Transseksualizm ma podłoże genetyczne? Przełomowe odkrycie łódzkiego lekarza

Redakcja
Grzegorz Gałasiński/Polskapresse
Łódzki lekarz dowodzi, że transseksualizm ma nie tylko psychologiczne, ale także, a może nawet przede wszystkim, genetyczne podłoże. O właściwej płci człowieka może świadczyć kształt jego zębów.

Żyją zaklęci w ciele, które wydaje im się obce, są nierozumiani, nieakceptowani przez społeczeństwo. Dlatego dążą, by zmienić płeć i zacząć nowe życie. W Łódzkiem jedna osoba na 50 tys. mieszkańców rodzi się w "obcym" ciele. Łódzki lekarz dowodzi, że transseksualizm ma nie tylko psychologiczne, ale także, a może nawet przede wszystkim, genetyczne podłoże. O właściwej płci człowieka może świadczyć kształt jego zębów.

Do takich wniosków dr hab. Bogusław Antoszewski doszedł, badając kształt i wielkość zębów 48 transseksualistów zoperowanych w Szpitalu im. Barlickiego w Łodzi. Rozmiar i kształt zębów transseksualistów, którzy zmienili płeć z kobiecej na męską, były bardziej zbliżone do uzębienia mężczyzn niż kobiet.

Takie wyniki badań, jeśli zostaną ogólnie przyjęte, mogą zrewolucjonizować podejście do transseksualistów.

- Do tej pory transseksualizm uważano za rozbieżność między psychicznym poczuciem płci a budową ciała. W latach 90. XX w. wielu naukowców zaczęło szukać biologicznego podłoża transseksualizmu - tłumaczy dr hab. Bogusław Antoszewski, kierownik Oddziału Chirurgii Plastycznej Szpitala im. Barlickiego. - Zdecydowałem się na pomiar zębów, ponieważ kształt i rozmiar zębów są dziedziczone genetycznie, a różnice pozwalają określić płeć człowieka.

CZYTAJ TEŻ: Szokująca spowiedź pabianiczanina w trakcie zmiany płci

Docent Antoszewski wykonał wyciski zębów 48 transseksualistów i zaczął porównywać je z kształtem i rozmiarem zębów 60 kobiet i 60 mężczyzn.

- Grupę transseksualistów stanowiły osoby, które zmieniły płeć z kobiety na mężczyznę. Wyniki tej grupy porównałem z wynikami heteroseksualnych studentów łódzkich uczelni. Część pomiarów pokazała, że zęby osób transseksualnych miały męskie, a nawet super-męskie cechy. To badanie świadczy o tym, że transseksualizm może mieć genetyczne podłoże - twierdzi Antoszewski.

Badania łódzkiego naukowca zostały już przedstawione na polskich i światowych kongresach naukowych. Zainteresowały się nimi amerykańskie pisma naukowe. Czy szykuje się rewolucja?

- Wykazanie odmiennych cech uzębienia osób transseksualnych w porównaniu do heteroseksualnych kobiet i mężczyzn może być pomocne w diagnozowaniu zespołu dezaprobaty płci - uważa doc. Antoszewski.

Joanna Barczykowska

WIĘCEJ PRZECZYTASZ W SERWISIE DZIENNIKLODZKI.PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl