Fakty i mity o CV. Zobacz opinie rekruterów

Redakcja
CV maksymalnie na jedną stronę czy kreatywna oprawa graficzna życiorysu to jedne z najczęstszych mitów na temat CV.

Nie tylko nie pomagają w znalezieniu pracy ale są zmorą samych rekruterów. Duża część poszukujących pracy zbyt dużą wagę przykłada również do zdjęcia zamiast koncentrować się na merytoryce.

Mit nr 1: CV na jedną stronę

Jak pokazują wyniki badania Pracuj.pl*, aż połowa Polaków uważa, że dobre CV to jednostronicowe CV. Tylko 4% zdaje sobie sprawę, że ilość stron powinna zależeć od posiadanego doświadczenia. Rekruterzy pytani przez Pracuj.pl o objętość CV, zwracają uwagę, że jego długość powinna zależeć od doświadczenia kandydata.

- CV na jednej stronie to mit. Nawet, jeśli dokument ma 3 strony, ale zawiera istotne – w odniesieniu do danego profilu stanowiska - informacje, to nadal jest ono wartościowe i z pewnością poświęcę mu swój czas – tłumaczy Joanna Przybylska z Sigmar Recruitment Poland.

- W zasadzie nie możemy mówić o optymalnej długości życiorysu zawodowego. Jest to kwestia indywidualna i zmienia się w zależności od doświadczenia zawodowego i stażu pracy. Dłuższe CV przesyłać więc będą najczęściej pracownicy o ugruntowanej pozycji na rynku, z bogatą historią zatrudnienia – komentuje Jolanta Toton, Grafton Recruitment.

Inaczej będzie więc wyglądało  CV osoby rozpoczynającej swoją karierę zawodową, a inaczej pracownika z wieloletnim stażem, który zdecydował się na zmianę pracy. Konieczne jest pokazanie potencjalnemu pracodawcy, z jakimi obowiązkami i zadaniami mieliśmy styczność i jak prowadzimy swoją karierę zawodową.

Mit nr 2: Czym bardziej kreatywne CV tym lepiej

Wbrew częstym opiniom kreatywne CV nie pomogą kandydatom w znalezieniu pracy, ale wręcz utrudnią pracę rekruterom. Kandydat ubiegający się o pracę powinien zaprezentować swoje doświadczenie w przystępnej formie. Ze względu na dużą liczbę otrzymywanych aplikacji, rekruter oczekuje od kandydatów, aby opisali swoje doświadczenie zawodowe i kompetencje w czytelny sposób. Aby stworzyć czytelne CV warto skorzystać z bezpłatnego Kreatora CV dostępnego na Pracuj.pl, który przeprowadza pracownika przez poszczególne etapy opracowania CV zapewniając zarazem przejrzystą szatę graficzną.

- Lubię klasyczną formę CV, bo ta trafniej przekazuje informacje o wiedzy i doświadczeniu kandydata. Powinniśmy unikać rozbudowanej grafiki, która zazwyczaj pogarsza czytelność dokumentów. Czy zatem rezygnować z oprawy graficznej? Nie, ale upewnijmy się, że grafika uzupełnia treść a nie ją zastępuje – przekonuje Katarzyna Błocka-Sowińska, z firmy MediaCom Warszawa.

- Najlepsze CV to takie, które jest proste i estetyczne: mało kolorów, ewentualnie jakieś linie, które ułatwiają oddzielenie poszczególnych obszarów. Ostatnio popularne są CV opracowane graficznie, ale one są mało czytelne. Mogą się sprawdzić w branży artystycznej i kreatywnej, ale też warto uważać, żeby nie przesadzić – przekonuje Katarzyna Krąkowska z Telit Management.

Mit nr 3: Nie ważna jest treść CV, bo rekruter i tak patrzy głównie na zdjęcie

Często również pokutuje opinia, że zdjęcie w CV jest nawet ważniejsze niż jego treść. Kandydaci tracą czas na wybór odpowiedniej fotografii zamiast skoncentrować się na właściwym opisie doświadczenia. Jak pokazuje jednak badanie eyetrackingowe*, przeprowadzone przez Pracuj.pl, rekruterzy poświęcają zaledwie 3% całego czasu na analizę zamieszczonych zdjęć. Rekruterzy głównie poświęcają czas na analizę doświadczenia (58% czasu poświęconego na analizę CV). Kolejne obszary, które pochłaniają czas rekruterów to wykształcenie (9% czasu), czy umiejętności kandydata (5% czasu).

- Wśród kandydatów panuje powszechne przekonanie, że CV powinno zawierać zdjęcie. W rzeczywistości nie jest ono niezbędne. Rekruterowi pomaga jedynie lepiej zapamiętać kandydata po spotkaniu, utożsamić daną osobę z określonym doświadczeniem, czy karierą zawodową. Zwykle to, co ma najistotniejsze znaczenie, to właśnie dorobek zawodowy kandydata i jego dostosowanie do potrzeb i oczekiwań przyszłego pracodawcy. Są oczywiście stanowiska - w szczególności związane z bezpośrednią obsługą klienta - na których wymagana jest reprezentatywność, ale ta wiąże się głównie ze schludnym, nienagannym i profesjonalnym wyglądem. Wtedy, profesjonalnie wykonane zdjęcie będzie mile widziane – mówi Joanna Przybylska z Sigmar Recrutiment Poland.

- Osoby biorące udział w procesie rekrutacji bardzo często wychodzą z mylnego założenia, że CV bez zdjęcia zostanie negatywnie ocenione przez rekrutera, co w efekcie zmniejszy ich szanse na zakwalifikowanie się do kolejnego etapu rozmów. Wyniki naszego badania pokazują jednak, że kandydaci niekoniecznie muszą kierować się tą zasadą. Oczywiście, jeśli fotografia estetycznie koresponduje z dobrze przygotowanym dokumentem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dany kandydat ją dołączył. Pamiętajmy jednak, że nie jest to kluczowy element w CV – podkreśla Urszula Zając-Pałdyna, HR Business Partner w Grupie Pracuj.pl.

*Badanie opinii publicznej, przeprowadzone w kwietniu 2015 roku przez TNS Polska, na zlecenie Pracuj.pl, metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI), na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 pracujących Polaków, bądź osób pozostających bez pracy nie dłużej niż pół roku.

*Badanie eyetrackingowe CV przeprowadzone wśród rekruterów na zlecenie Pracuj.pl przez ośrodek badawczy Bioscope. Celem badania było sprawdzenie sposobu selekcji materiałów aplikacyjnych (CV) przez rekruterów. Do zbierania pomiarów użyto eyetrackerów – urządzeń śledzących uwagę wzrokową badanego. Przetestowano 60 CV w wersji autorskiej (przygotowanych samodzielnie przez kandydatów) oraz 60 CV w wersji utworzonej poprzez Kreator CV Pracuj.pl.

 

Pracuj.pl (www.pracuj.pl)
to wiodący polski serwis rekrutacyjny skierowany do specjalistów i menedżerów. Specjalizuje się w rekrutacji przez Internet oraz w kształtowaniu wizerunku pracodawców, wspierając firmy w pozyskiwaniu najlepszych kandydatów do pracy. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 20 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000 r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. Pracuj.pl jest także członkiem-założycielem największego na świecie sojuszu niezależnych serwisów rekrutacyjnych The Network, zrzeszającego serwisy działające w ponad 70 krajach świata.

Źródło: Raport Pracuj.pl „CV okiem rekruterów”, badanie TNS Polska na zlecenie Pracuj.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Fakty i mity o CV. Zobacz opinie rekruterów - Kurier Poranny

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
moralski

Jest teraz tyle wzorów CV, że na prawdę ciężko zrobić coś źle, choćby na stronie SzybkieCV gdzie jest tego multum wszystko podane na tacy :D. Ja tam tworze dla spokoju, że mam według wymogów i szablonów :D

 
Z
Zenon T.

Nie należy wysyłać swego CV (e-mail czy papierowy) do pracodawcy! Wyłącznie może to być:

- imię i nazwisko (też wystarczy imię),

- nr telefonu,

- ewentualne warunki które spełniamy lub nie spełniamy, postawione przez pracodawcę w ogłoszeniu,

- zgodę aby pracodawca lub osoba rekrutująca do nas oddzwoniła.

Jeżeli pracodawca (czy osoba rekrutująca) będzie zainteresowany to oddzwoni i podczas rozmowy można dokonać wzajemnej wstępnej rekrutacji. Można zapytać się pracodawcy:

- na czym polega praca,

- jaki jest wymagany wiek i czy osoby starsze też są brane pod uwagę np. 50+,

- jaka forma umowy o pracę i godziny pracy,

- jeżeli nie mam doświadczenia to czy pracodawca przeprowadzi szkolenie,

- jakie będą zarobki oraz ewentualne premie

Uwaga! Nie bać się zadawać tego pytania bo pracodawca ma podać widełki płacowe a nie przyszły pracownik zgadywać, np. „A ile pani/pan chce zarabiać?” Można wtedy odpowiedzieć „Ja mam chęć zarabiać jak najwięcej ale chęci chęciami a rzeczywistość pokaże”).

Rozmowę można nagrać z powiadomieniem o tym swego rozmówcę lub bez powiadomienia swego rozmówcy ale w takim wypadku nie może ona być wykorzystana w celach publicznych (pod sankcją karną), ale tylko w celach dowodowych w stosunku do osoby z którą rozmawialiśmy np. w kwestii spornej tylko jemu możemy mu takie nagranie dać do odsłuchania.

 

Najlepiej numer telefonu (drugi telefon) który podajemy powinien być inny niż nasz nr telefonu prywatnego a to ze względów bezpieczeństwa. Co jakiś czas tenże numer zmieniamy na inny bo pracodawcy lubią sobie robić bazy danych w tych sprawach.

 

Taki sposób postępowania jest jak najbardziej właściwy i w wielu wypadkach potencjalny pracownik zaoszczędzi sobie czasu i pieniędzy na dojazdy do biura ogłoszeniodawcy o pracę i często całkowicie zbędne a czasami głupie tzw. rozmowy wstępne z osobą rekrutującą. Jest XXI wiek a nie PRL, że trzeba było jeździć na spotkanie o pracę bo w zasadzie tylko nieliczni mieli telefony. Czas to pieniądz i dotyczy to nie tylko przedsiębiorców i nie bać się tak postępować.

Jeżeli wszyscy (pracobiorcy) tak zaczniemy postępować to za niedługo będzie to normą.

 
k
kociasta

to fakt , szybkiecv to fajna stronka zwlaszcza jak sie ma wersje premium bo mają tam fajne, oryginalne szablony dzięki którym nasze cv zostanie zauważone

W
Wojtek

Ciekawe jak często się to zmienia, jakie są teraz wymogi do CV. Ja dla ułatwienia korzystam z kreatora SzybkieCV, gdzie mam fajnie wszystko w szablonie :D Super sprawa, dobra strona przyjemny kreator :d

p
pineczka

Generalnie zawsze trzeba pamiętać o tym, że zawsze ważne jest dobre CV, ono jednak warunkuje dużo rzeczy. Ja sama  korzystałam z gotowego kreatora CV -szybkiecv.pl/ i jestem bardzo zadowolona. Szyb ko i sprawnie je stworzyłąm. Oczywiście w CV ważne są: umiejętności i doświadczenie. Zawsze.

 

Wróć na i.pl Portal i.pl