Dziś głosowanie nad specustawą oświatową mimo zawieszenia strajku nauczycieli. ZNP krytykuje pomysł rządu WIDEO

Redakcja
Strajk nauczycieli: dziś głosowanie nad specustawą oświatową
Strajk nauczycieli: dziś głosowanie nad specustawą oświatową pixabay
Strajk nauczycieli wzbudza coraz więcej emocji, bo też matury coraz bliżej. Maturzyści muszą być do nich oficjalnie dopuszczeni. Gdyby nie we wszystkich szkołach odbyły się Rady Pedagogiczne i klasyfikacja maturzystów do egzaminu, rząd przygotował zmiany w ustawie oświatowej. To sposób na to, by mimo trwającego od 8 kwietnia strajku nauczycieli doprowadzić do egzaminów maturalnych. Dziś, 25 kwietnia, nowelizacja będzie głosowana w Sejmie. - Rząd stworzył fatalne prawo - komentuje szef ZNP. Mimo ogłoszonego zawieszenia strajku,

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk przedstawił wczoraj, 24 kwietnia, główne założenia nowelizacji prawa oświatowego, która ma umożliwić przystąpienie uczniom do matury pomimo strajku nauczycieli.

STRAJK NAUCZYCUIELI ZAWIESZONY: POZNAJCIE WARUNKI

– Ustawa przewiduje upoważnienie dyrektora w razie, gdyby rada pedagogiczna nie podjęła odpowiedniej decyzji, do samodzielnej klasyfikacji uczniów, którzy czekają na egzamin maturalny. Gdyby tak się stało, że z jakichś powodów dyrektor również nie przeprowadzi klasyfikacji, organ prowadzący – samorządy, powiaty, gminy – może wyznaczyć nauczyciela, który takiej klasyfikacji dokona – wyjaśnił Michał Dworczyk.

PISALIŚMY O TYM:
Strajk nauczycieli: rząd chce zmienić ustawę, żeby doprowadzić do matur

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami, klasyfikacje powinny nastąpić do 26 kwietnia, nowelizacja przewiduje również przeprowadzenie ich po tym terminie – dodał szef kancelarii premiera.

Minister przedstawił także przyspieszony proces legislacyjny dla proponowanej ustawy.

Strajk nauczycieli 2019 MEMY. Tak internauci komentują protest pracowników oświaty

Strajk nauczycieli MEMY. Internauci komentują protest pracow...

– W czwartek rozpoczną się prace w Sejmie, ponieważ projekt jeszcze dziś zostanie przesłany. Mamy nadzieję, że między godz. 15 a 16 odbędzie się w Sejmie głosowanie, a następnie projekt zostanie przesłany do Senatu. W Senacie około godz. 19 rozpocznie się posiedzenie plenarne i w godzinach nocnych dojdzie do głosowania – stwierdził Dworczyk.

CZYTAJCIE TEŻ:
Strajk nauczycieli. Śląska Kurator Oświaty zapewnia: Egzaminy się odbędą
Strajk nauczycieli: rok szkolny będzie trwał dłużej?
Strajk nauczycieli 2019: Okrągły stół ws. oświaty w piątek 26.04 na Stadionie Narodowym
Strajk nauczycieli: prezes Kaczyński ma ofertę dla nauczycieli

Protest nauczycieli i pracowników oświaty pod Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Wielka manifestacja nauczycieli przed MEN "Strajk Nauczyciel...

Egzaminy maturalne powinny rozpocząć się 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jej ukończenie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego.

– 26 kwietnia ustawa będzie mogła być podpisana i opublikowana, co oznacza, że wejdzie w życie 27 kwietnia – dodał

.

Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne. Nie odbyły się jednak one dotąd w części szkół ze względu na strajk nauczycieli.

Realne zarobki wielu nauczycieli z woj. śląskiego. Sprawdź, ile zarabiają nauczyciele w zależności od stażu pracy, stopnia czy placówki, w której uczą >>>

Ile zarabia nauczyciel? Realne pensje nauczycieli z dowodów ...

- Dzisiaj nie mamy ani stanu zagrożenia, ani klęski żywiołowej, ani żadnej innej sytuacji nadzwyczajnej, która by powodowała, że rząd w takim ekspresowym tempie w ciągu jednego dnia, bez jakichkolwiek konsultacji z partnerami społecznymi – do której jest zobowiązany, bo jest to przedłożenie rządowe – wprowadza przepisy prawa, które dotyczą prawie 400 tys. uczniów – powiedział Sławomir Broniarz.

Prezes ZNP skomentował w ten sposób propozycję rządu, przedstawioną przez premiera Mateusza Morawieckiego ws. klasyfikacji uczniów.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dziś głosowanie nad specustawą oświatową mimo zawieszenia strajku nauczycieli. ZNP krytykuje pomysł rządu WIDEO - Dziennik Zachodni

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
taka prawda
Broniarz to ciota, ględzi jak typowa urzędniczyna. Z Pisiorami trzeba ostro, bo manekiny boją się jak do nich ostro...to popuszczają w portki. Czy Pinokio wygląda na walczaka, albo Broszka chciwa, wredna baba...walczy o kasę i do koryta.
G
Gość
Kto wyliczy straty finansowe i moralne obywateli z 18-to dniowego strajku w szkołach i przedszkolach. Rodzice musieli zapewnić opiekę nad dziećmi, brać urlopy, chociaż mieli czasem problemy w zakładach pracy. Nauczyciele szkolni i przedszkolni stracili swoją godność. Uczniowie przed egzaminami zostali zestresowani , maturzyści pozbawieni opieki przez nauczycieli, którzy powinni Ich przygotowywać do matury - nie mówić, że" matury w tym roku nie będzie".
G
Gość
Morawiecki i caly rzad to Faszysci gorsi öd Wermachtu robia Co chca ten rzad nalerzy na szafot
K
Konrad
Za rządów PO-PSL zlikwidowano 1146 szkół i zwolniono 47 tysięcy nauczycieli. W latach 2008-2011 z polskiego krajobrazu szkolnego zniknęło 595 szkół zarówno podstawowych, średnich oraz gimnazjów. W latach 2012-2014 przyśpieszono tempo likwidowania placówek oświatowych, zamknięto ich 551. Łącznie w latach 2008-2014, ubyło aż 1146 szkół. ZA PREMIER KOPACZ PODWYŻKI WYNOSIŁY ZERO!!! GDZIE BYŁO ZNP, GDZIE BYŁ BRONIARZ I GDZIE BYLIŚCIE WY, NAUCZYCIELE, KTÓRZY TERAZ TAK USILNIE STRAJKUJECIE?
a
a5
Bezproduktywna kasta ludzi szantażuje innych ludzi.
Wróć na i.pl Portal i.pl