Czy są szanse na zakończenie protestu rolników? Wiceminister Stefan Krajewski: Od początku jesteśmy po ich stronie

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
W kwestii tzw. Zielonego Ładu jesteśmy w kontakcie z Komisją Europejską i chcemy te nielogiczne zapisy, nie do spełnienia przez polskich rolników skasować - powiedział wiceminister
W kwestii tzw. Zielonego Ładu jesteśmy w kontakcie z Komisją Europejską i chcemy te nielogiczne zapisy, nie do spełnienia przez polskich rolników skasować - powiedział wiceminister PAP/Adam Warżawa
– Widzimy szansę na zakończenie protestów rolników. Od początku jesteśmy po ich stronie. Robimy wszystko, żeby te protesty się zakończyły – powiedział portalowi i.pl wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski (PSL).

Spis treści

Protesty rolników w Polsce

We wtorek w całej Polsce odbyły się liczne protesty rolników, którzy blokowali m.in. drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwią się napływowi ukraińskich towarów, a także polityce europejskiej związanej z tzw. Zielonym Ładem.

Od kilku dni na przejściach drogowych z Ukrainą w województwie lubelskim i podkarpackim trwają protesty rolników, które polegają na czasowym blokowaniu ruchu.

Czy są szanse na zakończenie strajków?

Stefan Krajewski (PSL), wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi pytany przez i.pl o to, czy widzi szansę na zakończenie protestów rolników, odpowiedział, że tak. – Od początku jesteśmy po stronie rolników. Robimy wszystko, żeby te protesty się zakończyły – powiedział.

– W kwestii tzw. Zielonego Ładu jesteśmy w kontakcie z Komisją Europejską i chcemy te nielogiczne zapisy, nie do spełnienia przez polskich rolników, skasować. Po to, żeby nie dotykały rolników – wyjaśnił.

Wiceminister rolnictwa podkreślił również, że „jeśli chodzi o relacje z Ukrainą, jesteśmy w stałym kontakcie”. – Musimy kontrolować wszystko, co wjeżdża – dodał.

Rolnicy protestują w całej UE

Od kilku tygodni rolnicy w wielu krajach Unii Europejskiej wychodzą na ulice i żądają m.in. całkowitej rezygnacji z unijnego Zielonego Ładu, bo obawiają się konsekwencji jego wprowadzenia. Nie chcą np. regulacji ws. ugorowania 4 proc. gruntów. Domagają się też zakazu importu niektórych towarów z Ukrainy i zaostrzenia kontroli tych wjeżdżających do UE. Do tych postulatów rolnicy z różnych krajów dokładają kolejne, specyficzne dla ich rynków problemy do rozwiązania. Rolnicy np. z Francji walczą o sprawy podatkowe, a w Holandii o krajowy program redukcji hodowli, w Grecji zaś o pomoc po powodzi, w Polsce natomiast o utrzymanie hodowli zwierząt futerkowych.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl