Emerytura w obniżonym wieku. W województwie lubelskim przybywa chętnych do przejścia na emeryturę

Piotr Nowak
Na emeryturę w obniżonym wieku można przechodzić od października 2017 r. Ze zmiany chętnie korzystają lublinianie
Na emeryturę w obniżonym wieku można przechodzić od października 2017 r. Ze zmiany chętnie korzystają lublinianie Anna Kurkiewicz
Ponad 433 tys. wniosków o emeryturę w obniżonym wieku złożyli Polacy w 2017 r. Z tej liczby, około 20 tys. to mieszkańcy województwa lubelskiego. Zainteresowanie świadczeniami rośnie.

Od października ubiegłego roku seniorzy mogą przechodzić na emeryturę w obniżonym wieku - kobiety w wieku 60 lat, a mężczyźni 65 lat. W wyniku reformy, coraz więcej osób decyduje się porzucić pracę i zaczyna pobierać świadczenia z ZUS. Ale to nie koniec. - Również w pierwszych miesiącach tego roku zainteresowanie emeryturami jest znacznie większe niż na początku 2017 roku. Od stycznia do końca marca ZUS w woj. lubelskim przyjął ponad 6,8 tys. wniosków, o 44 proc. więcej niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku. Większość z osób, które wystąpiły o świadczenie do ZUS, chce skorzystać z obniżenia wieku emerytalnego - przyznaje Małgorzata Korba, rzeczniczka ZUS w naszym regionie. Wśród nowych emerytów na Lubelszczyźnie nieznacznie przeważają kobiety.

W ostatnich miesiącach wzrósł odsetek osób aktywnych zawodowo, które decydują się na emeryturę. Nie znaczy to jednak, że rezygnują całkiem z pracy. - W woj. lubelskim wiele z nich, prawie 17 proc., nie rozwiązało jeszcze umowy o pracę, mimo pozytywnej decyzji o przyznaniu emerytury. To sprawia, że wypłata ich świadczeń jest na razie zawieszona. Z pewnością znacząca jest też grupa nowych emerytów, którzy rozwiązali umowę tylko po to, żeby uruchomić wypłatę emerytury, a potem wrócili na rynek pracy - dodaje rzeczniczka ZUS.

Średnia wysokość świadczenia osób, które w 2018 w naszym regionie przeszły na emeryturę w obniżonym wieku to 1536 zł dla kobiet i 2286 zł dla mężczyzn. - Trzeba pamiętać, że wysokość emerytury zależy od sumy zgromadzonych składek emerytalnych i wieku przejścia na świadczenie. Im ubezpieczony ma więcej składek i im później odchodzi na emeryturę, tym wyższe świadczenie dostaje - zastrzega Małgorzata Korba.

Ekspert doradzi Czytelnikom

Jak wyliczyć i powiększyć swoją przyszłą emeryturę? Na pytania Czytelników odpowie ekspert dyżurujący przy redakcyjnym telefonie. Najbliższa akcja poświęcona będzie elektronicznym zwolnieniom, które w lipcu zastąpią papierowe druki, ale specjalista odpowie też na bardziej ogólne pytania dotyczące funkcjonowania ZUS. Wątpliwości Czytelników rozwieje Rafał Stanek z oddziału ZUS w Lublinie.

Dyżur odbędzie się w tę środę w godz. 12-13 pod numerem telefonu 81 446 28 38.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Emerytura w obniżonym wieku. W województwie lubelskim przybywa chętnych do przejścia na emeryturę - Kurier Lubelski

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
Chełmianin N
PAN I PANI KŁAMIĄ!!!
Na Lubelszczyźnie przeważają kobiety,
stwierdziła rzeczniczka ZUS z Lublina
choć wie, iż na mapie kraju jej nie ma,
czyli Pani Kobra, ma maniackie zalety,
a jeśli autor dopisał, ma fisia niestety!
Siak czy tak - Pani i Panu rozumu brak,
bo woj. lubelskie, nie lubelska ziemia,
nie Lubelszczyzna, to kto ma urojenia?
Morał!! Rzeczniczka i gazetowy kłamią,
historię fałszują i prawo celowo łamią!
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011
Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar.
Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
>>>
KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW
pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję:
" Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski.
>>>>>>>
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia
Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska.
WIKIPEDYŚCI.
My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)
G
Gość
Wsiąść ja do roboty fizycznej bo dostanie raka sromu xddd
l
lucyper
i na zmywak do Niemiec
Wróć na i.pl Portal i.pl