Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie krakowskie prace nagrodzone w konkursie Książka Historyczna Roku im. Karola Modzelewskiego

Pawel Stachnik
Pawel Stachnik
Wyróżniona pierwszą nagrodą książka Richarda Butterwicka-Pawlikowskiego „Światło i płomień. Odrodzenie i Rzeczypospolitej (1733-1795)”
Wyróżniona pierwszą nagrodą książka Richarda Butterwicka-Pawlikowskiego „Światło i płomień. Odrodzenie i Rzeczypospolitej (1733-1795)”
Opublikowana przez krakowskie Wydawnictwo Literackie praca prof. Richarda Butterwicka-Pawlikowskiego „Światło i płomień. Odrodzenie I Rzeczypospolitej (1733-1795)” zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie na najlepszą monografię historyczną 2022 r. Nagrodą drugą wyróżniono monografię prof. Bożeny Popiołek z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zatytułowaną „Rytuały codzienności. Świat szlacheckiego dworu w osiemnastowiecznej Rzeczypospolitej”. Nagrody przyznano w organizowanym przez Polskie Towarzystwo Historyczne.

Przyznawana co roku Nagroda im. Karola Modzelewskiego przeznaczona jest dla najlepszych publikacji naukowych z zakresu historii (bez podziału na epoki i specjalności). Nagradzane są prace ważne dla środowiska zawodowych badaczy historii, mające znaczący wkład w rozwój refleksji nad przeszłością w naszym kraju. Do konkursu można zgłaszać książki (syntezy, monografie, edycje źródłowe), które ukazały się w Polsce w roku kalendarzowym poprzedzającym przyznanie nagrody.

Inicjatorem i organizatorem konkursu jest Polskie Towarzystwo Historyczne, a o przyznaniu nagrody decydują dyrektorzy instytutów historycznych polskich wyższych uczelni oraz prezes PTH.

W tym roku pierwszą nagrodą jury nagrodziło pracę prof. Richarda Butterwicka-Pawlikowskiego „Światło i płomień. Odrodzenie i Rzeczypospolitej (1733-1795)”, wydaną jesienią

ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa Literackiego w przekładzie Michała Ronikiera. „Światło i płomień” to obszerna (760 stron) monografia opisująca sytuację Polski w czasach panowania Augusta III Sasa (1734-1763) i Stanisława Augusta Poniatowskiego (1764-1795), próby reformy ustroju i ostateczny upadek państwa polsko-litewskiego, ale też narodziny nowoczesnego narodu.

Richard Butterwick-Pawlikowski to brytyjski historyk, absolwent uniwersytetów w Cambridge i Oksfordzie, obecnie profesor historii Polski i Litwy na Uniwersytecie Londyńskim oraz Główny Historyk Muzeum Historii Polski w Warszawie. Zajmuje się badaniami dziejów XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej. W maju tego roku na łamach „Dziennika Polskiego” prezentowaliśmy obszerną rozmowę z profesorem o jego książce.

Drugą nagrodę w konkursie przyznano pracy prof. Bożeny Popiołek z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pt. „Rytuały codzienności. Świat szlacheckiego dworu w osiemnastowiecznej Rzeczypospolitej”. Książka została wydana przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Autorka opisała w niej codzienne funkcjonowanie XVIII-wiecznych dworów szlacheckich: rodzinne, społeczne, ekonomiczne, edukacyjne.

Nagrodę trzecią przyznano książce prof. Waldemara Chorążyczewskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zatytułowanej „Zachęta do archiwistyki”, wydanej przez Wydawnictwo Naukowe UMK i będącej rodzajem podręcznika archiwistyki.

Uroczystość ogłoszenia nagród odbyła się na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach podczas Zjazdu Dziekanów Wydziałów Historycznych, Dyrektorów Instytutów Historycznych oraz Przewodniczących Rad Dyscyplin Naukowych Historia.

Również w poprzednich edycjach Nagrody im. Karola Modzelewskiego wyróżniane były prace krakowskich badaczy, m.in. prof. Janusza Mierzwy z UJ (współautor książki „Oblicza

buntu społecznego w II Rzeczypospolitej w dobie wielkiego kryzysu 1930–1935. Uwarunkowania, przebieg, konsekwencje”) i prof. Mariusza Wołosa z UP (współautor wydanej przez Wydawnictwo Literackie pracy „Józef Beck. Biografia”).

Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska