Efthymios Koulouris piłkarzem jesieni 2023 Pogoni Szczecin

Jakub Lisowski
Jakub Lisowski
Efthymios Koulouris z Pogoni Szczecin.
Efthymios Koulouris z Pogoni Szczecin. Andrzej Szkocki
Od 21 lipca do 16 grudnia drużyna Pogoni Szczecin rozegrała 25 spotkań. Po każdym „Głos” wystawiał oceny Portowcom w skali 1-10. Czas na podsumowanie.

Jesienią 2023 Pogoń grała na trzech frontach: 19 spotkań rozegrała w PKO Ekstraklasie (zajmuje 6. miejsce w tabeli ze sporą stratą do prowadzących – Śląska i Jagiellonii, ale z małą do Lecha, Rakowa i Legii), czterokrotnie zaprezentowała się w rundach eliminacyjnych Ligi Konferencji Europy oraz dwa razy grała w Fortuna Pucharze Polski. W sumie 25 spotkań.

Po każdym wystawialiśmy piłkarzom oceny w skali 1-10 (ocenialiśmy minimum 20-minutowe występy, choć były odstępstwa od tej zasady za coś specjalnego). Ta najniższa nota to nie tylko beznadziejny występ indywidualny, ale też zły wynik drużyny. Czym wyższa nota tym lepsza forma zawodnika, ale i wynik końcowy Pogoni też miał znaczenie. Gdy drużyna przegrywa – trudno o wysokie noty dla zawodników. W tej edycji była okazja do rozpaczy, ale i zachwytów. Po raz pierwszy od dłuższego czasu „padła dycha”. Otrzymał ją Fredrik Ulvestad po meczu z Lechem Poznań. Nie dość, że Pogoń wygrała wysoko w tak prestiżowym spotkaniu, to jeszcze pomocnik z Norwegii – strzelał, asystował, był dosłownie wszędzie na boisku.

Podsumowując jesień można było wyczuć, że zwycięzcą pierwszej części sezonu będzie ktoś z dwójki ofensywnych liderów: Kamil Grosicki lub Efthymios Koulouris. Obaj zagrali we wszystkich meczach Pogoni jesienią, obaj strzelili po osiem bramek, a kapitan Portowców zawsze wychodził w pierwszym składzie (Grek w jednym meczu – w rewanżowym z KAA Gent – wszedł z ławki). Po podsumowaniu punktów – zwycięzcą plebiscytu „Głosu” za jesień 2023 został Efthymios Koulouris. Zgromadził 169 punktów i o pięć punktów wyprzedził Kamila Grosickiego. Różnica niewielka, kwestia jednego-dwóch spotkań. To najlepiej pokazuje, jak zacięta była to rywalizacja.

Klasyfikacja piłkarzy Pogoni według sumy punktów
1. Efthymios Koulouris169
2. Kamil Grosicki164
3. Leonardo Koutris154
4. Linus Wahlqvist150
5-6. Wahan Biczachczjan i Alexander Gorgonpo 140
7. Rafał Kurzawa139
8. Mariusz Malec136
9. Joao Gamboa125
10. Benedikt Zech120
11. Valentin Cojocaru104
12. Luka Zahović85
13. Fredrik Ulvestad79
14. Danijel Loncar71
15. Mariusz Fornalczyk58
16. Leo Borges47
16. Marcel Wędrychowski43
17. Bartosz Klebaniuk39
18. Adrian Przyborek36
19. Paweł Stolarski19
20. Wojciech Lisowski16
21. Olaf Korczakowski11
22. Yadegar Rostami8
23. Kacper Smoliński7

W PKO Ekstraklasie jesienią zadebiutował też Stanisław Wawrzynowicz, ale był to krótki występ w Krakowie i nie dostał oceny. Zapunktowali za to piłkarze, którzy z Pogonią już nie są związani: Mateusz Łęgowski (29 punktów), Dante Stipica (17) i Sebastian Kowalczyk (11).

Wyznacznikiem prezentowanej formy jest też średnia ocen uzyskiwana w meczach. Ta klasyfikacja daje szanse na wyróżnienie piłkarzom, którzy w trakcie rundy łapią kontuzję, którzy z innych powodów grali mniej, ale jak już byli na boisku to potrafili się pozytywnie wyróżniać. I naturalnym jest, że klasyfikacja według średniej będzie się różnić od klasyfikacji według sumy punktów. Łatwiej o pozytywne noty np. bramkarzom, bo ci potrafią złapać dobrą notę nawet jak drużyna przegra, a jak nie straci bramki to też mają mocną pozycję startową. Piłkarze z pola mają jednak trudniej. By klasyfikacja była miarodajna – uwzględniamy w niej tylko tych piłkarzy, którzy byli oceniani w minimum 8 meczach (jedna trzecia rundy). Gdybyśmy tego nie zrobili to najlepszy byłby Irańczyk Yadegar Rostami, który zagrał raz i otrzymał ósemkę, a zaraz za nim Kacper Smoliński – siódemka w jednym meczu.

Klasyfikacja według średniej punktów
1. Valentin Cojocaru6,93
2. Efthymios Koulouris6,76
3. Benedikt Zech6,67
4. Kamil Grosicki6,56
5. Danijel Loncar6,45
6. Mariusz Fornalczyk6,44
7. Leonardo Koutris6,42
8. Wahan Biczachczjan 6,36
9. Rafał Kurzawa6,32
10. Linus Wahlqvist6,25
11. Mariusz Malec6,18
12. Alexander Gorgon6,09
13. Fredrik Ulvestad6,08
14. Joao Gamboa5,95
15. Leo Borges5,88
16. Luka Zahović5,67

Jakie wnioski na podstawie not można wyciągnąć? Choćby o dalszej przydatności do zespołu. Klub zdecydował się upublicznić informację o trudnej sytuacji finansowej, która będzie miała wpływ na funkcjonowanie zespołu, a więc także i transfery. Poniżej opisowe noty z uwzględnieniem planów na przyszłość.

Efthymios Koulouris – były wątpliwości, czy to dobry transfer, ale Grek szybko zaczął spłacać kredyt zaufania w Szczecinie. Brakuje mu na koncie kilku bramek, by nikt się nie czepiał, ale warto docenić jego boiskową pracę dla zespołu. Dawno tak wszechstronnego napastnika Pogoń nie miała. Zimą może dostać oferty, ale Pogoń powinna go zatrzymać, bo ciężko takiego zawodnika zastąpić, a zespół ma grać o medal i Puchar Polski.
Kamil Grosicki – motor napędowy drużyny, lider w bramkach i asystach, ale nie zawsze od razu odpala te najwyższe obroty. Trudno sobie wyobrazić Pogoń bez niego.
Leonardo Koutris - wciąż bardzo ofensywnie usposobiony, z energią do biegania od 1. do 90. minuty, ale też coraz więcej popełnia prostych błędów. Powinien zostać.
Linus Wahlqvist – wysoka pozycja w klasyfikacji, wiele dobrych występów, gdy pokazywał wysoką klasę, ale były też takie z błędami, po których cierpiała drużyna i kibice. Musi poprawić decyzyjność. Gdyby jednak Pogoń znalazła dobrego kupca to zawodnika można zastąpić.
Wahan Biczachczjan skorzystał na kontuzji Marcela Wędrychowskiego i zaczął grać w podstawowym składzie. Wykorzystał ten czasu, ustabilizował formę. Jest groźny, lubi strzelać, prowadzić kombinacyjną grę. Dużo się mówi, że jest kandydatem nr 1 do sprzedaży i chyba to najlepszy moment, by też klub zarobił.
Alexander Gorgon – potrafi się znaleźć w polu karnym, wykorzystać okazję, ale też widać, że jak ma pociągnąć drużynę to ma kłopot. Jest w wieku, że jest nie do sprzedania, więc powinien zostać, by doświadczeniem budować młodszych.
Rafał Kurzawa – kapitalna przemiana. Od zawodnika, którego kibice szybko by się pozbyli do docenianego lidera zespołu. Przysłużyła mu się zmiana pozycji. Gra cofniętego środkowego pomocnika i prezentuje swoje atuty – zdrowie, waleczność, pomysłowość. Nie do sprzedaży.
Mariusz Malec – jeśliby ustabilizował formę na tym wysokim poziomie to byłby kandydatem do kadry, ale przeplata dobre występy z dużymi błędami. Kończy mu się kontrakt, ale trudno znaleźć lewonożnego stopera i powinien zostać.
Joao Gamboa – oczekiwania były większe, a Pogoń zaczęła lepiej grać, jak Portugalczyk stracił miejsce w „11”. Ma atuty – np. przy rozegraniu. Za wcześnie, by szukać opcji rozwiązania umowy.
Benedikt Zech – jest coraz starszy, coraz więcej popełnia błędów, ale dobrze dysponowany to wciąż czołowy stoper ligi. Powinien zostać.
Valentin Cojocaru – przyszedł w sierpniu i pokazał, że może być pewnym punktem „11”. Pogoń ma możliwość, by go wykupić i Rumun pracuje, by się klub na to zdecydował.
Luka Zahović – rozczarowująca runda Słoweńca. Grał coraz mniej, coraz słabiej i potrzebny jest przełom. Ma dłuższą umowę, ale jakby znalazł się kupiec...
Fredrik Ulvestad – świetny po wejściu do gry, ale w końcówce jesieni wyraźnie przygasł. Wiosną musi być mocnym punktem drużyny, inaczej trudno będzie o dobre wyniki i sukcesy.
Danijel Loncar – stracona jesień. Grał mało, później złapał kontuzje. Zostanie, by wrócić do zdrowia i formy.
Mariusz Fornalczyk – przebłyski to za mało. Na wiosnę pewnie zostanie, ale można mieć wątpliwości, czy przedłużyć ze skrzydłowym umowę.
Leo Borges – np. z KAA zagrał tak, że można było się dziwić, że gra tak mało. Tylko rezerwowy, więc można mu szukać klubu.
Marcel Wędrychowski – dobrze wszedł w sezon, a później kontuzja. Zostanie, by wiosną znów być mocnym punktem na prawej stronie.
Bartosz Klebaniuk – miał szansę zostać „jedynką”, ale notował fatalne występy. Dla swojego dobra powinien szukać klubu, gdzie będzie grał i ustabilizuje formę, by wrócić do elity i w niej grać.
Adrian Przyborek – teoretycznie jeszcze ma czas na regularną grę, ale miał dobre wejścia i dziwiło, że w sumie grał tak mało. Wypożyczenie? To może być dobry pomysł.
Paweł Stolarski – zmiennik do obrony, kończy mu się umowa i nie ma przesłanek, że będzie przedłużona.
Wojciech Lisowski – miał być czwartym stoperem i taka też powinna być najbliższa rola. Gdy grał – radził sobie z obowiązkami.
Olaf Korczakowski – jeden występ dobry, drugi słaby. Młody debiutował i wiosną powinien walczyć o kolejne minuty.
Yadegar Rostami – dziwna sytuacja, bo trener go chwalił, dawał dobre zmiany, ale w drugiej części jesieni przepadł. Możliwe, że odejdzie.
Kacper Smoliński – wrócił po kontuzji, ale raczej bez szans na regularne występy. Wypożyczenie może być dobrą opcją dla zawodnika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Bajerski po meczu Abramczyk Polonia Bydgoszcz - Orzeł Łódź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Efthymios Koulouris piłkarzem jesieni 2023 Pogoni Szczecin - Głos Szczeciński

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl