Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Malachinie drugi raz wybierają patrona szkoły

Maria Sowisło
Na temat patrona muszą się wypowiedzieć m.in. nauczyciele. Na zdjęciu Beata Łobocka
Na temat patrona muszą się wypowiedzieć m.in. nauczyciele. Na zdjęciu Beata Łobocka Maria Sowisło
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Malachinie (gm. Czersk) przygotowuje się po raz drugi do nadania placówce imienia. Tym razem wybór padł na Augustyna Szpręgę, działacza społecznego, urodzonego w Czersku.

- Wierzę, że tym razem nadamy szkole imię tego działacza, który brał udział między innymi w szkolnym proteście w sprawie wykładania religii w języku niemieckim - mówi Elwira Bieszke-Binnebesel, dyrektor ZSP w Malachinie. - To dobry patron i mam wrażenie, że jego postać odkrywamy na nowo.

Warto przypomnieć, że dwa lata temu szkoła, zgodnie z wolą uczniów, grona pedagogicznego oraz rodziców, miała otrzymać imię Borów Tucholskich. Ówczesna dyrektor zdecydowała jednak, że patronem ma być kardynał Stefan Wyszyński. Było już nawet zlecone wyszycie sztandaru. Wówczas też protesty uczniów i nauczycieli, którzy uważali, że pogwałcona została demokracja, dotarły do Rady Powiatu. Podjęta więc została uchwała nakazująca placówkom oświatowym, podlegającym powiatowi, wybór imion osób (a nie krain geograficznych), adekwatnych do regionu i koniecznie z nim związanych.

Ostatecznie sprawa nadania szkole w Malachinie imienia nigdy oficjalnie nie stanęła na obradach Rady Powiatu. Dlaczego zatem po dwóch latach dyrekcja postanowiła podjąć kolejną próbę nadania patrona?

- Zdecydowaliśmy się na podjęcie tego wyzwania, bo w przyszłym roku nasza szkoła będzie obchodziła 60 lat istnienia. To świetny moment, by szkoła zyskała patrona. Augustyn Szpręga doskonale wypełnia też postanowienie radnych - dodaje Binnebesel.

Ostateczna decyzja w sprawie wyboru patrona jeszcze nie zapadła i na konsultacje jest jeszcze czas. Propozycja patrona musi uzyskać pozytywną opinię nauczycieli, uczniów i rodziców.

- Warto doceniać lokalnych patriotów i pokazywać ich bohaterstwo - dodaje dyrektor szkoły. - Mam nadzieję, że uda nam się przekonać większość.

Pierwszy powojenny starosta malborski z Czerska

Augustyn Szpręga urodził się w 1896 roku w Czersku. Mieszkał tutaj przez 23 lata. W tym czasie brał udział w szkolnym strajku 1906/07 oraz w Organizacji Wojskowej Pomorza. W kwietniu 1945 roku został mianowany starostą malborskim, jednak we wrześniu złożył dymisję. Był to jego protest przeciwko korupcji i działaniu m.in. UB.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki