Matura 2017. Egzaminy zdane, ale i będą poprawki

  Matura 2017. Egzaminy zdane, ale i będą poprawki

  Sławomir Skomra

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Matura 2017. Egzaminy zdane, ale i będą poprawki

  ©archiwum

  22 procent lubelskich maturzystów nie zdało egzaminu. Na szczęście większość z nich ma drugą szansę w sierpniu
  Matura 2017. Egzaminy zdane, ale i będą poprawki

  ©archiwum

  CZYTAJ TEŻ: Wyniki poprawkowej matury 2017 (ONLINE). Kiedy się pojawią? Gdzie można sprawdzić?

  - Do egzaminów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej egzaminu maturalnego w maju 2017 roku przystąpiło 16 798 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych - przypomina Okręgowa Komisja Egzaminacyjna, która właśnie przedstawiła wstępne wyniki matur. Dane dotyczą wyłącznie tegorocznych absolwentów i nie ma w nich np. osób, które poprawiały wynik sprzed roku.

  I tak, na 16,7 tys. lubelskich maturzystów egzamin zdało nieco ponad 13 tys. osób (czyli 78 proc.). To wynik zbliżony do ogólnopolskiego, który wyniósł 78,5 procent.

  Niestety, nie każdemu udało się zdać maturę. Jeden przedmiot oblało i tym samym prawo do przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu ma 16 proc. podchodzących do matury.

  Kolejne 6 proc. maturzystów (1,1 tys. osób) nie zdało egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu. Dlatego maturę będą mogli zdawać ponownie dopiero za rok.

  Najlepszą obecnie szkołą ponadgimnazjalną w regionie jest I LO im. Stanisława Staszica (41. miejsce w rankingu „Perspektyw”). - Na 216 podchodzących do polskiej matury osób nie zdała tylko jedna - mówi dyrektor Stanisław Stoń. - Jestem zadowolony z wyników i widzę, że nasi uczniowie także. Ale jesteśmy szkołą, którą wybierają młodzi ludzie mający bardzo ambitne plany życiowe. Być może w gronie maturzystów będzie ktoś, kto uzna, że osiągnięte właśnie wyniki są za niskie w stosunku wobec tych planów i zechce poprawić maturę za rok - tłumaczy Stoń.

  W III LO im. Unii Lubelskiej (50. miejsce w rankingu „Perspektyw”) do egzaminu dojrzałości przystąpiło tam 256 absolwentów. - I wszyscy zdali maturę - mówi dyrektor Grzegorz Lech. - Nie mamy jeszcze czasu na dokładne analizy wyników, ale po minach maturzystów widzę też, że poszło im raczej dobrze. Nie ma łez, a są uśmiechy i zadowolenie - dodaje.

  Dla szkoły najważniejsze będzie jednak to, jak wypada ona na tle innych LO z Lublina, województwa i kraju. - Takie analizy przeprowadzimy w przyszłym tygodniu - dodaje Lech, który na głowie oprócz wyników matur ma jeszcze rekrutację do klas pierwszych. - Rok temu nasi uczniowie maturę zdali najlepiej w całym województwie - przypomina.

  Z raportu OKE wynika, że język polski na poziomie podstawowym zdało 97 proc. absolwentów (średni wynik poziomu podstawowego 56 proc.). Matematyka wypadła gorzej, bo zdało ją 82 proc. osób przy średnim wyniku 55 proc. poziomu podstawowego.

  Lubelscy maturzyści jako język obcy najczęściej wybierali angielski. Zdawali egzamin na poziomie 92 proc. z wynikiem 69 proc. na poziomie podstawowym.

  I jeszcze jedna uwaga. W tym roku, po raz pierwszy, można odwołać się od wyniku egzaminu części pisemnej do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, które działa przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.  Jarosław Urban świętuje urodziny i 30-lecie działalności biznesowej. Na scenie Ich Troje (ZDJĘCIA)
  Pokaz taneczny na placu Litewskim w Lublinie (ZDJĘCIA, WIDEO)
  Pogoda nie przeszkodziła w obchodach Nocy Świętego Jana. Były legendy, puszczanie wianków i ognisko
  Tysiące rowerzystów wzięło udział w 24. Święcie Roweru w Lubartowie (WIDEO i ZDJĘCIA)
  Kolejna fontanna na placu Litewskim uszkodzona. Przez samochód firmy sprzątającej [ZDJĘCIA]

  Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!


  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   uczen 1 lo

   maturzysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   to ja nie zdalem i wszystko przez kadre i dyrekcje. nie maja szacunku dla slabszego ucznia caly czas ten wyscig szczurow i pretensje do mnie ze psuje statystyki. zobaczycie jeszcze za granica...rozwiń całość

   to ja nie zdalem i wszystko przez kadre i dyrekcje. nie maja szacunku dla slabszego ucznia caly czas ten wyscig szczurow i pretensje do mnie ze psuje statystyki. zobaczycie jeszcze za granica docenia moje dokonaniazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Matura 2017

   Lublinianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Po co te rankingi szkół? Jeśli na 216 maturzystów w "najlepszym" lubelskim liceum matury nie zdała 1 osoba, a na 256 w III LO zdali wszyscy, to matematyka mówi wszystko...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zatroskany

   Brak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   To co matematyka powie o liczbie samobojstw w zamoyu przeciez w tym to zadne lubelskie liceum ich nie przebije

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do Lublinianka

   Król (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   o najlepszym liceum świadczy przede wszystkim ilość olimpijczyków i poziom zdanej matury - porównaj osiągnięcia szkół to zrozumiesz o co biega ;))

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tylko durnie sie uczą i pracuja

   dert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   no i po co mają sie uczyć i zapieprzać za 1400 zł, jak bez szkoły napieprzą kilkoro bachorów i za darmo dostaną 500+, mieszkanie socjalne itp. darmową pomoc z mops


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do... tylko durnie

   Ucząca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   No właśnie, tylko durnie mogą tak pisać ja ty /nawet na dużą literę nie zasługujesz/.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Nie przegap

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama