Mirosław Hermaszewski, jedyny polski kosmonauta spotkał się...

  Mirosław Hermaszewski, jedyny polski kosmonauta spotkał się z uczniami brackiej szkoły

  Marian Satała

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Mirosław Hermaszewski, jedyny polski kosmonauta spotkał się z uczniami brackiej szkoły
  1/52
  przejdź do galerii

  ©Marian Satała

  Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 38 im. Bractwa Kurkowego wybrali się do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, gdzie nastąpiło ogłoszenie wyników konkursów "Wysokie loty" i "Mój kosmos". Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie obecność jedynego polskiego kosmonauty generała Mirosława Hermaszewskiego.
  Dzięki staraniom króla Okręgu Krakowskiego Bractw Kurkowych Jana Dziury-Bartkiewicza i marszałka bractwa Marka Zuskiego udało się do Krakowa zaprosić słynnego kosmonautę. Towarzyszyli mu dwaj wojskowi piloci gen. bryg. Mieczysław Walentynowicz i gen. bryg. Tomasz Drewniak.

  Generał Mirosław Hermaszewski wystąpił z niezwykle interesującą prezentacją, pokazującą jego drogę do lotu w kosmos. Opowiedział o swojej rodzinie, szkole, swoich marzeniach.
  Zachęcał uczniów, by zawsze starali się realizować marzenia. A potem nastąpiła seria dociekliwych pytań, generał musiał się napracować, by zaspokoić ciekawość uczniów, którzy pytali o różne rzeczy, np. jak się człowiek czuje w stanie nieważkości, czy to prawda, że w statku kosmicznym była mucha, czy w kosmosie spotkał UFO.
  Wreszcie przyszedł czas na ogłoszenie laureatów szkolnych konkursów techniczno-plastycznych pt. "Wysokie loty" i "Mój kosmos". Udział w konkursach był otwarty dla wszystkich uczniów, koordynatorkami były nauczycielka techniki Agnieszka Biedrawa-Kozik
  i nauczycielka plastyki Anny Szarwiło. Można było wykonać w technice dowolnej obrazy, rysunki, kolaże, modele pojazdów, rakiet, układu planet, planety. Warunkiem było tylko, że prace miały mieć charakter indywidualny. Dwudziestu uczniów zostało nagrodzonych książkami autorstwa Mirosława Hermaszewskiego pt. "Ciężar nieważkości - opowieści pilota-kosmonauty".

  Zdobywcą pierwszego miejsca w konkursie n"Wysokie loty" został Jan Wolff-Zdzieniecki z klasy 7 c, aż trójka osób uplasowała się na drugim miejscu: Krzysztof Walka, Paulina Dyrga i Iga Zimnicka wszyscy z klasy 7 c.

  W konkursie "Mój kosmos" wygrał Igor Jach z kl. 4 e, trzy drugie miejsca przypadły Lenie Kaczor z kl. 4 b, Soni Pomarańskiej z kl. 5 b, i Lenie Praszkiewicz z kl. 4 b.

  Spotkanie z kosmonautą i pilotami urządził dla uczniów brackiej szkoły Okręg Krakowski Bractw Kurkowych, który ufundował także nagrody. Prezes Okręgu Jerzy Gałczyński, szczególnie dziękował inicjatorowi spotkania Markowi Zuskiemu, który jest absolwentem Szkoły Podstawowej nr 38. I to właśnie on, wraz z dyrektorka Marzeną Ślęzak uhonorowali generałów Mirosława Hermaszewskiego, Mieczysława Walentynowicza i Tomasza Drewniaka odznakami Przyjaciela Szkoły im. Bractwa Kurkowego.

  Uczestniczący w spotkaniu dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztof Radwan przypomniał, że w minionym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości, 100 lecie lotnictwa wojskowego oraz 40-lecie lotu pierwszego Polaka w kosmos.

  ZOBACZ KONIECZNIE:

  Miss Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny!

  Nie znasz tych miejsc? Nie jesteś krakusem QUIZ

  Ile tak naprawdę zarabiają kasjerzy? Wcale nie tak mało!

  Najlepsze dzielnice w Krakowie? RANKING  WIDEO: Mówimy po krakosku

  Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
  >>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  magdalena

  mama Sebastiana (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  a na zdjęciu nr 36 Pani Bożena, najlepszy nauczyciel i wychowawca pod słońcem!!!! pozdrawiam serdecznie

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo