Absolwenci prawa coraz częściej rezygnują z aplikacji

  Absolwenci prawa coraz częściej rezygnują z aplikacji

  Marcin Banasik

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Prawników jest coraz więcej, a pracy dla nich coraz mniej

  Prawników jest coraz więcej, a pracy dla nich coraz mniej ©Fot. Tomasz Hołod

  Prawo. Liczba prawników osiągnęła apogeum. Niejedna kancelaria zamknie swą działalność.
  Prawników jest coraz więcej, a pracy dla nich coraz mniej

  Prawników jest coraz więcej, a pracy dla nich coraz mniej ©Fot. Tomasz Hołod

  Obecnie w Polsce jest ponad 20 tys. czynnych adwokatów, choć pięć lat temu było ich niecałe 13 tys. Według danych z Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie zawód adwokata wykonuje dziś w Małopolsce ok. 1,5 tys. prawników. Pięć lat temu było ich niemal o połowę mniej.

  - Nie da się ukryć, że rynek został mocno nasycony. Taka sytuacja sprawia, że nie każdy absolwent prawa decyduje się na pracę w zawodzie - mówi prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

  Słowa prof. Zolla potwierdzają dane Ministerstwa Sprawiedliwości. W tym roku do egzaminu na aplikację adwokacką przystąpiło w całym kraju 2660 kandydatów. Pięć lat wcześniej było ich aż 4275. W Krakowie obecnie jest 320 aplikantów, choć w 2013 r. zarejestrowano ich dwa razy tyle.

  Joanna Sędek, rzecznik Naczelnej Rady Adwokackiej, twierdzi, że tendencje spadkowe mogą być związane z niżem demograficznym i mniejszą liczbą studentów prawa.

  - Wpływ też może mieć coraz większa świadomość młodzieży, że rynek prawniczy został nasycony. Obecnie jest tylu adwokatów, radców prawnych i innych prawników świadczących pomoc prawną, że trudno rozpocząć praktykę i utrzymać się na rynku - mówi Joanna Sędek.

  Mniej chętnych jest również do zawodu notariusza i komornika. W ubiegłym roku zgłosiły się na aplikację komorniczą 373 osoby, w tym roku jedynie 190. Największy spadek zanotowano w Krakowie. W roku 2016 było 51 chętnych, teraz zgłosiło się jedynie 19.

  Mec. Paweł Gieras, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie, dostrzega pozytywną stronę tej sytuacji. Według niego mniejsza liczba aplikantów powoduje lepsze możliwości ich szkolenia i rozwoju zawodowego.

  - Można bowiem łatwiej wprowadzać nowoczesne formy szkolenia opierające się na zajęciach warsztatowych w małych grupach i z wykorzystaniem aktywności wszystkich aplikantów podczas zajęć. Zdecydowanie łatwiej jest też uzyskać obecnie aplikantom zatrudnienie u patronów, niż to miało miejsce w latach poprzednich - twierdzi mec. Paweł Gieras.

  Z kolei prof. Stanisław Waltoś, specjalista od historii prawa, zwraca uwagę na to, że obecnie branża prawnicza z powodu zbyt dużej liczby pracowników przeżywa pauperyzację zawodu.

  - Widać to choćby po tym, że polscy prawnicy coraz częściej stosują amerykańską zasadę „skarż, ile się da, bo dzięki temu przeżyjesz”. Jest za dużo ludzi do pracy, a za mało spraw. Skutkiem takich działań są m.in. powstające jak grzyby po deszczu kancelarie odszkodowawcze, które namawiają klientów do dochodzenia odszkodowań nawet w najdrobniejszych sprawach - twierdzi prof. Waltoś.

  Wśród prawników jedynie radcy prawni nie mają problemu z mniejszym zainteresowaniem zawodem. Wpływ na to miało m.in. zrównanie uprawnień radców i adwokatów, do którego doszło ponad dwa lata temu. W praktyce oznaczało to, że prawnicy w niebieskich żabotach mogli poszerzyć zakres swoich usług o prowadzenie spraw karnych.

  Tak zrobił m.in. mec. Bartłomiej Marzec, radca z Krakowa. - Przez dwa lata udało mi się poprowadzić około 25 takich postępowań. Nie muszę już odsyłać klientów do adwokatów. To podnosi prestiż mojej kancelarii i zwiększa liczbę klientów - mówi mecenas Marzec.

  WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 20

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ;)

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Przede wszystkim to jakaś niezależna i bezstronna organizacja międzynarodowa powinna bliżej przyjrzeć się temu jak naprawdę w Polsce zdaje się egzaminy końcowe po aplikacjach prawniczych. Mogliby...rozwiń całość

   Przede wszystkim to jakaś niezależna i bezstronna organizacja międzynarodowa powinna bliżej przyjrzeć się temu jak naprawdę w Polsce zdaje się egzaminy końcowe po aplikacjach prawniczych. Mogliby się nieźle zdziwić ;)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie warto iść na aplikacje, nie warto iść na

   Qwewrt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   studia, bo to strata czasu i pieniędzy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poczekają

   aż oczyszczą (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Rezygnują, bo może zależy im na opinii.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pan mecensa

   Jan Kurowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Ten sam autor artykułu i ten sam radca prawny. http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3762545,prawnicy-walcza-o-miliony,id,t.html
   Przyznam, że nie napiszę co sądzę o tzw. mecenasie :))) gdyż...rozwiń całość

   Ten sam autor artykułu i ten sam radca prawny. http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3762545,prawnicy-walcza-o-miliony,id,t.html
   Przyznam, że nie napiszę co sądzę o tzw. mecenasie :))) gdyż strony dziennik polskiego wydatnie szpiegują komputery użytkowników. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pan Mecensa

   Józef Strojek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   tzw. pan mecenas to zajmuje się wszystkim i prawem cywilnym i pracy, rodzinnym, administracyjnym, a teraz czytam też, że karnym. Jak głosi stara zasada, zajmuje się wszystkim więc (...). Te...rozwiń całość

   tzw. pan mecenas to zajmuje się wszystkim i prawem cywilnym i pracy, rodzinnym, administracyjnym, a teraz czytam też, że karnym. Jak głosi stara zasada, zajmuje się wszystkim więc (...). Te filmy, które udostępnił na You tube - oglądąc je, wydaje się, że gość nawet ma problemy z podstawową wiedzą. Dziwię się wogóle, że ktoś taki stawiany jest za przykład dla całego zawodu radców prawnych w powyższym artykule. Sposób prowadzenia przez niego kamapni reklamowej również niewielu przypadnie do gustu. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Nie przegap

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama