Menu Region

Robaki telefonują poprzez drzewa

Robaki telefonują poprzez drzewa

Polska

JT

Prześlij Drukuj
Telefon jest wynalazkiem starszym, niż sądzono.
Zanim Alexander Bell w połowie XIX w. odkrył, że głos można zamienić w sygnały elektryczne i przesłać kablem na dowolną odległość, owady już stosowały własny, "chemiczny telefon".

Grupa naukowców na czele z Roxiną Soler z Holenderskiego Instytutu Ekologicznego zaobserwowała, że robaki żyjące w korzeniach krzewu gorczycy i owady żerujące w jej liściach komunikują się ze sobą. Smakosze korzeni i liści nie lubią sobie wchodzić w drogę, więc gdy tylko pojawią się amatorzy ukrytych pod ziemią rarytasów, wysyłają do liści chemiczny sygnał: "zajęte". To tłumaczy, dlaczego owadom nie smakują liście roślin, w których korzeniach zagnieździły się pasożyty.

Holenderscy badacze zauważyli również, że robaki wykorzystują "biofon", aby ostrzegać pasożytnicze owady, które składają jaja w gąsienicach na liściach.

W ten sposób pasożyty gąsienic dowiadują się, że taka larwa nie jest dobrą inwestycją i lepiej poszukać sobie innej, na innej roślinie.

Zjawisko zaobserwowano na kilku roślinach, ale wciąż nie wiadomo, czy jest powszechne.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się