Dług zdrowotny w onkologii, z którym długo będziemy się borykać. Powodem jest pandemia, onkolodzy apelują

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Mammografia to jedno z kluczowych badań profilaktycznych raka piersi.
Mammografia to jedno z kluczowych badań profilaktycznych raka piersi. Fot. Jacek Smarz / Polska Press
Pandemia zaciągnęła w onkologii dług zdrowotny. Pacjenci zniechęcili się do badań profilaktycznych, a to może powodować zwiększaną liczbę nowotworów w bardziej zaawansowanych stadiach – przestrzegają specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Wystosowali apel o zgłaszanie się na badania.

4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem, ustanowiony w 2000 r. podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Z tej okazji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii zorganizowano kolejną „białą sobotę”. Pacjenci mogą skorzystać z bezpłatnej mammografii i cytologii oraz z niskodawkowej tomografii komputerowej płuc.

Z badań profilaktycznych skorzystała dziś między innymi pani Natalia z Kielc.

Badam się, ponieważ mam dla kogo żyć. Moja rodzina niestety była już obciążona śmiercią bliskiej nam osoby, która zmarła z powodu złośliwego nowotworu. Jestem zdania, że każda z nas powinna badać się regularnie – powiedziała.

Mniej zachorowań, tyle samo zgonów

Według najnowszych danych z Krajowego Rejestru Nowotworów w 2020 roku w województwie świętokrzyskim zanotowano 26 proc. spadek zachorowań na nowotwory złośliwe w porównaniu do roku 2019. Przed pandemią, w 2019 roku, w województwie świętokrzyskim potwierdzono 6 249 nowych zachorowań na nowotwory złośliwe.

Po pierwszym roku pandemii – w 2020 r. liczba nowych zachorowań w Świętokrzyskiem spadła do 4 962. Natomiast - jak wskazują specjaliści ŚCO - nie jest to powód do optymizmu, tym bardziej, że liczba zgonów w latach 2019 i 2020 utrzymała się na podobnym poziomie (3 156 w 2019 r. i 3 144 w 2020 r.).

Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zwrócił uwagę, że 26 proc. spadek zachorowań na nowotwory złośliwe w 2020 roku wynika najprawdopodobniej z niedorejestrowania nowych zachorowań z powodu pandemii COVID-19.

To znaczy, że tak dużo osób nie zgłosiło się z nowotworem do lekarza. Dług zdrowotny, związany z Covidem jest znaczący i jeszcze długo będziemy się z nim borykać – podkreślił specjalista.

Wiele osób w obawie przed zarażeniem się koronawirusem unikało również badań profilaktycznych. W 2019 r. mammografię wykonało blisko 40 proc. uprawnionych do tego badania mieszkanek naszego regionu. W 2020 roku zgłaszalność na to badanie spadła do 35 proc. Lepszy okazał się dopiero 2022 rok – na mammografię w ramach Programu profilaktyki raka piersi zgłosiło się 37,47 proc. kobiet, którym przysługuje ta forma bezpłatnej profilaktyki.

Coraz mniej kobiet wykonuje cytologię

Jeszcze gorzej przedstawia się zgłaszalność na przesiewową cytologię. W 2019 r. z tego badania korzystało w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy ponad 22 proc. uprawnionych do tej diagnostyki mieszkanek województwa świętokrzyskiego. W 2020 r. na profilaktyczną cytologię przyszło 19,8 proc. mieszkanek naszego regionu. W 2022 r. zgłaszalność w Świętokrzyskiem spadła do 15,01 proc. (średnia dla Polski – 11,24 proc.).

Dostępność do bezpłatnej profilaktycznej cytologii oferuje ponad 120 świadczeniodawców w regionie, natomiast ponad 40 proc badań zostało wykonanych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Teraz mierzymy się z nowotworami o bardzo wysokim stopniu zaawansowania (…) Jeżeli pacjent przychodzi już w okresie rozsiewu i stwierdzamy przerzuty odległe w wątrobie, kościach, płucach, mózgu, w tej chwili mamy do dyspozycji jedynie leczenie paliatywne, które łagodzi objawy i może nieco przedłużyć czas przeżycia – wskazał dyrektor ŚCO.

Specjaliści ŚCO apelują jednocześnie o wykonywania badań profilaktycznych.

Najczęściej spotykane nowotwory

Warto dać sobie szansę na długie życie i zbadać się profilaktycznie. Do najczęstszych nowotworów, dotykających mieszkańców województwa świętokrzyskiego należą: rak płuca, rak piersi, rak jelita grubego. Wszystkie one objęte są programami profilaktycznymi, które umożliwiają wykrycie choroby we wczesnym stadium. Dodatkowo cytologia pozwala na wczesne wykrycie zmian przednowotworowych, a rak szyjki macicy znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęściej występujących nowotworów złośliwych – przypomniał dr Leszek Smorąg, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO.

Do najczęściej występujących nowotworów złośliwych w województwie świętokrzyskim należą: rak gruczołu krokowego, rak płuca i oskrzeli, rak jelita grubego – u mężczyzn, oraz rak piersi, rak jelita grubego, rak oskrzeli i płuca u kobiet. Główną przyczyną zgonów był rak oskrzeli i płuca (u kobiet i mężczyzn), a w dalszej kolejności: rak jelita grubego i rak prostaty – u mężczyzn oraz rak piersi i rak jelita grubego u kobiet.

Profesor Jacek Jassem: Jak zdrowo żyć, by uniknąć nowotworu

od 16 lat

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl