Ważne
  Wydawcy edukacyjni apelują do szkół o jak najszybsze...

  Wydawcy edukacyjni apelują do szkół o jak najszybsze zamawianie podręczników

  Anna Nowak

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Wydawcy edukacyjni apelują do szkół o jak najszybsze zamawianie podręczników

  ©Sławomir Mielnik

  Wydawnictwa edukacyjne alarmują, że aż co trzecia szkoła jeszcze nie złożyła zamówienia na nowe podręczniki. Dalsza zwłoka może spowodować, że we wrześniu część uczniów nie otrzyma podręczników na czas.
  Wydawcy edukacyjni apelują do szkół o jak najszybsze zamawianie podręczników

  ©Sławomir Mielnik

  Wraz z reformą oświaty realizowaną przez minister edukacji Annę Zalewską, zmieniły się podstawy programowe dla klas I, IV,VII szkoły podstawowej. Prace w MEN nad nowymi podstawami programowymi trwały od lutego ub.r. Do niedawna wydawało się, że wszyscy uczniowie otrzymają nowe podręczniki w odpowiednim czasie. Zgodnie z zobowiązaniami poczynionymi rok temu pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej a wydawnictwami edukacyjnymi, te ostatnie zobowiązały się do przygotowania podręczników do końca czerwca tego roku, co też się stało. Czerwcowy termin jest bardzo istotny, ponieważ jest to ostatni miesiąc, w którym wszyscy nauczyciele są w szkołach i mogą spokojnie ustalić, jakie podręczniki zamawiają.

  Dotrzymanie czerwcowego terminu nie było łatwą sprawą, ponieważ opracowanie podręczników jest bardzo złożonym i czasochłonnym procesem. Na szczęście wydawnictwa edukacyjne dorobiły się przez lata swej działalności odpowiednio dużych zespołów profesjonalnych autorów i współpracowników. Co równie ważne, wydawcy są bardzo zadowoleni ze współpracy z MEN. Jak podkreślają, obecne kierownictwo resortu oświaty jest pierwszym od wielu lat naprawdę otwartym na dialog z ich ekspertami. Tak dobre relacje z MEN są dla nich nowością.

  Teraz w ministerstwie trwa procedura dopuszczania nowych podręczników do użytku szkolnego. Kilkuetapowe zatwierdzanie przez specjalistów ministerstwa również odbywa się nader sprawnie, dzięki czemu większość podręczników już uzyskała status dopuszczenia do użytku szkolnego.

  Niestety, w łańcuchu dostaw nowych książek pojawiło się słabe ogniowe, a jest nim część dyrekcji szkół. Wedle szacunków, około 30 proc. z nich jeszcze nie złożyło zamówienia na podręczniki. Tymczasem zarówno produkcja jak i dystrybucja zajmują dużo czasu którego nie da się skrócić. Żadne wydawnictwo nie uruchomi też produkcji „w ciemno” ryzykując, że szkolne książki będą zalegać w magazynach.

  Toteż wydawcy gwarantują, że podręczniki dostarczą do szkół na czas, ale tylko w wypadku, gdy te zostaną odpowiednio wcześniej zamówione, co pozwoli oszacować wielkość nakładów. Dlatego wydawnictwa edukacyjne apelują do dyrektorów szkół o jak najszybsze składanie zamówień na konkretne tytuły.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Nie przegap

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama