Elektroniczne zwolnienie lekarskie już obowiązkowe. Od 1 grudnia papierowego L4 już nie dostaniemy

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Wśród lekarzy, którzy w sobotę wypisali pierwsze  e - zwolnienia, była m.in. doktor Katarzyna Strzelczyk ze szpitala Jonschera w Łodzi.
Wśród lekarzy, którzy w sobotę wypisali pierwsze e - zwolnienia, była m.in. doktor Katarzyna Strzelczyk ze szpitala Jonschera w Łodzi. Krzysztof Szymczak
Prawdziwą rewolucję mamy od 1 grudnia w służbie zdrowia. Jeśli do tej pory lekarze wypisywali zwolnienia w wersji papierowej lub elektronicznej, to od soboty mogą to czynić tylko przez komputer. Okres weekendowy sprawił, że w Łodzi i regionie bardzo mało wystawiono takich e-zwolnień.

Dlatego tak naprawdę dopiero w poniedziałek poznamy, jak działa nowy system. Wprawdzie lekarze zostali przeszkoleni, a placówki medyczne zaopatrzone w odpowiedni sprzęt, to jednak wątpliwości pozostają. Czy doktorzy – zwłaszcza ci starsi – poradzą sobie z nowymi obowiązkami? Czy sprzęt elektroniczny będzie spisywał się bez zarzutu?

Jeśli chodzi o szpital Jonschera w Łodzi, to – jak nas poinformowała jego rzecznik Jolanta Bilińska - do niedzielnego południa, podczas świątecznych dyżurów, w placówce przy ul. Milionowej wypisano sześć e – zwolnień, zaś w placówce przy ul. Przyrodniczej, czyli w dawnym szpitalu Jordana, tylko dwa. To i tak dużo, ponieważ w szpitalach w Skierniewicach i Tomaszowie Mazowieckim w tym samym czasie nikt z pacjentów nie potrzebował tzw. L4.

Wprawdzie zwolnienia elektroniczne można było wypisywać już od stycznia 2016 roku, to jednak z początku zainteresowanie nimi ze strony lekarzy było bardzo małe. Dopiero w ostatnich miesiącach zaczęło gwałtownie rosnąć i sprawiło, że w końcu listopada lekarze w woj. łódzkim już 59 proc. zwolnień wypisywali w wersji elektronicznej.

Było to możliwe, bowiem wszyscy doktorzy, którzy w tej sprawie mają porozumienie z ZUS (chodzi o 7,4 tys. medyków w Łódzkiem) – zostali odpowiednio przeszkoleni.

System jest bardzo prosty. Wystarczy, że lekarz wbije numer PESEL pacjenta i już można przystąpić do zadania, które trwa krócej niż ręczne wypisywanie zwolnienia – zapewnia Monika Kiełczyńska, rzecznik ZUS w Łodzi.

Także pacjenci powinni być zadowoleni, ponieważ wypisane przez lekarza e – zwolnienie natychmiast trafia do ZUS i do pracodawcy, tak że nie muszą się już martwić, jak je – mimo choroby – dostarczyć do pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Elektroniczne zwolnienie lekarskie już obowiązkowe. Od 1 grudnia papierowego L4 już nie dostaniemy - Dziennik Łódzki

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2018-12-03T13:02:13 01:00, Żona:

Mężowi dzisiaj odmówili wystawienia elektronicznego, bo mają protest. Dali papierowe. W zakładzie pracy go nie akceptują i trzeba będzie pokryć urlopem.

A co za różnica czy papierowe czy nie? Zwolnienie lekarskie jest zwolnieniem nieważne w jakiej formie. Papierowe jest tak samo ważne jak elektroniczne. Jakim cudem mąż będąc na zwolnieniu lekarskim może być jednocześnie na urlopie? No nie może. Proszę więcej nie dać się robić w konia. Firma znalazła sposób na zmuszenie pracownika do wykorzystania urlopu

A
ALEX
W lipcu miałem zwolnienie elektroniczne wystawionaq w łódzkim szpitalu. Niestety nie trafiło do pracodawcy, o czym przypadkowo się dowiedziałem. Trzeba było interweniować w ZUS-niestety system nie zadziałał prawidłowo. Słyszałem o kilku takich przypadkach.
Ż
Żona
Mężowi dzisiaj odmówili wystawienia elektronicznego, bo mają protest. Dali papierowe. W zakładzie pracy go nie akceptują i trzeba będzie pokryć urlopem.
i
ihaaa
w wielu przypadka nadal będą to robić rejestratorki tak jak było w przypadku papierowych druków. Musiały założyć profil zaufany
l
lekarz
zajęło dojście do strony umożliwiającej wypisanie zwolnienia.
p
pacjentka
Skąd wzięliście tak uśmiechniętą lekarkę, miło rozmawiającą z pacjentką?
b
beneficjentka 500+
Brawo PiS !!! CBA i Policja!!
j
jj
ZUS pewnie dzięki temu zwolni do 2020 z 10tys. pracowników bo to oni wcześniej przepisywali te papierowe zwolnienia do systemu. teraz za darmo będą to robić lekarze, a grosza za to nie dostaną.
G
Gość
Wreszcie zrealizowany fragment elektroniczny w służbie zdrowia. Już wiele lat temu sprawdzany był system elektronicznego prowadzenia pacjenta. W Katowicach. I okazało się, że nie da się wtedy robić przekrętów. I niestety system nie wszedł w całym kraju. Czekam na wprowadzenie tego systemu. Elektroniczne zwolnienia to dopiero maleńki krok do przodu.
M
M.
A może tak prawdę powiedzmy, pracownicy ochrony zdrowia wykonują w ten sposób pracę za pracowników ZUS. Ani grosza więcej i nie prawdą jest,że wszyscy są do tego przygotowani,przeszkoleni.
D
DrHouse
Dziwnym przypadkiem większości badanych przez nią facetów ma wysokie ciśnienie ;)
s
szkoda słów na lekarzy
Lekarz to zawód, który wymaga ciągłego uczenia się. Skoro obawiamy się, że doktorzy nie ogarną wpisania do komputera numeru pesel pacjenta, to jak rozwijają swoją wiedzę? W bibliotece?
Wróć na i.pl Portal i.pl