Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2024: Wszystko o egzaminach ósmoklasisty! Co powinien wiedzieć uczeń piszący egzaminy? Terminy i najważniejsze zasady

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Jakie zadania będą na egzaminie ósmoklasisty? Na pewno nie takie, które były w roku poprzednim. Linki do odpowiedzi z poprzednich lat znajdują się w tekście.
Jakie zadania będą na egzaminie ósmoklasisty? Na pewno nie takie, które były w roku poprzednim. Linki do odpowiedzi z poprzednich lat znajdują się w tekście. Marzena Bugała-Astaszow
Egzamin ósmoklasisty 2024 odbędzie się od 14 do 16 maja. Obowiązkowe są trzy egzaminy: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Jakie najważniejsze rzeczy powinien wiedzieć uczeń przystępujący do egzaminu? Jakie są terminy i ile punktów można otrzymać? Wszystkie te szczegóły zawarliśmy w artykule.

Spis treści

Egzamin ósmoklasisty 2024 - co powinien wiedzieć uczeń?

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie ma ustalonego progu punktowego, zatem tego egzaminu nie można nie znać. Jest on przeprowadzany w formie pisemnej, a przystępują do niego:

  • uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej;
  • uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej.

W 2023 r. i w 2024 r. egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych dla trzech przedmiotów egzaminacyjnych, tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Można o nich przeczytaj tutaj.

Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, czyli języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Uczeń może pisać egzamin z języka nowożytnego z następujących języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego. Może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Harmonogram egzaminu ósmoklasisty w 2024 roku. Kiedy odbędą się egzaminy i wyniki?

  • 14 maja, godzina 9:00 - język polski (120 minut);
  • 15 maja, godzina 9:00 - matematyka (100 minut);
  • 16 maja, godzina 9:00 - język obcy nowożytny (90 minut).

W 2024 r. uczniowie poznają swoje wyniki i otrzymają zaświadczenia o szczegółowych ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty 3 lipca. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu. Wynik procentowy to odsetek punktów, które uczeń ‎zdobył za zadania z danego przedmiotu. Wynik centylowy natomiast to odsetek liczby ósmoklasistów, którzy ‎uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający.

Zobacz odpowiedzi z egzaminu ósmoklasisty z matematyki z 2023 roku: Egzamin ósmoklasisty 2023: matematyka. Mamy ODPOWIEDZI I ARKUSZE. Sprawdź, co było na egzaminie z matematyki!

Trwa głosowanie...

Który z egzaminów ósmoklasisty będzie dla ciebie najłatwiejszy?

Zadania na egzaminie ósmoklasisty i przebieg egzaminu

Egzamin ósmoklasisty odbywa się w maju. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu.‎ Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę. ‎Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także wnosić do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystać z takich urządzeń w tej sali.

W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź). Zadania można znaleźć tutaj:

W roku 2023 i 2024 Informator należy czytać łącznie z Aneksem. Aneks zawiera informacje o treściach informatora, które nie obowiązują na egzaminie w 2023 i 2024 r. Aneksy można przejrzeć tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych egzaminów

Język polski
Podczas egzaminu zdający otrzyma arkusz egzaminacyjny, który będzie się składał z dwóch części. Pierwsza część będzie zawierać zadania zorganizowane wokół dwóch tekstów zamieszczonych w arkuszu: tekstu literackiego oraz tekstu nieliterackiego. W drugiej części arkusza znajdą się propozycje dwóch tematów wypracowań, z których uczeń będzie wybierał jeden i pisał tekst nie krótszy niż 200 wyrazów. Uczeń będzie dokonywał wyboru spośród: tematu o charakterze twórczym oraz tematu o charakterze argumentacyjnym. Liczba zadań wynosi od 17 do 26, natomiast łączna liczba punktów od 40 do 53.

Matematyka
W arkuszu egzaminacyjnym znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Zadania zamknięte to takie, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych. Wśród zadań zamkniętych znajdą się m.in. zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawda-fałsz oraz zadania na dobieranie. Zadania egzaminacyjne będą sprawdzały poziom opanowania umiejętności opisanych w następujących wymaganiach ogólnych w podstawie programowej kształcenia ogólnego: sprawność rachunkowa i wykorzystanie i tworzenie informacji, wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji i rozumowanie i argumentacja. Liczba zadań wynosi od 19 do 23, a łączna liczba punktów do 28 do 32.

Język obcy nowożytny
Na tym egzaminie, tak samo jak na matematyce, będą dwa typy zadań - otwarte i zamknięte. Arkusz egzaminacyjny z języka obcego nowożytnego obejmuje następujące części: rozumienie ze słuchu, znajomość funkcji językowych, rozumienie tekstów pisanych, znajomość środków językowych, wypowiedź pisemna. W arkuszu egzaminacyjnym będzie od 45 do 55 zadań ujętych w 12–15 wiązek.

Takie kwiatki występują w pracach domowych, wypracowaniach oraz kartkówkach.

Uczniowie dają czadu, a nauczyciele załamują ręce... Oto now...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski