Dobudowali BALKONY do starych bloków! Pomysł z Tarnowa okazał się prawdziwym hitem. Teraz powielają go inne spółdzielnie [ZDIĘCIA] 1.07.21

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Balkony zostały już dostawione do bloków przy ul. Reymonta, Rolniczej i Lelewela
Balkony zostały już dostawione do bloków przy ul. Reymonta, Rolniczej i Lelewela archiwum
Coraz więcej starych bloków w Tarnowie z czasów PRL ma dobudowywane balkony. Zapoczątkowała to Spółdzielnia Mieszkaniowa "Jaskółka". Jej śladem idą również inni właściciele budynków wielorodzinnych w Tarnowie.

Tarnów. Tak wyglądają balkony dobudowane do starych bloków

W Tarnowie nie brakuje bloków, które nie posiadają balkonów. Obiekty powstawały w czas PRL-u, gdzie budowano je jak najmniejszym kosztem, oszczędzając m.in. właśnie na balkonach. Przez lata wielu mieszkańców tych budynków zabiegało do swoich spółdzielni o dobudowę balkonów.

Po raz pierwszy w Tarnowie, na początku ub. r. zdecydowała się na to Spółdzielni Mieszkaniowa "Jaskółka". Balkony powstały wtedy w blokach przy ul. Reymonta 40 i Rolniczej 12. Pomysł okazał się prawdziwym hitem i do spółdzielni zaczęli zgłaszać się mieszkańcy innych budynków, które również były pozbawione balkonów.

- Zapoczątkowaliśmy ten proces i to się bardzo dobrze przyjęło. Od razu komfort mieszkania staje się lepszy. Mieszkańcy są zadowoleni, bo mają swój mały skrawek, gdzie mogą odpocząć, powiesić pranie czy przewietrzyć pościel - podkreśla Roman Kusek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Jaskółka".

Mieszkańcy spółdzielni "Jaskółka" zapłacą za balkony w ratach

Balkony są osadzane na kotwach chemicznych do płyt konstrukcyjnych bloków. Dobudowywane konstrukcje są stalowe, ocynkowane, malowane proszkowo. Ich podłogę stanowi płyta kompozytowa. Balkony mają powierzchnię trzech metrów kwadratowych.

W ostatnich miesiącach balkony zostały dostawione przy budynkach na ul. Lelewela 1 i 10 a także Rolniczej 8. Wykonanie jednego kosztuje 10 tysięcy złotych. Tam, gdzie dostawiane są do budynków, które w ogóle nie posiadały balkonów, mieszkańcy spłacają je w ratach. Miesięcznie kosztuje ich to 80 zł, a spłata zakończy się po 10 latach. W przypadku budynków, gdzie balkonów nie miały jedynie mieszkania środkowe, koszt ich zamontowania finansowany był z funduszu remontowego.

W tym roku balkony powstaną jeszcze w blokach przy ul. Ułańskiej 18 i 19. Ich mieszkańcy muszą się jednak liczyć z wyższymi kosztami.

- W tym roku po przetargu okazało się, że będzie drożej. Wzrosły koszty pracy, również ceny niektórych materiałów również poszły w górę. Mieszkańców bloków przy ul. Ułańskiej będzie więc to kosztowało 99 zł miesięcznie przez dziesięć lat - podkreśla prezes Kusek.

Budowa obwodnicy Tuchowa nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Droga ma być gotowa jeszcze w tym roku. W poniedziałek -24 maja inwestycję wizytował Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz parlamentarzyści i samorządowcy

Postęp prac na budowie obwodnicy Tuchowa. Inwestycję wizytow...

Duże zainteresowanie balkonami w Tarnowie

Przykład ze spółdzielni Jaskółka wzięły również wspólnoty mieszkaniowe zamieszkujące budynki należące do Miejskiego Zarządu Budynków. Balkony powstają już przy ul. Szkotnik 8.

- Mamy w nim jedenaście lokali komunalnych, którym sfinansujemy budowę balkonów. Reszta należy do wspólnoty mieszkaniowej, która wzięła na to pożyczkę i będzie ją sama spłacała - mówi Piotr Augustyński, prezes MZB w Tarnowie.

Dodaje, że już kolejne wspólnoty mieszkaniowe przymierzają się do budowy balkonów przy ich blokach. W najbliższym czasie inwestycja może być zrealizowana w budynkach na ul. Głowackiego, Pułaskiego i Lelewela.

W tym roku balkony zostaną dostawione także do czterech bloków przy ul. Pułaskiego należących do Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Obecnie trwa przetarg, który wyłoni wykonawcę inwestycji.

- Dużo mieszkańców z tych budynków chce mieć balkon, a podejrzewam, że kolejni zgłoszą się, gdy inwestycja już ruszy - podkreśla Zbigniew Sipiora, prezes TSM.

FLESZ - Polska na baterie. Jesteśmy liderem ich eksportu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dobudowali BALKONY do starych bloków! Pomysł z Tarnowa okazał się prawdziwym hitem. Teraz powielają go inne spółdzielnie [ZDIĘCIA] 1.07.21 - Gazeta Krakowska

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
bogobojny zenek !

Jakiś pomysł to jest. Ale zawsze lepiej, gdy ktoś od początku właściwie zaprojektuje dany obiekt, a nie jakieś slumsy, albo żeby się tam ludzie męczyli. Tak jak moi poprzednicy na forum, wyrażam też nadzieję, że te balkony nie będą ulegać korozji, nie będą odpadać itd. Na pewno, raczej nie mogą być tak obciążane, jak te wbudowane od samego początku.Tarnów jest też znacznie bardziej kameralny, niż Kraków, więc takie działania może mają tam sens. Tutaj (w Krakowie) często jest wręcz tak nabudowane, że jak ktoś plunie, to leci do sąsiada z naprzeciwka.

Z
Zbigniew Rusek

Oby te balkony nie runęły. Co innego, gdy od razu się buduje z balkonem - wtedy to jest jednolita płyta, z jednolitym zbrojeniem.

:]

Co nie zmienia faktu, że przeciętnej klity w "apartament" i tak to nie zmieni...

Wróć na i.pl Portal i.pl