Dziś Dzień bez samochodu. Za darmo pociągiem, autobusem, tramwajem, a nawet rowerem miejskim LISTA MIAST

Katarzyna Pachelska
Lucyna Nenow / Polska Press
Dziś, 22 września, przypada Europejski Dzień bez samochodu. Można za darmo jeździć koleją oraz autobusami i tramwajami, a nawet rowerem miejskim. Sprawdźcie zasady bezpłatnego podróżowania tego dnia.

Już dziś, w sobotę, 22 września obchodzimy Dzień bez samochodu. Skąd się wziął taki pomysł?

Dzień bez samochodu jest dniem kończącym Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Przypada zawsze 22 września.

Celem tej kampanii jest zachęcenie społeczeństwa do ekologicznych sposobów podróżowania, ale też zmniejszenie hałasu i zanieczyszczenia powietrza.

Za darmo Kolejami Śląskimi

Koleje Śląskie namawiają, by dziś porzucić cztery kółka na rzecz transportu kolejowego. Tego dnia wystarczy w dowolnym pociągu KŚ (z wyj. odcinka Chałupki - Bohumin oraz pociągów Ornak Żywiec - Zakopane) pokazać ważny dowód rejestracyjny, by móc podróżować za darmo z osobą towarzyszącą.

Za darmo autobusami i tramwajami

Podobną akcję organizuje też KZK GOP, tylko że tu za darmo tramwajem albo autobusem może podróżować jedna osoba mająca ważny dowód rejestracyjny samochodu.

Dodatkowo można w sobotę wziąć udział w Dniu Otwartym Zajezdni Tramwajowej w Bytomiu w g. 11-17 (ul. Drzewna 2).

Również Rybnik kolejny raz włącza się w obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu. Tego dnia komunikacja miejska na liniach obsługiwanych przez Zarząd Transportu Zbiorowego będzie bezpłatna.

Za darmo rowerem miejskim

Do akcji przyłączył się również operator rowerów miejskich Nextbike. W wielu miastach w Polsce można za darmo wypożyczyć rower miejski na godzinę, dwie godziny, a w Łodzi - nawet na cały dzień. Akcja jest skierowana do wszystkich, nie tylko do posiadaczy aut.

Lista miast w woj. śląskim, w których wypożyczymy za darmo rower miejski 22 września:

Na dwie godziny:

  1. Częstochowa

Na jedną godzinę:

  1. Katowice,
  2. Zabrze,
  3. Świętochłowice,
  4. Pszczyna,
  5. Tychy,
  6. Siemianowice Śląskie
  7. Jastrzębie-Zdrój

- To doskonała okazja, by poznać alternatywne wobec samochodów sposoby poruszania się po mieście. Zachęcam, by wybrać się na przejażdżkę, pokonać trasę, jaką zwykle jedziemy do pracy, i przekonać się, że rowerem można dojechać wygodnie, przyjemnie, a często równie szybko – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska.

Tylko w tym sezonie rowery Nextbike zostały wypożyczone w Polsce 12 milionów razy. Już we wrześniu przekroczona została liczba wypożyczeń z całego, rekordowego, ubiegłego sezonu. Każdy rower miał już w tym roku średnio 850 użytkowników. - W naszym systemie zarejestrowało się już ponad 1,7 miliona użytkowników. To naprawdę dużo biorąc pod uwagę, że w miastach, w których można jeździć na rowerach Nextbike, mieszka ponad 7,5 miliona Polaków – mówi Robert Lech. - W Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Gliwicach, Stalowej Woli już latem pobiliśmy rekordy wypożyczeń z całego ubiegłego sezonu - dodaje.

W Rybniku rowerem miejskim nie za darmo, ale z nagrodami

Osoby korzystające dziś z roweru miejskiego w Rybniku mają szansę na zdobycie miesięcznego abonamentu uprawniającego do korzystania z roweru miejskiego.

- O tym, że jazda rowerem jest o wiele bardziej ekologiczna niż jazda samochodem, nie trzeba nikogo przekonywać. Rower emituje znacznie mniej toksycznych substancji do środowiska, co w zanieczyszczonych miastach ma nie lada znaczenie. Zgodnie z wyliczeniami Europejskiej Federacji Cyklistów rowerzysta zużywa średnio 13 razy mniej CO2 niż kierowca samochodu – mówi Jan Fiałkowski, oficer rowerowy w magistracie. - Chcemy zachęcić mieszkańców do tego aby brali ten aspekt pod uwagę w codziennych wyborach transportowych. W związku z tym zachęcamy mieszkańców do niecodziennej rywalizacji. W Dzień bez samochodu, osoba, która zaoszczędzi najwięcej dwutlenku węgla (taki wskaźnik zlicza aplikacja Geovelo), wybierając rower miejski na przejażdżkę, może liczyć na nagrody: w tym abonament miesięczny lub doładowanie w wysokości 50 zł na konto w systemie Geovelo i upominek miejski.

Tragiczny karambol na S1 w Jaworznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

i
iwo
A w Warszawie w sobotę wszystkie środki komunikacji miejskie (łącznie z metrem) były za darmo dla wszystkich, bez jakichkolwiek obwarowań! Brawo Warszawa!
u
ufo
Mieszkam w Bytomiu przy pl. Wojska Polskiego (najbliższy przystanek: Bytom, ul. Mickiewicza), pracuję w Katowicach w Business Park A4 (przystanek: Katowice-Policja). Czas przejazdu ok. 1,5 h - 3 przesiadki (nie wystarczy najdroższy bilet za 4,80 zł). Wolę auto rano jadę 30 min, ok. 15 jadę 40 minut. Po co mam żywić samorządowców i wzbogacać budżet państwa męcząc się. Jeśli mógłbym dojechać do pracy w ciągu 45 min. mając miejsce siedzące za 200 zł miesięcznie to zaryzykowałbym, ale to niemożliwe, kierowcy linii 830 (PKM Katowice) nie cierpią Bytomia, a kierowcy MZKP. (linia 820) to wsioki - wszystkie autobusy są zatłoczone (trzeba stać - brak miejsc siedzących). Jedyne rozwiązanie - rano autobusy powinny odjeżdżać co 3 min. (co 6 min. naprzemiennie 820 i 830 z klimatyzacją ustawioną w lecie na 22 st. - bez prawa wyłączenia przez kierowcę. Standard zimowy też powinien być niezależny od widzimisię kierowcy . Należy dopilnować, żeby autobusy przy ul. P. Skargi w Katowicach podjeżdżały natychmiast, gdy jest wolne stanowisko (podjeżdżają na ostatnią chwilą tłumacząc się, że przecież też mają prawo się nażreć, tylko kogo to obchodzi. Co by było gdyby maszynista Pendolino zatrzymał pociąg, żeby się wysikać.
e
europejczyk
Na takie cos moze sobie pozwolic tylko bogata Polska. W koncu UE to zaplaci. Mieszkam w biednym kraju europejskim jakim sa Niemcy. Tu placi sie za przejazd we wszystkich srodkach komunikacji i to nie tanio. Coz, nie kazdy moze sobie pozwolic na takie luksusy.
P
Pati
Powinno być darmowe cały rok
Wróć na i.pl Portal i.pl