Marek Kamiński w osiem dni chce pieszo obejść Tatry dookoła...

  Marek Kamiński w osiem dni chce pieszo obejść Tatry dookoła [ZDJĘCIA]

  Łukasz Bobek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Marek Kamiński w osiem dni chce pieszo obejść Tatry dookoła [ZDJĘCIA]
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Bartek Solik/No trace Tatra

  Polarnik Marek Kamiński chce w osiem dni pokonać pieszo dwieście kilometrów dookoła Tatr. Jego akcja "No Trace Tatra" - którą rozpoczął realizować w czwartek - ma propagujące ideę minimalizowania wpływu człowieka na środowisko naturalne, świadomego i odpowiedzialnego podróżowania.
  – Ambicją wszystkich ludzi jest pozostawić po sobie ślad na Ziemi i najczęściej tym śladem są śmieci. Ja chcę przejść wokół Tatr, pozostawiając po sobie jedynie ślad w świadomości ludzi – mówi Marek Kamiński

  Jego wędrówka na granicy gór i cywilizacji, na styku tych dwóch różnych światów ma na celu obserwację zagrożeń, które czyhają na tę oazę dzikiej natury. Podróż Marka Kamińskiego rozpoczęła się w Zakopanem i potrwa osiem dni.

  Podczas wyprawy Kamiński odwiedzi miejsca, w których widać negatywny wpływ człowieka, i porozmawia z ludźmi na rozmaite sposoby związanymi z Tatrami – badaczami przyrody, ratownikami, historykami, folklorystami, artystami, właścicielami schronisk, rdzennymi mieszkańcami czy wreszcie przypadkowymi turystami.

  Trasa powiedzie z Zakopanego przez Orawice, Zuberec, Kwaczany, Liptowski Mikułasz, Podbańską, Smokowce, Tatrzańską Łomnicę, Zdziar, Łysą Polanę, Morskie Oko i z powrotem do Zakopanego.

  53 zdjęcia
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Polski

  Budowa kolejki na Kasprowy Wierch. Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl

  Tak budowano kolejkę na Kasprowy Wierch [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  ©fot. NAC.  Wszystkie działania będą prowadzone z pełnym szacunkiem dla przyrody – bez pozostawiania w niej śladów ludzkiej obecności. "No Trace Tatra" ma być inspiracją do myślenia i do dyskusji na tematy związane z ochroną środowiska i odpowiedzialnym podróżowaniem. Markowi Kamińskiemu zależy, by poprzez własne działania pozostawić ślad w umysłach ludzi.

  Ważnym aspektem jest pokazanie, że przez podróże można pozytywnie wpływać na otoczenie, szanując środowisko i dając coś od siebie.

  Projekt jest wstępem do podróży Marka Kamińskiego dookoła świata. Okres przygotowawczy ma na celu przetestowanie innowacyjnego sprzętu w różnych warunkach pogodowych.  WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Nie przegap

   Wideo