Dzisiejszy Google Doodle. Kim była i z czego zasłynęła Elizabeth Kenny?

Maciej Jasiński
Maciej Jasiński
Elizabeth Kenny upamiętniona przez Google Doodle
Elizabeth Kenny upamiętniona przez Google Doodle Google Doodles
Dzisiejszy Google Doodle upamiętnia Elizabeth Kenny, australijską pielęgniarkę, która stworzyła alternatywną metodę leczenia polio, znaną jako Metoda Kenny. Jej ćwiczenia zrehabilitowały tysiące ofiar polio na całym świecie i są uważane za jedną z najskuteczniejszych form leczenia poza szczepionkami.

Elizabeth Kenny urodziła się w 1880 roku w Warialda w Nowej Południowej Walii. Dorastała w zubożałej społeczności rolniczej w wiejskiej Australii, gdzie otrzymała niewielkie formalne wykształcenie, ale była zapaloną czytelniczką i uwielbiała uczyć się o medycynie i ludzkiej anatomii.

Chociaż Kenny nie miała możliwości uczęszczania do szkoły medycznej, w wieku 17 lat wykuła swoją własną ścieżkę, podejmując wolontariat w szpitalu w Guyra. Po ponad dziesięciu latach obserwacji pielęgniarek i lekarzy, Kenny zdobyła wystarczającą wiedzę, aby otworzyć własną praktykę pielęgniarską w Darling Downs w Queensland.

Ośrodek leczenia założony przez E. Kenny w Darling Downs w Queensland
Ośrodek leczenia założony przez E. Kenny w Darling Downs w Queensland Wikimedia Commons

W 1911 roku zetknęła się z pierwszym przypadkiem polio. Nie wiedziała o ówczesnym standardowym leczeniu, które zmuszało chorych na polio do leżenia w gipsach przez wiele miesięcy, co z kolei powodowało zanik mięśni. To sprawiało, że wiele ofiar polio było trwale sparaliżowanych.

Dzięki świeżemu spojrzeniu Kenny zdała sobie sprawę, że chore mięśnie są sztywne, a nie trwale uszkodzone. Leczyła więc swoich pacjentów stosując gorące, mokre okłady na chore kończyny, a następnie zlecając im stopniowe ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Ku zaskoczeniu środowiska medycznego, jej metoda zadziałała. Od tego momentu ćwiczenia stały się znane jako Metoda Kenny, a wieści o tym skutecznym leczeniu rozeszły się daleko i szeroko.

W latach 40. Kenny wyjechała do Ameryki, aby otworzyć ośrodki rehabilitacyjne, takie jak Instytut Siostry Kenny w Minneapolis, który stał się znanym na całym świecie centrum leczenia polio.

Prezydent Harry Truman, będąc pod wrażeniem liczby ofiar polio, które zostały wyleczone dzięki metodzie Kenny, zezwolił jej na wjazd do Stanów Zjednoczonych bez wizy, co było wielkim zaszczytem, przyznanym wcześniej tylko jednemu obywatelowi spoza USA.

rs

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl