Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Najszybszy polski komputer jeszcze szybszy

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Prometheus, najszybszy polski superkomputer znajdujący się na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej został rozbudowany, dzięki czemu w najnowszym rankingu najszybszych superkomputerów świata TOP500 awansował na 39. miejsce. W nowej odsłonie maszyny wziął udział minister nauki Jarosław Gowin.

Uroczysta nowa odsłona Prometheusa odbyła się w piątek podczas konferencji Jarosława Gowina na AGH, gdzie podsumował pierwsze sto dni pracy ministerstwa nauki. - Wszyscy możemy być dumni, że w Polsce jest tak nowoczesna aparatura badawcza, jaką jest ten superkomputer. Zadaniem na najbliższe lata będzie jednak inwestowanie nie w sprzęt i laboratoria, ale w badania i zespoły badawcze – mówił wicepremier.

Polski superkomputer został uruchomiony w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH w kwietniu zeszłego roku. Do niedawna zajmował 49. miejsce na światowej liście superkomputerów TOP500, ale dzięki ostatniej modernizacji awansował o 10 pozycji.

- Prometheus od blisko roku nieustannie pracuje dla polskiej nauki – mówił prof. Kazimierz Wiatr, dyrektor Cyfronetu AGH. - Obecnie liczba jego procesorów przekroczyła już 50 tys., a moc obliczeniowa 2,4 PetaFlopsa. To sześć razy większa moc obliczeniowa niż Zeusa, naszego dotychczasowego najszybszego superkomputera, który wciąż pracuje – dodał Wiatr.

Rozbudowa superkomputera polegała na dodaniu procesorów graficznych, ale także tych klasycznych. Pamięć operacyjna wzrosła z 216 TB do 279 TB. Maszyna zajmuje teraz powierzchnię 18 metrów kwadratowych, mieści się w 20 szafach i waży ponad 40 ton. To wszystko pozwoliło na awans Prometheusa w rankingu TOP500 na 39. miejsce.

- Nasza pozycja na TOP500 potwierdza nasze kompetencje i jakość świadczonych usług. Zawsze myślimy jednak o użytkownikach, czyli tych wszystkich, którzy robią obliczenia w obszarze medycyny, fizyki i chemii – mówił prof. Wiatr. - Odsłaniamy także nową grafikę, która wpisuje się w to, o czym mówił pan premier, w eksplozję rozwoju nauki i rozwoju współpracy nauki z gospodarką – dodawał dyrektor Cyfronetu.

Specyfikacja techniczna Prometheusa:

Od strony sprzętowej składa się z ponad 2200 serwerów platformy HP Apollo 8000. Na potrzeby naukowców dostępnych jest łącznie ponad 53 tys. rdzeni procesorów Intel Xeon. 144 procesory graficzne Nvidia Tesla K140 XL, o które superkomputer został rozbudowany, dodatkowo zwiększają moc obliczeniową Prometheusa. Całości dopełniają: dwa systemy plików o łącznej pojemności 10 PB i ogromnej szybkości dostępu 180 GB/s, 279 TB pamięci operacyjnej DDR4 oraz superszybka sieć InfiniBandFDR o przepustowości 56 Gbit/s. Prawidłowe funkcjonowanie superkomputera zapewniają ważne elementy infrastruktury technicznej, takie jak system gwarantowanego zasilania elektrycznego z dodatkowym agregatem prądotwórczym oraz nowoczesnymi systemami klimatyzacji technologicznej i gaszenia gazem. Prometheus ma moc obliczeniową ponad 50 tys. najwyższej klasy komputerów PC w najmocniejszej konfiguracji, dodatkowo połączonych superszybką siecią i zarządzanych specjalnym oprogramowaniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska