Co z wielkim piecem i stalownią w hucie ArcelorMittal w Krakowie? Reakcje rządu i polityków

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Minister energii Krzysztof Tchórzewski chce, by Unia Europejska wprowadziła podatek na wyroby produkowane z węgla, ale nie obciążone opłatami za emisję dwutlenku węgla. Patryk Jaki z PiS zapowiada interwencję w Komisji Europejskiej, a europoseł PO Bogusław Sonik apeluje do premiera, by pomógł hucie. To pierwsze reakcje polityków na zapowiedzi władz koncernu ArcelorMittal dotyczące wygaszenia wielkiego pieca i wstrzymania pracy stalowni w krakowskiej hucie.

Wprawdzie Geert Verbeeck, prezes zarządu i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland, deklaruje, że ograniczenie produkcji jest jedynie tymczasowe, ale eksperci branży hutniczej zwracają uwagę, że wygaszony piec może nigdy nie wznowić pracy. Także dlatego, że nie zanosi się na poprawę koniunktury na rynku stali.

Reakcje

„To niewyobrażalne, by krakowska huta przestała produkować stal” - napisał wczoraj do premiera Bogusław Sonik. Europoseł z Krakowa apeluje do Mateusza Morawieckiego, by rząd w końcu podjął decyzję o udzieleniu wsparcia hucie w Krakowie jako przemysłowi energochłonnemu, by włączył się w rozmowy z ArcelorMittal i by problemy branży stalowej poruszył na szczeblu unijnym.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział w Katowicach (podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego), że „zawnioskował o wprowadzenie podatku od śladu węglowego”. Jak tłumaczył, chodzi o specjalny podatek na wyroby produkowane z węgla, których producenci nie ponoszą żadnych opłat za emisję dwutlenku węgla. Takie obciążają m.in. polski przemysł hutniczy, ale nie wytwórców stali w Chinach czy Rosji.

Interwencję w Komisji Europejskiej zapowiedział wiceminister sprawiedliwości i kandydat PiS do europarlamentu Patryk Jaki. Chce, aby Bruksela poszukała rozwiązań, które „jeśli nie zatrzymają, to chociaż złagodzą efekty tego, co będzie się działo w krakowskiej hucie”. - Zrobimy, co w naszej mocy, aby pomóc pracownikom huty, którzy mogą zostać zwolnieni - powiedział kilka dni temu w Krakowie.

Czarny scenariusz

Przy wielkim piecu i w stalowni pracuje ok. 1,2 tys. osób. ArcelorMittal zapewnia, że nie będzie zwolnień, ale władze Krakowa już przygotowują się na inny scenariusz. Prezydent Jacek Majchrowski spotkał się z przedstawicielami hutniczego koncernu. Jego rzeczniczka Monika Chylaszek powiedziała portalowi lovekrakow, że miasto „będzie się przygotowywać na ewentualne wsparcie dla zwalnianych osób”. Ich liczba szacowana jest nawet na 2 tys. i chodzi nie tylko o pracowników huty, ale też firm współpracujących z ArcelorMittal.

Powodów ograniczenia produkcji w Krakowie jest kilka: coraz większa nadwyżka produkcji stali na rynku polskim i europejskim, napływ tanich wyrobów hutniczych z importu, rosnące koszty związane z cenami energii elektrycznej i wzrostem opłat za emisję dwutlenku węgla. Rząd od dawna obiecuje wsparcie dla przemysłu energochłonnego, ale do tej pory nic w tej sprawie nie zrobił.

WIDEO: PKP Intercity wstrzymuje sprzedaż wakacyjnych biletów. Podróżni mogą stracić zniżki

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Co z wielkim piecem i stalownią w hucie ArcelorMittal w Krakowie? Reakcje rządu i polityków - Dziennik Polski

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mowie jak jest
Wielki bizmesmen Włoszek od Szydłowej da im zatrudnienie a Majchrowski podzieli się pensją solidarnie z pracownikami.

A tak na poważnie to przykre , że będą zwolnienia ale czy to nie my wybraliśmy system kapitalistyczny ?
E
Eurokraci
To wszystko wina Tuska i Eurokratów. Oni przez te lata ciężko pracowali by udoopic w Polsce przemysł!
M
MK
Lepiej ludziom zapłacić i pomóc niż podtrzymywać sztucznie agonię, która i tak skończy się śmiercią, a bez nich powietrze w całym Krakowie będzie czystsze, więc zyskają wszyscy, a ekonomicznie wyjdzie i tak taniej.
g
gość
2019-05-15T17:29:18 02:00, olo:

Tu reakcja polityków wszystkich opcji powinna być szybsza niż na film Sekielskiego czy obrazę Matki Boskiej. Ale po co?

Trzeba by się wysilić i znaleźć jakieś rozwiązanie. A to wymaga myślenia i działania.

o
olo
Tu reakcja polityków wszystkich opcji powinna być szybsza niż na film Sekielskiego czy obrazę Matki Boskiej. Ale po co?
S
Suwnicowy
2019-05-15T09:04:11 02:00, lajkonik:

pytanie do dyletantów dziennikarskich: a czy ciapaty zamyka piece w Dąbrowie czy tylko w Krakowie? może byście się tym zainteresowali?

Może dlatego że huta w Dąbrowie powstała w 1978 a w Krakowie na początku lat 50ych.. Jest nowocześniejsze. Może to był powód że wybrali tam a nie tu. A może to wszystko blew przed wyborczy. Czas pokaże.

X
Xenon
2019-05-15T11:37:51 02:00, Gość:

Bogu dzieki, ze wygaszaja truciciela Krakowa. Huta to bekart komuny, rak spoleczny Krolewskiego Miasta Krakowa.

Sam jesteś rak Krakowa

G
Gość
Bogu dzieki, ze wygaszaja truciciela Krakowa. Huta to bekart komuny, rak spoleczny Krolewskiego Miasta Krakowa.
w
we
15 Maja a ja palę w kominku ocieplenie klimatu
f
fu
Najwyższy czas to zamknąć które truje ludzi
b
biznesik
przecież to firma prywatna. Jakim prawem polski podatnik ma wspomagać finansowo prywatne przedsiębiorstwo!!! Ja też tak chcę dla mnie !!!!
G
Gość
Ja bym wolał, by pozwalniały pracowników biurowce i by je wyburzono. Przez biurowce Kraków wiecznie stoi w korkach.
g
gosc
Mamy jeden z najdroższych prądów dla przemysłu w UE, niech coś z tym zrobi rząd przecie firmy energetyczne są "nasze" a w zarządach są partyjni patriotyczni ludzie z rządu.
l
lajkonik
pytanie do dyletantów dziennikarskich: a czy ciapaty zamyka piece w Dąbrowie czy tylko w Krakowie? może byście się tym zainteresowali?
Wróć na i.pl Portal i.pl