Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Nowy hotel w zabytku

Redakcja
Kiedyś przy Chmielnej był spichlerz, dziś -  hotel sieci Qubus
Kiedyś przy Chmielnej był spichlerz, dziś - hotel sieci Qubus Grzegorz Mehring
Gdańskie hotele urządzane są w obiektach sprzed wieków, na przykład w spichlerzach. Unikatowa architektura z minionych wieków przyciąga gości z całego świata - pisze Kazimierz Netka

Tam, gdzie w Gdańsku były ruiny, dokąd wożono kiedyś zboże i inne towary, będą zjeżdżać bogacze z całego świata. Mowa o Wyspie Spichrzów i jej najbliższym sąsiedztwie. Być może nie zmieni się ona zasadniczo do roku 2012 roku, ale niektóre ze starych spichlerzy staną się luksusowymi hotelami. Liczba tych obiektów turystycznych zwiększy się również w innych rejonach miasta.

Przykładem może być Hotel Królewski w spichlerzu na Ołowiance, niedaleko Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i Centralnego Muzeum Morskiego. W ubiegłym roku przy ul. Szafarnia, w XVIII-wiecznym spichlerzu "Nowa Pakownia", otwarto Hotel Gdańsk. Z dużą troską o zabytkowe elementy dostosowano go do potrzeb noclegowych.

U styku ulicy Chmielnej i Podwala Przedmiejskiego już za kilka dni zacznie funkcjonować hotel sieci Qubus. Mieścić się będzie w spichlerzu, w którym po II wojnie światowej osiedliło się przedsiębiorstwo farmaceutyczne. Bardzo możliwe, że wraz z tym hotelem pojawi się w Gdańsku wodna komunikacja hotelowa. Na początek, na próbę, zostanie sprowadzona z Krakowa specjalna łódź. Ma wozić gości hotelowych Qubusa w rejon Mostu Zielonego, nad Motławą.

Dość długo niepokoiły stałych mieszkańców Gdańska i turystów rusztowania stojące przy dawnym hotelu "Jantar" na Długim Targu. Kilka tygodni temu zniknęły, bo dokończono budowę nowego hotelu: Radisson Blu. Wejście do niego od ulicy Powroźniczej. Kto tam zajrzy nawet na chwilę, nie pożałuje. Radisson Blu wchłonął urokliwą, średniowieczną gotycką kamienicę. Od strony ulicy jej cegły otynkowano, ale detale dawnej architektury można podziwiać z wnętrza hotelu.

Niełatwo było spełnić jednak wymogi narzucone przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. W Radissonie przetrwała średniowieczna ściana, nawet w toalecie. Żeby nie przeszkadzała w budowie, najpierw ją wyjęto, a potem wstawiono. Ale warto było się wysilać. Teraz można chwalić się takimi unikatami. Dyrekcja hotelu planuje urządzenie ekspozycji przedmiotów codziennego użytku sprzed wieków, a znalezionych przez archeologów podczas prac prowadzonych przed rozpoczęciem budowy.

Na tym nie koniec inwestowania w wysokiej klasy obiekty noclegowe w Gdańsku. Hotel Hilton powstaje u zbiegu ulic Podwale Staromiejskie, Targ Rybny i nad Motławą, przy Baszcie Słomianej. Jego otwarcie zaplanowano już na 2010 rok, a będzie to trzeci obiekt tej sieci w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki