Cytryniec chiński i jego zastosowania. Zobacz, dlaczego warto go uprawiać w swoim ogrodzie. Owoc pięciu smaków o wielu zastosowaniach

KK
Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) to pnącze o jasnoczerwonych owocach. Owoce są małe, okrągłe i mają charakterystyczną czerwoną skórkę. Roślina ta ma unikalny smak, obejmujący pięć smaków: kwaśny, słodki, gorzki, ostry i słony. Jest ceniony ze względu na swoje właściwości lecznicze i wykorzystywany w tradycyjnej medycynie chińskiej.
Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) to pnącze o jasnoczerwonych owocach. Owoce są małe, okrągłe i mają charakterystyczną czerwoną skórkę. Roślina ta ma unikalny smak, obejmujący pięć smaków: kwaśny, słodki, gorzki, ostry i słony. Jest ceniony ze względu na swoje właściwości lecznicze i wykorzystywany w tradycyjnej medycynie chińskiej. Kamil Kusier | Dziennik Bałtycki
Cytryniec chiński, znany również jako schisandra chinensis, to roślina pochodząca z Azji Wschodniej. Jest często stosowany w medycynie tradycyjnej Chin i innych krajach azjatyckich ze względu na swoje właściwości lecznicze. Mało kto wie, że ten owoc można uprawiać również w Polsce. Poza pięknym, czerwonym kolorem ozdobnym cytryniec chiński jest równie pożyteczny dla utrzymania dobrego stanu organizmu.

Cytryniec chiński. Wyjątkowy owoc, który możesz mieć również w swoim ogrodzie

Owoce cytryńca chińskiego są najbardziej znane ze swojego charakterystycznego smaku, który obejmuje pięć smaków:

  • kwaśny,
  • słodki,
  • gorzki,
  • ostry,
  • słony.

Ze względu na ten niezwykły profil smakowy, owoce są czasami nazywane "owocami pięciu smaków".

W tradycyjnej medycynie chińskiej cytryniec chiński jest używany do poprawy zdrowia ogólnego i wzmocnienia organizmu. Roślina jest uważana za adaptogen, co oznacza, że może pomóc organizmowi dostosować się do stresu i zwiększyć jego odporność. Cytryniec chiński jest również często stosowany w celu poprawy funkcji wątroby i ochrony wątroby przed uszkodzeniami, a także jako środek wspomagający zdrowie mózgu i układu nerwowego.

Należy jednak pamiętać, że choć cytryniec chiński ma długą historię stosowania w medycynie chińskiej, większość badań na jego temat opiera się na badaniach przeprowadzonych na zwierzętach, a nie na ludziach. Dalsze badania są potrzebne, aby potwierdzić te efekty i zrozumieć mechanizmy działania cytryńca chińskiego.

Pamiętaj! Jak zawsze, przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji lub stosowania ziół, zawsze zaleca się skonsultowanie się z wykwalifikowanym specjalistą medycznym lub zielarzem, którzy będą mogli ocenić twoją sytuację zdrowotną i udzielić odpowiednich porad.

Jakie są zastosowania cytryńca chińskiego? Przejdź do naszej galerii i zobacz więcej!

Sonda Dziennika Bałtyckiego. Kto uprawia cytryniec chiński?

Trwa głosowanie...

Cytryniec chiński, czy masz go w swoim ogrodzie?

Dziennik Bałtycki
od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl