Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dokąd ta drabina?

Paweł Patora
Gimnazjalistki od lewej: Laura Lhomme, Dominika Bulzacka, Jagoda Mędry i Ewa Gregorek
Gimnazjalistki od lewej: Laura Lhomme, Dominika Bulzacka, Jagoda Mędry i Ewa Gregorek fot. Mateusz Trzuskowski
W patio Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi zawieszono wczoraj drabinę linową z kolorowymi szczeblami.

Była to "DRABINA do...". Wczoraj kolejne jej szczeble przyozdabiała młodzież gimnazjalna i licealna.

Tworzenie tej wyjątkowej drabiny było jedną z prawie 50 wczorajszych imprez zaplanowanych w ramach IX Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki, któremu patronuje "Polska Dziennik Łódzki".

- Jest to pomysł związany z moimi osobistymi rozważaniami na temat, dokąd zmierzamy, dokąd zmierza świat - mówi prof. Wiesław Karolak inicjator i organizator projektu. - Drabina jest symbolem wspinania się; może prowadzić do nieba. Może jednak także prowadzić do piekła. Można ją przecież skierować zarówno w górę, jak i w dół. Z drabiny można łatwo spaść. Rodzą się więc pytania typu "Dokąd ty człowieku zmierzasz?". Dlatego w ramach projektu każdy dostaje jeden szczebel i ma go obdarzyć tym swoim rozważaniem o świecie, o przeszłości, przyszłości i teraźniejszości.

Drewniane szczeble są zgodnie z własnymi pomysłami uczestników projektu. Później zostają połączone linami w typową drabinę linową. Jak długa ona będzie - nie wiadomo.

- Sam nie wiem czym to się skończy. Sprawa jest otwarta - mówi prof. Karolak, którego ambicją jest zbudowanie najdłuższej drabiny świata. Już przygotował do malowania dwa tysiące szczebli i ponad 100 metrów lin.

Pierwsze szczeble namalowali przedwczoraj studenci WSHE. Kolejne wczoraj młodzież szkolna.
Uczniowie klasy Ib Salezjańskiego Gimnazjum im. ks. Bosko przy ul. Wodnej 34 w Łodzi pracowali parami. Każdy szczebelek malowały dwie osoby - każdy uczeń jedną połówkę. Pomysły mieli różnorodne.

- Namalowaliśmy różnokolorowe, przecinające się fale o kształcie gór - tłumaczy Jarek Torbicki, który swój szczebelek ozdabiał wspólnie z Kamilem Kapczyńskim. - To trochę trudne do wyobrażenia, ale tak nam się podobało.

Justyna Czajka i Klaudia Goździk namalowały na swym szczebelku anioła i diabła. Na pomysł wpadły razem i nie musiały losować, która wykona portret anioła, a która diabła, bo Justyna bardzo chciała malować diabła, w Klaudia nie miała nic przeciw temu. - Po prostu diabeł jest łatwiejszy - mówi Justyna, która przedstawiła go z czerwonymi rogami, czerwonym ogonem i widłami.

Wszystkie szczeble po namalowaniu są lakierowane, aby drabina mogła być wystawiona poza pomieszczeniami zamkniętymi. Każdy szczebelek zostaje też sfotografowany i opisany, kto go przyozdobił. Zdjęcia te już w przyszłym tygodniu trafią do internetu. Prof. Karolak, zamierza kontynuować swój projekt także za granicą.

W czasie gdy powstawała drobina, obok niej, też w patio wszyscy chętni mogli nauczyć się udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

Dzisiaj na Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki m.in.:

Fascynująca fizyka

W godzinach 9.30 - 15.00 gmachu Wydziału Fizyki Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Pomorskiej 149/153 będzie można zobaczyć nowoczesną aparaturę badawczą i ciekawe eksperymenty. Tematy pokazów to m.in. wykorzystanie fizyki w sporcie, rejestracja promieniowania jonizującego i promieniowania kosmicznego, pomiar prędkości światła, analiza dźwięków, działanie mikroskopu tunelowego i demonstracja zmyślnych zabawek fizycznych.

Słuchowisko i reportaż radiowy

Warsztaty, których uczestnicy dowiedzą się, jak powstają te formy sztuki raduowejl. Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej, al. Politechniki 7, godz. 12.00 - 15.00. W podobnym czasie, w godz 13.00 - 15.00 na dziennikarskie warsztaty radiowe zaprasza Radio Studyo przy Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania, ul. Gdańska 121.

Okrągły Stół - kompromis czy zdrada?

Debata naukowa przygotowana przez Studenckie Koło Naukowe Historyków UŁ, ul. Kamińskiego 27a, sala 103, godz. 14.00 - 16.00.

Kamizelki kuloodporne, nożoodporne i igłoodporne

Wykład mgr inż. Grażyny Grabowskiej (MORATEX), budynek NOT, pl. Komuny Paryskiej 5A, sala 101, godz. 10.30 - 11.00.

Pełny wykaz dzisiejszych 35 imprez znajdziesz w internecie pod tym adresem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki