Rafał Dutkiewicz również nie ma wątpliwości, że zmiany przysłużą się centrum. - Statek został zwodowany i zyskuje doskonałego kapitana - mówił prezydent Dutkiewicz.

  Wicepremier Gowin uważa, że zmiany są wielką szansą dla Wrocławia. - Trzymam kciuki, żeby spełniło marzenie, które przyświecało władzom Wrocławia, kiedy tworzyły EIT+. Mam nadzieję, że w przyszłości zwieńczeniem prac naukowych w centrum EIT+ będzie nagroda Nobla - dodał Gowin.

  Spółka EIT+ powstała w 2007 roku. Powołał ją Wrocław wraz z województwem dolnośląskim i pięcioma wrocławskimi uczelniami. Jej podstawowym zadaniem do tej pory było prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej z wykorzystaniem wyspecjalizowanej aparatury badawczej. Spółka EIT+ posiada najbardziej kompleksową infrastrukturę badawczą w Europie środkowo-wschodniej (ponad 23 tys. m. kw. powierzchni) wyposażoną w najnowszy sprzęt laboratoryjny. Centrum jest miejscem, w którym łączy się świat nauki, nowych technologii i biznesu. W centrum na Praczach zainwestowano ok. 500 mln zł, w tym ponad 60 mln zł pochodziło z miejskiego budżetu. Projekt był również finansowany przez Unię Europejską.

  Miasto do tej pory musiało dokładać do funkcjonowania centrum. Brakowało pieniędzy nie tylko na badania, ale także na bieżącą działalność. Na początku lutego miasto dokapitalizowało spółkę kwotą 8 mln zł. W spółce panuje przekonanie, że dzięki państwowym pieniądzom uda się rozwinąć działalność. Prezes spółki Antoni Morawski mówi, że już dokonano wielu zmian, głównie personalnych.

  - Do końca 2015 roku w spółce pracowało ok. 290 osób. Teraz jest ich około 160. Mamy nadzieję, że zatrudnienie się nie zmniejszy, jeżeli tak to tylko wzrośnie liczba badaczy - mówi profesor Morawski.

  Podczas dzisiejszej uroczystości nie zabrakło jednak pewnej niezręczności. Na początku spotkania odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą dr Grażynie Gęsickiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. EIT+ został umieszczony na szczycie listy unijnych inwestycji właśnie przez dr Grażynę Gęsicką, ówczesną minister Rozwoju Regionalnego w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Przed odsłonięciem tablicy przemawiali tylko politycy Prawa i Sprawiedliwości lub jak wicepremier Jarosław Gowin związani z PiS-em. Oprócz ministra mówił wojewoda Paweł Hreniak i poseł Piotr Babiarz. Nie dano szansy na wypowiedzenie się gospodarzowi - prezydentowi Rafałowi Dutkiewiczowi, który pod pamiątkową tablicą złożył kwiaty.

  Czytaj także

   Komentarze (32)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   4

   Hdh (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   A Slaska rzad od Wroclawia nie chce? Tanio oddamy. Eit to ludzie, technologie, nieruchomosci po co to oddawac rzadowi? Lepiej poratowac poratowac pozyczka z wodociagow!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wrocław ma szansę na Nobla

   :))) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   Wprowadzono kategorię Nobla dla miast? Kiedy?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy wyborcy są oszukiwani?

   niektórym się wydaje, że są ponad prawem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 7

   Czy niepełnosprawność wicepremiera Jarosława Gowina była do tej pory ukrywana?...rozwiń całość

   Czy niepełnosprawność wicepremiera Jarosława Gowina była do tej pory ukrywana?

   http://www.gazetawroclawska.pl/wiadomosci/a/bmw-wicepremiera-parkuje-na-miejscu-dla-niepelnosprawnych-bo-nie-bylo-miejsca-zdjecia,11956096/zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dupkiewicz

   jka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 9

   A dlaczego lansiarzowi mieli dać głos? Przecież ten cham powiedział ze PISu do Wrocławia nie wpuści. Szwabom to by oddał za damo jak EIT. Jaśnie pan myślał ze Wro należy do niego i zadłużył go na...rozwiń całość

   A dlaczego lansiarzowi mieli dać głos? Przecież ten cham powiedział ze PISu do Wrocławia nie wpuści. Szwabom to by oddał za damo jak EIT. Jaśnie pan myślał ze Wro należy do niego i zadłużył go na dziesięciolecia. Zasłuzył na pierdla zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To spektakularna porażka Dutkiewicza.

   T (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 7

   Jego mit prysł. Wpompowano masę miejskiej kasy i na końcu oddano za darmo państwu. To samo będzie z NFM i WKS. Za darmo.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nobla dla największego łapówkarza dupkiewicza

   klałdiapiontek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 8

   Zadłużył kochane eit+ wycisnął do kielni ile mógł i gniota sprzedał pisowcom

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ŁYSY SZCZURZE DUPKIEWICZU

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 9

   Zlali cię na maksa twoi przyjaciele

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wypierdalać z PRACZ naukowcy za dychę

   obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 8

   Wałki na 2 mld zrobiliście a teraz pis was kupił

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   uczelnie

   :-) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 6

   przekazały bezpłatnie. :-))) pozbyły się z radością tego interesu. były prezes - prof. mirosław m. jeszcze rok temu twierdził, że nie było żadnej niegospodarności, a wg prokuratora niegospodarność...rozwiń całość

   przekazały bezpłatnie. :-))) pozbyły się z radością tego interesu. były prezes - prof. mirosław m. jeszcze rok temu twierdził, że nie było żadnej niegospodarności, a wg prokuratora niegospodarność dotyczyła kwoty przynajmniej 35 mln. zł. potem sprawa ucichła, a teraz ten... "nobel".zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a ja to mam dylemat

   raff (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 10

   kogo bardziej nienawidzę PISu czy dutkiewicza


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dutkiewicza to będziesz nianawidził jak policzą ile masz do zapłaty

   willy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

   Przecież tylko PIS może takiego malwersanta jak sternik oderwać od koryta.Przecież po to Polacy stawiają na PIS aby uporządkował tę stajnie Augiasza. PiSu nienawidzą skurwensyny i cwaniacy wiec jak...rozwiń całość

   Przecież tylko PIS może takiego malwersanta jak sternik oderwać od koryta.Przecież po to Polacy stawiają na PIS aby uporządkował tę stajnie Augiasza. PiSu nienawidzą skurwensyny i cwaniacy wiec jak można się publicznie przyznawać ze go nienawidzisz .Chcesz żyć w zakłamanym kraju gdzie najwyższe emerytury mają ubecy a kto bliżej koryta tym bardziej skorumpowany i za utrzymaniem poprzedniego złodziejskiego ustroju?
   To już komuna byłą lepsza. Czy EIT coś dało za te 2 mld jakie w nie wpompowano?
   Tacy sami profesorkowie poszli tam gdzie łatwy pieniądz a wynikami nie trzeba się wykazywać.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A jaki tu można mieć dylemat?

   student (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

   A jaki tu można mieć dylemat? Sprawa jest oczywista Dudiego

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Nie przegap

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama