75. rocznica powstania w getcie warszawskim [PROGRAM OBCHODÓW 2018] Akcja "Żonkile", koncert i oficjalne uroczystości w Warszawie

Dominika Soćko (AIP)
Piotr Smoliński
19 kwietnia 2018 roku mija 75 lat od powstania w warszawskim getcie. Akcja „Żonkile", uroczystości państwowe z udziałem prezydenta, koncert „Łączy nas pamięć"- tak Polacy uczczą pamięć o powstańcach.

75. rocznica powstania w getcie warszawskim. Program obchodów

Oficjalne obchody, w których udział weźmie prezydent Andrzej Duda, rozpoczną się od jego wizyty na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie, na którym pochowani są powstańcy getta. Najważniejszym punktem będzie jednak uroczystość organizowana przez Kancelarię Prezydenta, która rozpocznie się o godz. 12 przy Pomniku Bohaterów Getta na Muranowie. Również o 12 w całej Warszawie rozlegnie się dźwięk syren alarmowych i kościelnych dzwonów.

W dalszej części obchodów Duda odwiedzi synagogę im. Małżonków Nożyków przy ulicy Twardej. Władze stolicy zaplanowały też posadzenie dębu pamięci w Ogrodzie Saskim w alei przy grobie Nieznanego Żołnierza.

Aresztowanie w szpie na Nalewkach

Powstanie w getcie warszawskim [ZDJĘCIA ARCHIWALNE] Chcieli ...

Akcja "Żonkile", spektakl i koncert „Łączy nas pamięć”

Z kolei Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” już po raz szósty organizuje akcję „Żonkile”, w ramach której na ulicach Warszawy będą rozdawane papierowe Żonkile, które symbolizują pamięć o powstaniu w getcie. - W tym roku na ulice Warszawy wyruszy prawie dwa tysiące wolontariuszy – to dwa razy więcej niż przed rokiem – mówił na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Muzeum prof. Dariusz Stola. W gronie ambasadorów akcji w tym toku znajdują się Maja Komorowska, Katarzyna Nosowska, Zofia Wichłacz, Radzimir Dębski i Dawid Ogrodnik.

O godz. 20 przy pomniku Bohaterów Getta odbędzie się specjalny koncert „Łączy nas pamięć”, na którym także będzie obecny prezydent Andrzej Duda. Wystąpią Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Chór Filharmonii Narodowej oraz Radzimir Dębski.

Wyjątkowe wydarzenie organizuje Teatr Żydowski i Fundacja Shalom. O godz. 16 zaplanowano odsłonięcie „żywego pomnika” wierzby płaczącej, która ma symbolizować łzy rozdzieranych płaczem matek. W tym dniu odbędzie się także premiera spektaklu „Jest taka ulica w Warszawie, zwie się ulicą Miłą. Kto płacze?” na podstawie „pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie” Icchaka Kacenelsona.

Pamięć o powstaniu w getcie uczcił też Instytut pamięci Narodowej, który stworzył kampanię społeczną „Odważni na szlaku Machabeuszy”. Z kolei Polska Fundacja Narodowa stworzyła animacje komputerowe, stronę internetową i film o dramacie zrywu powstańczego w Getcie.

75. rocznica powstania w getcie. Kontrowersje wokół uroczystości

Główne uroczystości przy Pomniku Bohaterów Getta wzbudziły jednak kontrowersje. Mają tam bowiem powstać ogrodzone barierkami sektory, do których wstęp będą miały tylko osoby z zaproszeniami. Wynikiem tego powstała inicjatywa ze strony m.in. Antyfaszystowskiej Warszawy, Koalicji Antyfaszystowskiej i Otwartej Rzeczpospolitej, do zorganizowania Niezależnych Obchodów Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. - Nie chcemy brać udziału w obchodach prezydenckich, zawłaszczonych przez polityków, którzy w tym roku chronią się barierkami i kontrolą tożsamości, w obchodach przeżartych pustą, narodową celebrą, z przedstawicielami rządu, którego premier potrafi drugą ręką zapalić znicz hitlerowskim kolaborantom z NSZ – podkreślają organizatorzy wydarzenia.

Powstanie w warszawskim getcie było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej i pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. W 1942 roku Niemcy przeprowadzili tzw. wielką akcję likwidacyjną, w wyniku której w ciągu dwóch miesięcy deportowali do obozu zagłady w Treblince około 300 tys. więźniów getta. Ponadto, uwięzieni w getcie Żydzi umierali wskutek głodu, chorób, morderczej pracy i ginęli w egzekucjach.

19 kwietnia 1943 roku Niemcy rozpoczęli tzw. ostateczną likwidację warszawskiego getta, czemu przeciwstawiło się kilkuset młodych ludzi z Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). Powstanie żydowskie nie miało jakichkolwiek szans na powodzenie - była to symboliczna zbrojna odpowiedź na ludobójstwo i bestialstwo Niemców względem Żydów. Przez naród żydowski uważane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń jego historii.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl