Egzekucja mężczyzn w Buczy. Nowe dowody na zbrodnię Rosjan

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Nowe dowody na zbrodnie wojenne Rosjan w Buczy
Nowe dowody na zbrodnie wojenne Rosjan w Buczy AP/Associated Press/East News
Zeznania świadków i filmy uzyskane przez The New York Times pokazują, jak rosyjscy żołnierze dokonali egzekucji co najmniej ośmiu Ukraińców na przedmieściach Kijowa 4 marca.

Na dwóch nagraniach, które publikuje The New York Times widać, jak rosyjscy żołnierze maszerują z bronią w ręku ulicą w Buczy, na przedmieściach Kijowa, prowadząc grupę mężczyzn. Niektórzy z ukraińskich jeńców pochylają się, trzymając tych, którzy stoją przed nimi. Inni trzymają ręce nad głowami. "Idź w prawo, suko" - rozkazuje im jeden z żołnierzy, którego głos słychać na nagraniu.

Filmy, nagrane 4 marca przez kamerę bezpieczeństwa i świadka ukrytego w pobliskim domu i uzyskane przez The New York Times, są najlepszym dowodem na to, że mężczyźni byli w niewoli u rosyjskich żołnierzy na kilka minut przed egzekucją.

"Zakładnicy leżą tam, pod płotem" – mówi osoba kręcąca jeden z filmów. Chwilę później liczy: "Raz, dwa, trzy, na pewno cztery, pięć, sześć…". W sumie przetrzymywanych było dziewięć osób. Mężczyźni zostali zmuszeni do położenia się na ziemię. Jeden z nich miał na sobie charakterystyczną jasnoniebieską bluzę z kapturem. Na tym film się kończy.

Świadkowie zbrodni

Resztę historii opowiedzieli w rozmowie z The New York Times świadkowie zdarzenia. Według ich relacji, rosyjscy żołnierze zabrali mężczyzn za pobliski budynek biurowy, który przejęli Rosjanie i zamienili na prowizoryczną bazę. Później padły strzały, a jeńcy już nie wrócili.

Nagranie z drona nakręcone dzień później 5 marca, również uzyskane przez The New York Times, jest pierwszym dowodem potwierdzającym relacje naocznych świadków. Widać na nim ciała leżące na ziemi z boku budynku biurowego. Wśród ciał widoczny jest kadr z elementem jasnoniebieskiego koloru — to prawdopodobnie zwłoki jeńca w niebieskiej bluzie.

Zdjęcie rozstrzelanych mężczyzn, niektórych ze związanymi rękami, było jednym z wielu obrazów, które zwróciły uwagę całego świata na początku kwietnia po wycofaniu się sił rosyjskich z Buczy.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl