Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec dwujęzycznej

Maciej Kałach
Dla Piotra Książka, wicedyrektora VIII LO, zaniechanie dwujęzycznej matury to krok wstecz o dziesięć lat
Dla Piotra Książka, wicedyrektora VIII LO, zaniechanie dwujęzycznej matury to krok wstecz o dziesięć lat fot. Paweł Nowak
Ministerstwo edukacji uderza w najzdolniejszych. Urzędnicy chcą zlikwidować maturę dwujęzyczną i rozsyłają do ogólniaków rozporządzenie Katarzyny Hall, które wywołuje szok wśród uczniów. Dyrektorzy twierdzą, że nikt w resorcie nie zamierzał słuchać ich argumentów. Sprawa dotyczy setki liceów w Polsce - w tym czterech łódzkich.

Bać nie muszą się obecni trzecioklasiści. Ale tylko oni, bo wiosenna matura dwujęzyczna będzie ostatnią. Młodsze roczniki mają pecha - wybierali klasy właśnie ze względu na zajęcia prowadzone w językach obcych, a ministerstwo zmienia zasady gry, zanim zdążyli podejść do matury.

Sporne egzaminy to możliwość zdawania biologii, chemii, fizyki, historii, geografii i matematyki po angielsku, francusku, hiszpańsku i niemiecku.

- Zdanie dwujęzycznej matury potwierdza, że absolwent posługuje się specjalistycznym słownictwem z zakresu przedmiotów nauczanych w liceum - mówi Piotr Książek, wicedyrektor VIII LO. Ta szkoła dziesięć lat temu postawiła na niemiecki. Ma dwa oddziały z tym językiem na poziomie każdej klasy. A do tego w ósemce działa też "zerówka". Jej uczniowie zdecydowali się na rok dłuższą edukację w ogólniaku specjalnie po to, by zdobyć maturę dwujęzyczną. Dlaczego jest taka cenna?

- Po pierwsze, to nagroda za wytężoną pracę. Po drugie, uczelnie punktują w ten sposób zdane egzaminy dużo wyżej niż maturę po polsku - mówi Książek. - Na filologii germańskiej Uniwersytetu Łódzkiego spotykają się całe grupy naszych absolwentów. Ale nie tylko. Jeden z nich pracuje teraz dla niemieckiej firmy jako prokurent w Chinach, wychowaliśmy też stypendystów rządu niemieckiego. Pięć lat studiowania za granicą za darmo! A gdyby Politechnika Łódzka uruchomiła kierunek po niemiecku w ramach Centrum Kształcenia Międzynarodowego, a słyszałem o takich planach, ósemkowicze też by się tam znaleźli.

Z kolei absolwenci dwujęzycznych klas z językiem francuskim w XIII LO otrzymują specjalny certyfikat z ambasady francuskiej, uprawniający do studiów we Francji bez zdawania egzaminu z języka.

Dla odmiany studiujących absolwentów XXXII LO można znaleźć w Madrycie. Od sześciu lat szkoła na Widzewie prowadzi klasy dwujęzyczne z hiszpańskim. Wicedyrektor Opłatowska nie traci nadziei.

- MEN jest zobowiązane do prowadzenia dwujęzycznych egzaminów umową międzynarodową ze swoim odpowiednikiem w Hiszpanii. Ciekawe, jak z tego wybrną? - zastanawia się.

I przypomina, że posiadacz dwujęzycznej matury w jej szkole posiada wykształcenie średnie także w myśl prawa hiszpańskiego.

O planach MEN wiedzą już uczniowie w XIII i VIII LO.

- Przyjęli to wyjątkowo źle. W końcu dwujęzyczna matura to argument, którzy przyda się nie tylko w rekrutacji na studia, ale i na najlepsze stanowiska w życiu zawodowym. We wtorek mamy w szkole specjalne zebranie z rodzicami. Jednym rozporządzeniem cofnęliśmy się o dekadę wstecz. A dwujęzyczność szkół zaleca w swoich opiniach Unia Europejska - kończy Książek.

Dlaczego ministerstwo zdecydowało się na likwidację matur dwujęzycznych? W uzasadnieniu rozporządzenia MEN informuje o chęci uproszczenia egzaminu maturalnego...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki