Dyplomy na Uniwersytecie Medycznym dla lekarzy z zagranicy [ZDJĘCIA]

Redakcja
Młodzi lekarze z zagranicy odebrali dyplomy na łódzkim Uniwersytecie Medycznym. Nie będą jednak leczyć polskich pacjentów. Wyjadą.

O tym, jak trudny i odpowiedzialny jest zawód lekarza, nikogo nie trzeba przekonywać. Już niebawem na własnej skórze odczują to absolwenci kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego łódzkiego Uniwersytetu Medycznego, którzy wczoraj odebrali dyplomy i mogą już nazywać siebie lekarzami. Kierunki wykładano w języku angielskim, a wśród studentów byli obywatele Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Holandii, Malezji, Irlandii czy Wielkiej Brytanii. Dyplomy odebrało w sumie 41 lekarzy. Czy zasilą łódzką kadrę medyczną?

Na studia medyczne specjalnie do Łodzi przyjechała m.in. Irene Rodriguez z Hiszpanii, która swoją przyszłość widzi w chirurgii.

Dyplomy dla absolwentów Wydziału Wojskowo-Lekarskiego UMed

- Spodobał mi się angielski program studiów medycznych w Łodzi. Planuję wyjechać do Stanów, dlatego chciałam jednocześnie opanować język angielski. Właśnie tam będę też się specjalizować, ale dokładny kierunek pokaże mi praktyka - przyznała w rozmowie z nami Irene Rodriquez.

Po sześciu latach wymagających studiów w Łodzi i poznaniu realiów pracy młodego lekarza w naszym kraju, wyjazd planuje także Lukasz Jurkiewicz, który przyjechał tu z Kanady, ale ma polskie korzenie. Przyznaje, że kanadyjski lekarz ma znacznie lepsze warunki pracy.

Wspólna inauguracja roku akademickiego UŁ i UMed [ZDJĘCIA]

- Być może zostanę tutaj jeszcze na okres stażu, ale chcę wrócić do swojego kraju i tam pracować w zawodzie - przyznaje Lukasz Jurkiewicz. - Przyjechałem do Łodzi, bo tutaj medycynę studiowała moja mama, która teraz jest dermatologiem. Chciałem wrócić do swoich korzeni i poznać życie tutaj, realia pracy lekarza w tym kraju. Choć mam dobrą opinię, różnice między Kanadą, a Polską są bardzo duże. Zaczynając od dostępu społeczeństwa do leczenia, poprzez wyposażenie szpitali, a kończąc na finansowaniu pracy lekarza. W Kanadzie wszystko jest na znacznie wyższym poziomie.

Kiedy w Polsce na służbę zdrowia państwo wydaje niewiele ponad 4 proc. PKB, kanadyski system opieki zdrowotnej w ubiegłym roku pochłonął 11 proc. produktu krajowego brutto. Ale Kanada, podobnie jak Polska, zmaga się z brakiem miejsc do kształcenia młodych medyków. O liczbie tej decydują poszczególne prowincje.

Do pracy w rodzinnym kraju wróci też Sultan Iqbal Bhatti z Norwegii, absolwent wydziału lekarskiego na UMED-zie. Także tam zamierza kontynuować swoją naukę. - Specjalizacja, rezydentura i staż sprawiają, że w Polsce jest dużo łatwiej zostać lekarzem, dzięki 5-letniemu wdrożeniu. Z kolei w Skandynawii wydaje dużo więcej pieniędzy na infrastrukturę medyczną, która pozwala się lepiej kształcić - przyznaje.

Na łódzkim Uniwersytecie Medycznym w Łodzi obecnie studiuje ponad 500 studentów z Europy, Ameryki i Azji.

Protest lekarzy rezydentów. Chcą podwyżek, przestrzegania kodeksu pracy i uregulowania czasu dyżurów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dyplomy na Uniwersytecie Medycznym dla lekarzy z zagranicy [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pracowity liberał
ktoś np z usa też musi przejsc te procedury, a polska medycyna to skansen w porownaniu z USA. nie mowiąc o jakości kształcenia, niedługo będzie was leczył wujek google a nie lekarze powodzenia z takim podejściem, ale to wasz problem w Polsce nie mój w USA, moja żona po specjalizacji z pediatrii, z doświadczeniem w USA chciałaby podjąć pracę w Polsce ale nikt nie będzie tracił 2 lat i chodził na staż ze studentami pomimo że się jest już fachowcem w swojej dziedzinie, no ale jeszcze trzeba lat na zmianę myślenia szczególnie tych na stołkach 65+, żal mi was w tej Polsce, młodych ludzi mało więc o ich przyszłości decydują "leśne dziadki"
s
student Angielski
Nawet mozez! Tylko dostan magistra od dobrego Uniwersyteta najpierw. Potem tez mozez byc lekarzem po cztery lat w mojim programie. Sa Polacy co tak robia.
s
student Angielski
Mozez! Najpierw dostan magister z dobrego Uniwersytetu. Potem tez mozez byc lekarzem po cztery lat. Sa Polacy co tak robia.
G
Gość
chętnie bym się zamienił z wami, wiesz?
s
student Angielski
Cztery lata dla tych co dokonczili inne studia 3-5 letnich. Poco mam brac chemie organiczna jesce raz jak mam dobre oceny od pierwszego magistra? Opruc tego, te nasze cztery lata sa tez inne. Wiencej godzin na tydzien i jeden miesac na lato a nie trzy. Twoje studia tez trudne ale nie udawaj ze nasze mnie.
G
Gosc
Tak trawaja cztery dla tych co skonczyli wczesniej cos zwiazanego z medycyna dla reszty normalnie 6 nie wprowadzaj w blad debilu
T
TuITam
Nic nie muszą odpracowywać, oni płacą za te studia ;) Darmowe są tylko dla Polaków, reszta płaci.
P
Pomyśl
Bezpłatna edukacja to tylko dla obywateli naszego kraju. Inni płacą za studia. Płacą za akademik, oczywiście też za jedzenie, itd.
To jest biznes.
G
Gość
Nic dziwnego ze się pytają o przerwę skoro asystenci na umedzie prezentują slaby poziom, czytają ze slajdow, nie umieją odpowiadac na pytania i są aroganccy oraz strasznie nieszczęśliwi, że muszą się do owych studentów pofarygowac, bo przecież oni są od wyższy celów. Studia za darmo i tak hajs bedzie, więc można studentów mieć w d**** a anglojęzyczni płacą więc trzeba dla nich być milym, czy nie? To dział w dwie strony doktorantko umł, piszesz jakbyś nigdy nie była studentem. Zapomnial wół?
s
student
i za wszystko płacą.Więc chcą to wyjeżdżają.
G
Gość
i tutaj mama czy tata studiowali. Prawda jest taka: hajs macie w Kanadzie tylko studia tam więcej kosztują. Nostryfikacja dyplomu też prosta i mniej kosztowna. W Polsce sobie pobalują, a potem jazda do stanów. I jeszcze muszę harować na tych cwaniaków. Niech każą odpracować w Polsce za te studia np. 10 lat.
d
doktorantka umł
z tego co mi wiadomo to studenci anglojezyczni maja zarowno plan 4 i 6 letni. to zalezy od tego czy sa juz po innych studiach lub college.... a po za tym oni przynajmniej wydaja sie byc zainteresowani... a od polskich studentow mozna uslyszec tylko: kiedy przerwa? nie mowiac o tepocie i chamstwie,ktore zwiekszaja sie z roku na rok....
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Dyplomy na Uniwersytecie Medycznym dla lekarzy z zagranicy [ZDJĘCIA]
G
Gość
Autor artykulu chyba nie wie, ze lekarskie studia anglojezyczne trwaja raptem 4 lata. nie dziwne, ze poziom tam jest tragiczny
Wróć na i.pl Portal i.pl