Ekspert brytyjskiego dziennika "The Guardian" chwali Tuska. Postawił na nogi Trójkąt Weimarski?

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Trójkąt Weimarski, czyli format zrzeszający Polskę, Niemcy i Francję został ożywiony po przejęciu władzy w kraju przez Donalda Tuska, a także dzięki pozycji kanclerza Niemiec Olafa Scholza i Emmanuela Macrona? Taką tezę wysnuł ekspert think-tanku Friends of Europe Paul Taylor na łamach brytyjskiego dziennika „The Guardian”.

Spis treści

Ekspert brytyjskiego dziennika chwali "nową" Polskę Tuska. Czy premier faktycznie ożywił Trójkąt Weimarski?
Ekspert brytyjskiego dziennika chwali "nową" Polskę Tuska. Czy premier faktycznie ożywił Trójkąt Weimarski? YT/Donald Tusk Kanał

Tusk może grać większe skrzypce w UE, bo ma zaufanie swoich kolegów

Zdaniem Paula Taylora premier Donald Tusk swoimi staraniami o europejskie przywództwo Polski, wraz z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem będąc w Berlinie, tchnęli nowe życie w inicjatywę Trójkąta Weimarskiego. Taylor uważa, że Tusk, będąc premierem, może odgrywać większą rolę w przywództwie UE, ponieważ ma zaufanie swoich odpowiedników w tej inicjatywie, oraz że dąży do tego, aby Polska i Bruksela nie musiały się już dłużej kłócić. Dodatkowo napisał w „The Guardian”, że Tusk jest zaufaną osobą Europejskiej Partii Ludowej, czyli dominującej frakcji politycznej w UE.

Taylor sądzi, że przez ostatnią dekadę Trójkąt Weimarski był bardziej, jak Trójkąt Bermudzki, tzn. był pustką, w której inicjatywy polityczne znikały bez śladu — napisał Taylor.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Ekspert "The Guardian": PiS spędził władze na kłótniach z Brukselą, Berlinem i Paryżem

Uwaga dotyczyła sporów poprzednich rządzących w Polsce. Taylor uważa, że PiS spędzał czas u władzy na kłótniach z Brukselą, Berlinem i Paryżem o wiele spraw, m.in. o rządy prawa, kontrakty zbrojeniowe, walkę z kryzysem klimatycznym, stosunki z Rosją czy żądania reparacji za drugą wojnę światową.

Polacy przez długi czas byli postrzegani w Berlinie i Paryżu jako alarmistycznie nastawieni do Rosji i zbyt blisko USA. Z perspektywy czasu Macron przyznał w zeszłym roku, że Francja powinna była bardziej słuchać Europy Środkowej – napisał.

Taylor chwali Polskę. Uważa, że dąży do stania się potęgą w regionie

Następnie pochwalił Polskę. Napisał, że kraj wydając ponad 4 proc. PKB na obronę, jest na najlepszej drodze do stania się regionalną potęgą militarną, a nawet fortecą przeciwko rosyjskiej agresji. Poza tym napisał, że dla niego Polska z dynamiczną gospodarką i prawie 40 milionami mieszkańców, jest największym i najbardziej wpływowym państwem Europy Środkowej.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl