Deepfejki i SI to koniec mediów społecznościowych? Sprawdź, jakie konsekwencje niesie rozwój SI i fake newsy

OPRAC.: Anita Persona
Jak rozwój SI w przypadku deepfakeów wpłynie na social media? Według eksperta destruktywnie.
Jak rozwój SI w przypadku deepfakeów wpłynie na social media? Według eksperta destruktywnie. Kreator Bing
Deepfejki i fake newsy naruszają zaufanie do treści publikowanych online, co może zwiastować powrót do kontaktów osobistych. Przyszłość mediów społecznościowych stoi pod znakiem zapytania - twierdzi dr Tomasz Michalak, ekspert od sztucznej inteligencji z IDEAS NCBR. Sprawdź konsekwencje rozwoju sztucznej inteligencji w mediach społecznościowych.

Spis treści

Sztuczna inteligencja a deepfejki

Sztuczna inteligencja jest dostępna praktycznie dla każdego. Umożliwia tworzenie materiałów, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się profesjonalne - od tekstów, przez zdjęcia, po nagrania dźwiękowe i wideo. Problemem staje się jednak coraz łatwiejsze mylenie materiału z wiarygodnych źródeł z tymi spreparowanymi przez sztuczną inteligencję.

Zaczyna się niewinnie – od udostępnienia w mediach społecznościowych zdjęć nieistniejących rajskich ptaków z komentarzem “natura nie przestaje nas zadziwiać”, lub potraktowania na serio deepfejkowego nagrania celebryty, któremu włożono w usta jakieś absurdalne wypowiedzi. Jednak sztuczna inteligencja może być używana celowo w złej wierze, aby wyrządzić szkody - czy to pojedynczym osobom, instytucjom czy całym społecznościom.

Deepfejki i platformy społecznościowe

Dr Tomasz Michalak z IDEAS NCBR zauważa, że rozwój deepfejków może spowodować spadek zaufania do mediów społecznościowych. "Już od pewnego czasu obserwujemy zmniejszoną aktywność użytkowników platform społecznościowych, co wskazują np. badania kanadyjskie. Moim zdaniem, eksplozja możliwości AI i rozwój deepfejków spowoduje, że w ciągu kilku kolejnych lat będzie się to nasilać. Być może do tego stopnia, że użytkownicy kompletnie stracą do nich zaufanie. Niestety, szkody, jakie zostaną wyrządzone w międzyczasie, mogą być niesłychane".

Walka z dezinformacją za pomocą AI

Jednym z rozwiązań problemu dezinformacji jest rozwijanie modeli AI, które są w stanie zwalczać te niebezpieczne zjawiska. Dr Michalak opowiada o bocie opracowanym przez firmę MIM Solutions, który reaguje na dezinformacje ze strony rosyjskiej dotyczące imigrantów ukraińskich w Polsce. Bot działa na platformie Twitter, wychwytuje nieprzyjazne posty i w ciągu sekund reaguje na nie, przywołując wiarygodne linki.

Powrót do kontaktów osobistych?

Dr Michalak przewiduje, że z powodu deepfejków, ludzie mogą wrócić do kontaktów osobistych, bo nie będą mogli ufać mediom społecznościowym. "Powróci znaczenie osobistych spotkań, np. polityków z wyborcami, bo nie będzie można ufać temu, co jest zamieszczone online. To stawia pod znakiem zapytania przyszłość mediów społecznościowych w takiej formie, jaką znamy" - uważa badacz z IDEAS NCBR.

Jak walczyć z problemem fake news i deepfake?

Czy warto wprowadzić procedury uwierzytelniania treści w mediach - np. podpisy cyfrowe, znaki wodne czy skróty dokumentów potwierdzające oryginalność materiału? Dr Michalak uważa, że to świetny pomysł i bardzo ważny kierunek badań. Jednak zauważa, że nie wszyscy mogą być skłonni korzystać z tych narzędzi, zwłaszcza ci, którzy czerpią informacje wyłącznie z mediów społecznościowych. Podsumowując, dr Michalak radzi, abyśmy byli jeszcze bardziej uważni na treści, które widzimy na ekranach komputerów czy smartfonów, zważywszy na rosnący wpływ nowych technologii na nasze życie.

Sprawdź też:

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Deepfejki i SI to koniec mediów społecznościowych? Sprawdź, jakie konsekwencje niesie rozwój SI i fake newsy - GRA.PL

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl