Dostawy cementu i betonu do budowy elektrowni jądrowej będą dużym wyzwaniem? Branża ma wątpliwości

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Zabraknie betonu do budowania elektrowni jądrowej? Branża wylicza, jak będzie wyglądać budowa
Zabraknie betonu do budowania elektrowni jądrowej? Branża wylicza, jak będzie wyglądać budowa 123rf
Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce staje się coraz bardziej realna, a z nią pojawiają się nowe wyzwania dla krajowego przemysłu cementowego i betonowego. Z szacunków Polskiego Stowarzyszenia Producentów Cementu wynika, że na realizację tego ambitnego projektu, potrzebne będzie około 1 milion metrów sześciennych betonu. To zadanie stawia przed branżą nie tylko wyzwanie produkcyjne, ale również logistyczne, biorąc pod uwagę, że roczna produkcja betonu w Polsce wynosi około 20 milionów metrów sześciennych.

Spis treści

Gigantyczne zapotrzebowanie na beton

- Budowa elektrowni jądrowej wiąże się z ogromnym zapotrzebowaniem na beton - powiedział dyrektor w Stowarzyszeniu Producentów Cementu Zbigniew Pilch. To stwierdzenie podkreśla skalę przedsięwzięcia, przed którym stoi polska branża budowlana.

Z analiz przygotowanych przez Centrum Energetyki AGH dla Stowarzyszenia Producentów Cementu wynika, że budowa pierwszej elektrowni jądrowej oraz infrastruktury towarzyszącej pochłonie około 1 milion metrów sześciennych betonu i rozłoży się na kilka lat.

- W związku z tym logistyka, przygotowanie dostaw cementu i betonu będą dużym wyzwaniem dla krajowych producentów. Ale chętnie to wyzwanie podejmiemy - zapewnił dyrektor Pilch. Jego słowa są wyrazem determinacji branży do sprostania przed nią stojącym zadaniom, jak również gotowości do pokonania wszelkich przeszkód.

Wyzwania technologiczne i logistyczne

Beton jest kluczowym materiałem w budowie elektrowni jądrowych, a jego produkcja i dostawa wymagają szczególnej precyzji oraz doświadczenia. - Wymaga ona zastosowania odpowiednich kruszyw, dodatków oraz wysokiego reżimu technologicznego - wskazał Pilch, odnosząc się do produkcji betonów ciężkich, które są stosowane w elementach konstrukcji reaktora jądrowego, mających chronić przed przedostawaniem się na zewnątrz promieniowania jonizującego.

Produkcja betonu ciężkiego nie jest nowością dla polskich producentów, którzy mają doświadczenie zarówno z projektów krajowych, jak i zagranicznych.

- Mamy jeszcze doświadczenia z budowy nieukończonej elektrowni w Żarnowcu, doświadczenia krajowe i zagraniczne przy budowie elektrowni czy też innych obiektów, w których zastosowanie mają betony ciężkie - zwrócił uwagę Pilch, podkreślając bogate doświadczenie polskiej branży.

Energetyka jądrowa a przemysł cementowy

Budowa elektrowni jądrowej to nie tylko kwestia dostaw betonu, ale również wpływ tego przedsięwzięcia na przemysł cementowy w kontekście zużycia energii i emisji CO2. Branża cementowa zużywa około 5% energii konsumowanej przez polski przemysł, a roczne zużycie energii elektrycznej przez tę branżę sięga 2 TWh.

- Roczne zużycie energii elektrycznej branży cementowej sięga 2 TWh - to prawie tyle, ile zużywa rocznie PKP - porównało stowarzyszenie, wskazując na znaczący udział w krajowym zużyciu energii. Dodatkowo, mocne wahania cen energii elektrycznej mają negatywny wpływ na stabilność funkcjonowania sektora.

Przyszłość i wyzwania

W kontekście budowy elektrowni jądrowej i jej wpływu na przemysł cementowy, niezbędne wydaje się wprowadzenie technologii CCS (wychwytywanie, transportowanie i magazynowanie CO2), aby osiągnąć dekarbonizację produkcji. Stowarzyszenie szacuje, że zapotrzebowanie branży na energię elektryczną może wzrosnąć o 150–200% na koniec tej dekady, co stawia przed branżą kolejne wyzwanie.

Leszek Juchniewicz, p.o. prezes Polskich Elektrowni Jądrowych, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczym (EKG), podkreślił, że budowa pierwszej elektrowni jądrowej w kraju jest „trudnym i wieloaspektowym projektem”. Realizacja tego projektu wymaga nie tylko zaangażowania i współpracy wielu sektorów, ale również gotowości do pokonywania nowych wyzwań, zarówno technologicznych, jak i logistycznych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dostawy cementu i betonu do budowy elektrowni jądrowej będą dużym wyzwaniem? Branża ma wątpliwości - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl