Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego wczesna edukacja jest podstawą przyszłych sukcesów dzieci?

materiał informacyjny
Kanadyjskie badania naukowe, prowadzone od wielu lat w Ontario potwierdzają ogromne znaczenie wczesnej edukacji dla przyszłych sukcesów edukacyjnych i życiowych dziecka. Jak podkreślają kanadyjscy edukatorzy, odpowiedzialni za stworzenie jednego z najlepszych systemów kształcenia na świecie, czas spędzony przez dzieci w przedszkolu pod opieką dobrze przygotowanych opiekunów i nauczycieli powinien być pierwszym podstawowym poziomem edukacji.

Kanadyjskie przedszkole i zerówka Maple Bear Katowice działające od września 2023 r. realizują tę strategię edukacyjną w oparciu o kanadyjską podstawę programową i pod nadzorem ekspertów z Rady Akademickiej Maple Bear w Kanadzie. Dzieci kończące edukację przedszkolną w Maple Bear Katowice mogą kontynuować naukę w szkole podstawowej w modelu hybrydowym w oparciu o kanadyjską i polską podstawę programową. Rekrutacja do Maple Bear Katowice na rok szkolny 2024/2025 jest otwarta dla dzieci z roczników 2014 – 2022.

Dlaczego przedszkole jest kluczowym momentem na rozpoczęcie edukacji dziecka?

Pierwsze 1000 dni od momentu poczęcia do 2 roku życia są ważne dla rozwoju mózgu, a rodzaj opieki, jaką dziecko otrzymuje, wpływa na jego zdolności reakcji i radzenia sobie ze stymulacją i emocjami. W ciągu kolejnych 1000 dni, od około 2 do 5 roku życia, czyli właśnie w wieku przedszkolnym (w Kanadzie edukacja szkolna rozpoczyna się do 6 roku życia), sieci neuronalne w mózgu rozwijają się i umożliwiają rozwój umiejętności społecznych, emocjonalnych i myślowych, które są niezbędne do korzystania z narzędzi kulturowych.

- Właśnie w tym wieku dzieci rozwijają zdolności myślenia, takie jak planowanie, rozumienie czyichś myśli i motywacji, przetwarzanie informacji, zadawanie pytań, kreatywne myślenie i ocenianie informacji. Język jest kluczowym narzędziem, które pomaga dzieciom komunikować się, zarządzać emocjami, negocjować i budować umiejętności myślenia. Istnieje też wiele badań naukowych, które potwierdzają, że wiek przedszkolny to najlepszy czas na rozpoczęcie nauki drugiego języka, zwłaszcza jeśli możemy zapewnić dziecku naukę metodą pełnej immersji, aby mogło przyswajać język w naturalny sposób - podkreśla Monika Szymczak, dyrektor szkoły i przedszkola Maple Bear Wrocław

Kanadyjska strategia edukacyjna kładzie nacisk na holistyczny rozwój dzieci na każdym etapie życia, poczynając od najmłodszych lat. Nauczyciele stawiają na twórcze podejście do nauki, które rozwija umiejętności interpersonalne, kreatywność oraz myślenie krytyczne - kluczowe elementy sukcesu w dzisiejszym świecie, zdefiniowane po raz pierwszy pod koniec ubiegłego wieku właśnie w Kanadzie jako kompetencje XXI wieku.

Dobrze przygotowane środowisko wczesnej edukacji i opieki zawiera wiele elementów, które wpływają na jakość nauki dziecka. Organizacja czasu, dostosowanie przestrzeni, wykwalifikowani nauczyciele i odpowiednie materiały są kluczowe dla zapewnienia optymalnych warunków nauki i rozwoju dzieci. Poprzez zabawę, eksplorację i twórczość dzieci rozwijają umiejętności niezbędne do uczenia się przez całe życie.

Czy istnieją dowody na to, że przyszłe sukcesy dziecka zależą od edukacji przedszkolnej?

Badania prowadzone przez kanadyjskich naukowców bezsprzecznie dowodzą, że dzieci, które przeszły całodniową edukację w kanadyjskich przedszkolach, znaczenie lepiej sobie radzą w kolejnych etapach edukacji. Badania potwierdziły też, że umiejętności potrzebne do uczenia się przez całe życie w XXI wieku opierają się na zdolnościach eksploracyjnych, badawczych i twórczych, które dzieci zdobywają właśnie w wieku przedszkolnym (Raport Royal Bank of Canada).

Kanadyjscy uczeni z Institute for Studies in Education (OISE) w Ontario prowadzą też systematyczne badania grup cztero- i pięciolatków. Badanie to wykazało, że dzieci uczestniczące w całodniowym programie przedszkolnym uzyskują wyższe wyniki w czytaniu, pisaniu i znajomości liczb niż te, które uczestniczyły w programie półdniowym. Uzyskały również wyższe wyniki w zakresie samoregulacji, która jest zdolnością do reagowania na stres życiowy i jest ważnym czynnikiem pozwalającym przewidywać przyszłe osiągnięcia akademickie dziecka.

Jak wygląda wczesna edukacja w kanadyjskich szkołach?

Bogate otoczenie wczesnej edukacji składa się z różnych elementów. Po pierwsze, odbywają się rozmowy między wychowawcami a dziećmi, a także między samymi dziećmi. Dzieci mają okazję rozmawiać, dzielić się swoimi doświadczeniami i słownictwem, co wspomaga ich gotowość do nauki języka pisanego i liczb. Po drugie, dzieci są zachęcane do wytrwałości i rozwiązywania problemów poprzez pytania i eksperymenty. Nauczyciele stwarzają przestrzeń do rozwijania umiejętności myślenia. Po trzecie, aspekt społeczny i emocjonalny jest włączany w codzienne czynności i zabawy. Poprzez fizyczną aktywność, dzieci uczą się jak zadbać o siebie nawzajem i rozwijają empatię.

- W kanadyjskich przedszkolach zabawa jest być łączona z nauką. Istnieje wiele rodzajów zabawy, takich jak swobodna zabawa, zabawa badawcza, zabawa oparta na współpracy, nauka przez zabawę i gry edukacyjne. Każdy rodzaj zabawy ma różne cele i efekty uczenia się. Wczesna edukacja oparta na zabawie zakłada, że dzieci są aktywnymi, kompetentnymi, kreatywnymi i dociekliwymi uczniami – podkreśla Magdalena Chromik, koordynator akademicki Maple Bear Katowice, której rolą jest zapewnienie, że szkoła w pełni realizuje kanadyjską metodykę i program nauczania.

W przedszkolach i szkołach Maple Bear dzieci mają okazję spotkać się z rówieśnikami z różnych kultur i narodowości. To doskonały sposób na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i budowanie relacji międzykulturowych. Zajęcia prowadzone są niemal w całości po angielsku, dzięki czemu dzieci uczą się tego języka w najbardziej skuteczny i naturalny sposób, metodą pełnej immersji językowej.

Dobra edukacja rodem z Kanady już dostępna w przedszkolach Maple Bear

Kanadyjskie szkoły i przedszkola Maple Bear, w których uczy się już 60 000 dzieci, dzielą się ze światem najważniejszymi odkryciami kanadyjskich edukatorów i wdrażają w życie kanadyjską metodykę kształcenia, nastawioną przede wszystkim na rozwijanie kompetencji XXI. Zgodnie z misją Maple Bear, dzieci trafiają do bezpiecznego otoczenia, w którym mogą rozwijać swoje umiejętności i zdobywać nowe kompetencje. Szkoły Maple Bear zapewniają program skoncentrowany na uczniu oraz naukę w bezpiecznym i stymulującym środowisku, które zaszczepia pasję do uczenia się przez całe życie.

W każdej grupie zajęcia prowadzi po angielsku dwóch nauczycieli, co daje możliwość uważnego śledzenia postępów każdego dziecka. Dzieci pracują i bawią się w małych zespołach, a tempo nauki jest dostosowane do indywidualnych możliwości dziecka. W polskiej sieci szkół i przedszkoli Maple Bear nauka odbywa się zgodnie z polską i kanadyjską podstawą programową, a większość zajęć i całe życie pozalekcyjne toczy się po angielsku. Dzięki stałemu nadzorowi ekspertów z Akademickiej Rady z Kanady, odbywa się to zawsze zgodnie z kanadyjską metodyką nauczania.

- Nauczyciele pracujący w polskich placówkach Maple Bear przechodzą dokładnie takim sam proces rekrutacji, jak nauczyciele w Kanadzie. Również w ten sam sposób są rozwijane ich kompetencje. Maple Bear zapewnia ciągłe szkolenia zawodowe nauczycieli. Trenerzy z akademickiego działu Maple Bear mentorują nauczycielom, wprowadzając ich w najnowsze metody nauczania i strategie kształcenia”. – podkreśla Grzegorz Esz, współzałożyciel polskiej sieci Maple Bear i prezes zarządu Maple Bear Schools Polska. I dodaje: - Maple Bear w Kanadzie współpracuje również z Departamentem Edukacji Prowincji Manitoba oraz Uniwersytetem w Winnipeg, gdzie nauczyciele Maple Bear mogą dodatkowo pogłębiać swoje kompetencje.

Zgodnie ze światowym standardem Maple Bear, klasy są zaplanowane tak, aby umożliwić nauczycielom prowadzenie działań edukacyjnych, zarówno w grupach, parach, jak i pojedynczo. Jest to możliwe dzięki różnorodnym stacjom tematycznym, które nazywane są centrami nauki. Celem takiego rozwiązania jest maksymalne wykorzystanie każdej chwili w klasie, aby uczniowie mogli stale odkrywać coś nowego w wymagający, zabawny sposób i utrzymując ich zainteresowanie przez cały dzień w szkole.

Dodatkową korzyścią jest globalny zasięg działania sieci Maple Bear. Pozwala to na bezpośrednią wymianę wiedzy i ułatwia nauczycielom możliwość zdobycia międzynarodowego doświadczenia w innych placówkach Maple Bear na całym świecie. W związku z dynamicznym rozwojem sieci, Maple Bear Schools Polska zaprasza nauczycieli z całej Polski zainteresowanych nowoczesnymi strategiami edukacyjnymi i rozwojem zawodowym do bezpośredniego kontaktu przez stronę www.

Maple Bear Katowice zaprasza na spotkania informacyjne

Rekrutacja w Maple Bear Katowice już otwarta
Nowoczesny i spełniający najwyższe normy bezpieczeństwa kampus Maple Bear w Katowicach przy ulicy Stawowej 6 to przestrzeń, w której dzieci rozwijają się, odkrywają świat i zdobywają kompetencje społeczne, niezbędne do dalszego rozwoju. Kolejne szkoły i przedszkola Maple Bear wystartują już we wrześniu 2024 r. we Wrocławiu i Krakowie, a w kolejnych latach w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.

Na indywidualne spotkanie z dyrekcją Maple Bear Katowice przy ul. Stawowej 6 można się umówić telefonicznie, dzwoniąc pod numer +48 607 049 292 lub wysłać maila na adres: [email protected]. Szkoła organizuje również dni otwarte. Najbliższe spotkania odbędą się 06.04.2024 i 20.04.2024. Aby wziąć udział, wystarczy się zarejestrować na stronie.

Więcej informacji na stronie www.maplebear.pl

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera