Menu Region

Łże-elity kontra Edek z „Tanga” Mrożka. O wojnie totalnej...

Łże-elity kontra Edek z „Tanga” Mrożka. O wojnie totalnej Kaczyńskiego i elit

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Witold Głowacki

16Komentarzy Prześlij Drukuj
Jarosław Kaczyński Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (© Czarek Sokolowski)

Jarosław Kaczyński całymi latami otwierał kolejne fronty wojen z elitami III RP. Być może wszystkie one są pochodną towarzysko-politycznych konfliktów i zerwań z początków lat 90, kiedy właściwie nikt w polskiej polityce - oprócz właśnie Kaczyńskiego - nie był skłócony naraz z Lechem Wałęsą i Bronisławem Geremkiem.
Wychowany w zamożnym jak na warunki PRL inżynierskim domu inteligent z Żoliborza, niezwykle chętnie odwołujący się i dziś do swej ultraelitarnej pozycji społecznej stał się największym wrogiem elit w historii Polski po 1989 roku.

Z wzajemnością, której zresztą dziś trudno się dziwić. W tej szczególnej roli Jarosław Kaczyński już dawno przewyższył poprzednie postacie uznawane przez polskie elity za całkiem realne wcielenia fantomu Mrożkowskiego Edka z „Tanga” - Stanisława Tymińskiego i Andrzeja Leppera.


Jarosław Kaczyński przez długie lata stopniowo rozszerzał swój katalog „łże-elit”. Mimo to i dziś można w nim wyróżnić kilka kategorii, na których szczególnie mocno ogniskuje się antyelitarna retoryka Kaczyńskiego i kilka elitarnych grup, z którymi prezes PiS wojuje ze szczególnym oddaniem i upodobaniem.

CZYTAJ TAKŻE: Wojnę o „rząd dusz” przegrają media. Obu stron

Dziś na pierwszym miejscu tej antyhierarchii znów - już po raz trzeci - stoją prawnicy. Tym razem - jeśli spojrzymy oczami Kaczyńskiego - jako zwarte środowisko stojące murem za Trybunałem Konstytucyjnym i podstępnie rzucające kłody pod nogi „dobrej zmianie”.

Tak jednoznaczna budowa osi konfliktu na linii władza (demokratycznie wybrana, wyrażająca wolę Suwerena etc) - prawnicy (niedemokratycznie przywiązani do stanowisk, spiskujący, pozostający w zmowie etc) to jednak nowość nawet w wykonaniu Jarosława Kaczyńskiego i PiS. Ale antyprawnicza retoryka to nic nowego. Bo przecież to od prawników właśnie zaczęła się cała historia Prawa i Sprawiedliwości. Lech Kaczyński zbudował przecież swą wyjściową do konstruowania nowej partii pozycję pełniąc funkcję ministra sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka. Udało mu się wówczas stworzyć przekonujący dla wielu wizerunek „szeryfa”, który nie zawaha się wypowiedzieć wojny zarówno pospolitym bandytom, jak i „przestępcom w togach”. To ostatnie określenie zaczęło funkcjonować w debacie publicznej właśnie w tamtym okresie.

Zarówno Lech, jak i Jarosław Kaczyński byli prawnikami co najmniej nietypowymi, o środowiskach prawniczych mającymi zdecydowanie niewygórowane zdanie - i chętnie dzielącymi się nim z opinią publiczną. Właśnie to - wraz z kolejnymi aferami korupcyjnymi epoki rządów Leszka Millera - niosło PiS (zresztą wówczas na równi z Platformą Obywatelską) na fali. Obietnica naprawy i usprawnienia wymiaru sprawiedliwości, przeorania prawniczych hierarchii i wprowadzenia głębokich reform w dostępie do usług prawnych - to były wtedy sztandarowe punkty programu partii Kaczyńskiego. Po zwycięskich wyborach i przejęciu władzy w latach 2005-2007 PiS usiłował przeprowadzić serię reform sądownictwa. Wśród ówczesnych pomysłów Prawa i Sprawiedliwości była na przykład przejęta z wcześniejszego programu Platformy Obywatelskiej koncepcja wprowadzenia sądów 24 godzinnych, w których mieli być sądzeni pospolici przestępcy z dość oczywistymi zarzutami. Były też reforma prokuratury i seria usprawnień w funkcjonowaniu sądów. Do tego program głębokich zmian w systemie aplikacji prawniczych, zauważalnie otwierających niełatwy dotąd dostęp do adwokatury czy prokuratury.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy wyszli na ulice. A PiS przeciera oczy ze zdumienia

Obiektywnie rzecz biorąc, większość tych pomysłów zasługiwała co najmniej na rzeczową dyskusję, jeśli nie aplauz. Środowiska prawnicze stawiły jednak PiS bardzo zdecydowany opór - nie bez powodów zresztą, choć niekoniecznie dotyczących meritum proponowanych przez PiS zmian. Tu z pewnością odbiło się Kaczyńskiemu czkawką oddanie funkcji ministra sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze, młodemu prawnikowi bez jakiegokolwiek dorobku, w dodatku nie mogącego się pochwalić nawet specjalnymi sukcesami w czasie studiów - co z lubością wytykali PiS oburzający się z różnych mniej lub bardziej zasadnych przyczyn utytułowani prawnicy. Większość projektów PiS związanych z reformą wymiaru sprawiedliwości była też raczej niechlujnie przygotowana, propozycje aktów prawnych przedstawiane przez partę Kaczyńskiego łatwo było z prawniczych pozycji dosłownie zrównać z ziemią.
1 3 »
16

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Kolejny

+1 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

internautka 50+ (gość)  •

opluwający artykulik,aż się nie chce czytać następnych stron.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dura lex sed lex

+3 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pytia (gość)  •

KOD PONAD PODZIAŁAMI PROTESTUJE GŁODÓWKĄ OD 2 DNI POD KPRM W AL. UJAZDOWSKICH. PREZYDENT DUDA JEST MAŁO WIARYGODNY. OD DNIA 7 LISTOPADA 2015 ROKU NIE ZAPRZYSIĄGŁ SĘDZIÓW TK PROF. HAUSERA I JAKUBOWSKIEGO ORAZ DR HAB. ŚLEBZAKA. ŚWIAT NIE MA DO NIEGO ZAUFANIA. FRANKOWICZE TAKŻE. PREMIER NIE OPUBLIKOWAŁA WYROKU TK. PIS NIKOMU NIC NIE DA. PIS ROZDAJE INNYCH, NIE SWOJE WŁASNE PIENIĄDZE == BUDŻET JEST ZE WSPÓLNYCH PIENIĘDZY OBYWATELI, W TYM RENCISTÓW I EMERYTÓW, KTÓRZY PŁACĄ PODATKI I SKŁADKI NA NFZ. WALORYZACJA EMERYTUR W 2016 R. wynosi miesięcznie od 0 zł. do 10 złotych miesięcznie. Płacone MIESIĘCZNIE podatki od 150 zł w wzwyż oraz składka NFZ 245 zł. PIS KŁAMIE I ROZDAJE NIE SWOJE PIENIĄDZE

skomentuj

GRUBA Miszka

+1 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sie odchudza i robi cyrk z suszarka do włosów (gość)  •

zaKODowane idioty - na szczaw i mirabelki.

odpowiedzi (0)

skomentuj

obalanie flaszek

+2 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dupokrata (gość)  •

obalanie flaszek i ustroju skończyło się wprowadzeniem kapitalistycznego okupanta i zamianą kilku przewodnich psycholi na styropianowych gangsterów z gwiazdami szeryfa w klapach. socjalizm bez przewodniej roli byłby super ustrojem. kapitalizm, jak widać z solidarnymi elitami smakoszami ośmiorniczek niezależnie od barw , to gangrena opanowująca cały świat. jak ktoś ogladał "elysium" to to właśnie zaczynamy mieć i nie zmieni tego ani pis ani kod ani po, bo to som te elysiańskie elyty a ty tam po drugiej stronie ekranu, niewolniczym baranem co na to pozwolił w nadziei na łup ! naiwniaki !

odpowiedzi (0)

skomentuj

Przeczytałem kilka akapitów i dalej czytać nie zamierzam

+11 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kolejny paszkwil na Prezesa. Kaczyński to, Kaczyński tamto i sramto. (gość)  •

Kaczyński jest wiecznie za coś odpowiedzialny.
Niedobrze się robi.
Widać niemiecki właściciel gazety naciska. Pan karze, sługa szczeka.

odpowiedzi (0)

skomentuj

schetyna powiedział " będziemy opozycją totalną "

+11 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

to elity ustami schetyny wypowiedziały wojnę totalną (gość)  •

ale ,że to brzydko zabrzmiało to się teraz próbuje wmawiać ,że to Kaczyński

odpowiedzi (0)

skomentuj

Stare ludzkie powiedzenie bardzo madre "do puki ucho się nie urwie " Co?

+6 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

fredka (gość)  •

Kto sie bardziej zmęczy obecna sytuacją wybuchnie i bedzie koniec -kto bystry i mądry zrozumie

odpowiedzi (0)

skomentuj

a ten Edek z „Tanga” Mrożka to pan Głowacki

+10 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wypisz wymaluj, bo NA PEWNO nie Jarosław Kaczyński (gość)  •

"Edward jest mężczyzną w średnim wieku, którego pochodzenie jest nie do końca jasne. Po raz pierwszy poznajemy go kiedy wraz z seniorami rodu – babcią Eugenią i jej bratem Eugeniuszem – gra w karty, używając przy tym dość wulgarnego języka i odnosząc się do osób starszych w bardzo bezpośredni sposób. Właśnie sposób wypowiadania się Edka może uwyraźnić jego prostackie maniery, co pozwala domyślać się, że pochodził z niższych środowisk społecznych. O jego pochodzeniu i stylu życia doskonale świadczy także sposób ubierania się i dbania o higienę."

Wypisz, wymaluj GŁOWACKI!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Znowu przekłamania

+11 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wladysław (gość)  •

W artykule manipulacje, przekłamania, pominięcia faktów z rozmysłem.
"Dziś na pierwszym miejscu tej antyhierarchii znów - już po raz trzeci - stoją prawnicy".- pisze autor.
Należy dodać to, że Kaczyński jest doktorem prawa, a w samym PiS-ie i na prawicy jest mnóstwo wybitnych prawników: Duda, Ziobro. Piotrowicz, Wójcik, Ast. Naprawdę oni wiedzą co robić w tych sprawach, trybunału itp. To nie są niedouczeni historycy tacy jak, Tusk, Komorowski, Borusewicz.
To nie jest walka z elitami, ale ze zwyczajnym lewackim liberalizmem, który chce być górą choć nie ma racji.
Dlaczego na TP nigdy nie przeczytałem prawdy wyłożonej jasno i precyzyjnie?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ślązok z wyboru.

+9 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Macisław Płatow (gość)  •

Jestem Ślązakiem z wyboru,niezbyt Ślązakom układa się z PiS-J.Kaczyńskim ( mniejszość Etniczna Ślązaków nie możemy się dogadać ).Ale swe sprawy staramy się załatwiać w Kraju ,starając się przekonać J.K że Ślązacy to Polska mniejszość Etniczna ,tak jak Kaszuby ,itd. Ale Ojczyzną jest Nam Polska ,i za obronę Ojczyzny Ślązacy szanują J.K.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wojnę totalna wydał Polakom obóz przegrańców po-nowoczesna

+12 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ze swoim emeryckim podrygującym tłumkiem zaKODwanych (gość)  •

to po pierwsze, bo znów zmieniacie porządek i znaczenie. To Schetyna oglosił wojnę totalną i jeździ do Brukseli z donosami na Polskę do swoich lewackich bossów.
2.
"bąk sie przebije, ugrzęźnie muszyna"
O sądach i systemie prawnym w Polsce, który miał się "sam oczyścić" z ludzi PRL-u w III RP, napisano już tomy. Jest coraz gorzej, zamiast sie poprawiać. Matka dwojga małych dzieci w wieku 2 i 4 lata wystawiła zamiast faktury, rachunek. Za to Urząd Skarbowy ukarał ją grzywną w wysokości 2 tys. złotych. Ponieważ samotna matka nie miała mozliwości spłaty grzywny, wysłano na początek do niej komornika. Komornik stwierdził brak majątku do zajęcia i wydał decyzję o wstrzymaniu egzekujcji. Na to sąd zmienił karę grzywny na 25 dni aresztu i wysłał policję z nakazem aresztowania.
A co z aferałami? Nie siedzą i nie będą siedziec, bo sa "elytą" III RP.
A jak było z ulubieńcem władz PO, Urzędów Skarbowych, Prokuratury i Sądów w Gdańsku?
Dowiedzieliśmy się z prasy przy okazji afery Amer Gold.

skomentuj

Umorzono śledztwo przeciwko Adamowiczowi

+2 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

za drobne 40 tyś. (gość)  •

Sąd uznał, że prezydent Gdańska jest winny złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych. Pod warunkiem zapłaty 40 tys. zł zdecydował jednak warunkowo umorzyć śledztwo na dwa lata. Choć sąd zastrzegł, że nie daje wiary wielu wyjaśnieniom składanym przez Pawła Adamowicza, zgodnie z wnioskiem prokuratury zdecydował się warunkowo umorzyć trwające przez dwa i pół roku śledztwo. Nieprawomocny wyrok oznacza, że jeśli polityk w ciągu najbliższych dwóch i pół roku nie złamie prawa, nie trafi na ławę oskarżonych. Apelacji raczej nie będzie.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »