Kres złudzeń w walce z HIV

  Kres złudzeń w walce z HIV

  Anna Przybyll

  Polska

  Polska

  Naukowcy zaangażowani w prace, które mają dostarczyć skuteczną szczepionkę przeciwko wirusowi HIV, wątpią, by kiedykolwiek ich wysiłek zakończył się sukcesem.
  Naukowcy zaangażowani w prace, które mają dostarczyć skuteczną szczepionkę przeciwko wirusowi HIV, wątpią, by kiedykolwiek ich wysiłek zakończył się sukcesem.

  Takie rewelacje przyniosło badanie opinii przeprowadzone wśród ekspertów pracujących nad środkiem, który zapobiegałby śmiertelnej chorobie. W badaniu uczestniczyło 35 wybitnych naukowców z Wielkiej Brytanii i USA. Dwie trzecie z nich stwierdziło, że szczepionka nie zostanie opracowana w najbliższej dekadzie. Kilku wpływowych badaczy wyraziło opinię, że specyfik zapobiegający HIV nigdy nie powstanie.

  Niedawno dotkliwą porażką zakończyła się ostatnia faza eksperymentu nad obiecującą szczepionką firmy Merck. Testy na ludziach musiano przerwać, gdyż szczepionka nie tylko nie chroniła pacjentów przed rozwojem AIDS, ale także zmniejszyła ich odporność na zabójczego wirusa.

  Amerykańska Fundacja "AIDS Healthcare" (AHF) wezwała rząd USA do zaprzestania ogromnych wydatków na nieudane badania.

  - Wyniki naszej ankiety pokazują, że wśród naukowców panuje pesymistyczne nastawienie co do przyszłości badań nad skutecznym specyfikiem zapobiegającym AIDS. Nadszedł czas, by przekalkulować wydatki rządowe na ten cel - powiedział Michael Weinstein, przewodniczący AHF. Stwierdził także, że kontynuowanie badań nad szczepionką leży tylko w interesie naukowców, którzy na swoją pracę dostają ogromne pieniądze z budżetu państwa.

  Nawet ci eksperci, którzy optymistycznie patrzą na rozwój badań nad prewencją AIDS, przyznali, że opracowana szczepionka nie byłaby uniwersalna, a jej działanie ograniczone. - Jaki procent skuteczności kwalifikowałby szczepionkę do powszechnego stosowania? - pyta retorycznie doktor Homayoon Khanlou z AHF .

  Lekarze z AHF ubolewają, że mimo porażek rząd USA stale zwiększa wydatki na badania nad szczepionką. W 2000 r. przeznaczył na ten cel 327 mln dol., a w 2006 r. już 854 mln dol.
  - Miliard dolarów przeznaczony na zapobieganie AIDS poprzez edukację mieszkańców krajów rozwijających się uratowałby miliony ludzkich istnień - powiedział Khanlou.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo