Co warto pić? Sok, nektar, napój - czym się one różnią?

(imo)
Szklanka soku może zastąpić jedną porcję warzyw i owoców w ciągu dnia
Szklanka soku może zastąpić jedną porcję warzyw i owoców w ciągu dnia pixabay.com
O tym, co warto pić i jakie są różnice między tymi trzema kategoriami produktów rozmawiamy z dr. hab. Jarosławem Markowskim, profesorem Instytutu Ogrodnictwa

Panie Profesorze, co to jest sok? Istnieje jakaś definicja?
Sok to produkt otrzymywany wyłącznie za pomocą procesów mechanicznych i utrwalany za pomocą procesów fizycznych, ze świeżych lub mrożonych, dojrzałych owoców lub warzyw. Soki można podzielić według różnych kryteriów, biorąc pod uwagę: rodzaj surowca, rodzaj produktu, obróbkę termiczną, wygląd i konsystencję. Soki muszą spełniać też inne, ściśle określone wymagania norm prawa europejskiego i polskiego.

Jakie to są wymagania?
Zarówno Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady, jak i Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakazują do wszystkich rodzajów soków owocowych i pomidorowych dodawać jakichkolwiek cukrów w dowolnej postaci, a także innych substancji słodzących, czyli tzw. słodzików. W sokach tych jest więc dokładnie taki sam rodzaj cukru i w takiej samej ilości, jak ten zawarty w owocach i warzywach, z których sok został wyprodukowany. Soki warzywne natomiast oraz owocowo-warzywne z uwagi na ich gęstą, przecierową konsystencję mogą charakteryzować się nieco niższym wsadem warzyw i owoców niż soki 100 procent. Można też do nich dodawać pewne ilości cukrów, soli i przypraw w celu poprawy walorów smakowych. Natomiast w żadnym soku - czy to owocowym, warzywnym, czy też warzywno-owocowym, nie znajdziemy jakichkolwiek substancji konserwujących, sztucznych barwników i aromatów. Producent - łamiąc którykolwiek z powyższych zakazów, złamałby prawo.

A czym od soków różnią się nektary i napoje?
Nektary produkuje się z owoców, których zbyt cierpki, kwaśny lub słodki smak powoduje, że sok byłby po prostu niesmaczny - na przykład z aronii czy czarnej porzeczki lub za słodki i gęsty, na przykład z bananów. W nektarach wsad owoców może wynosić od 25 do 100 procent. Napoje stanowią najszerszą kategorię z obszerną listą dozwolonych dodatków. Napoje owocowe lub warzywne muszą mieć w sobie bowiem, według definicji Głównego Urzędu Statystycznego, minimum 20 procent dodatku soku albo przecieru owocowego lub warzywnego, a do przedłużenia ich przydatności do spożycia stosuje się zazwyczaj naturalny proces pasteryzacji, dozwolone jest stosowanie konserwantów. Do wszystkich napojów można również dodać większą, niż w przypadku soków i nektarów ilość substancji, które nadają smak, aromat, wzbogacają napój. Z niektórych owoców nie produkuje się soków i nektarów, gdyż byłyby zbyt kwaśne, na przykład cytryna, limetka. Wybierając produkt, przede wszystkim uważnie czytajmy etykiety.

Na co zwracać uwagę?
Najczęściej mylone przez konsumentów są lista składników i tabela składników odżywczych. Ta pierwsza, czyli lista składników, odpowiada na pytanie, co posłużyło do wyrobu danego produktu. Składniki wymieniane są na niej w kolejności malejącej, co oznacza, że ten, którego jest najwięcej, wymieniony jest jako pierwszy. Natomiast tabela składników odżywczych zawiera dane dotyczące poszczególnych składników odżywczych zawartych w 100 g lub 100 ml wyrobu gotowego w danym opakowaniu. Dowiemy się z niej ile tłuszczu, węglowodanów czy białka jest w 100 g lub ml produktu. Poznamy też wartość energetyczną, czyli liczbę kilokalorii. Dodatkowo informacja o wartości odżywczej może być podana w przeliczeniu na porcję. Warto wiedzieć, że producenci nie mogą na opakowaniu soku owocowego informować konsumentów, że nie dodali do niego cukru, co jest dozwolone w napojach, ponieważ żaden producent soków owocowych dodawać go nie może.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

ZOBACZ TAKŻE: TopMuzyczny. Czy Luis Fonsi znów podbije wakacyjne dyskoteki? Zobacz potencjalnie hity na lato 2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co warto pić? Sok, nektar, napój - czym się one różnią? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grażyna
Jeśli pić soki to tylko samodzielnie wyciskane w wyciskarce, bo te ze sklepu są niewiele warte. Poza tym soki z wyciskarki zachowują cenne witaminy i enzymy w odróżnieniu od tych z sokowirówki ( wysokie obroty i temperatura). Ja robię soki wg. porad .terapiasokami.pl/dlaczego-warto-pic-soki i sobie chwalę. Dobre zdrowie, samopoczucie i energia są tego dobrym potwierdzeniem aby uzupełnić codzienną dietę sokami.
m
monka
2019-04-19T21:11:08 02:00, Anka:

Dla mnie istnieją tylko soki bo to smak w czystej postaci i witaminy. Ponieważ jednak sok sokowi nie równy to robię je sama w wyciskarce Philipiaka wiedząc wtedy że jest świeży i bez żadnej chemii.

Aniu taka wyciskarka Philipiak to w jakiej cenie jest do kupienia?

A
Anka
Dla mnie istnieją tylko soki bo to smak w czystej postaci i witaminy. Ponieważ jednak sok sokowi nie równy to robię je sama w wyciskarce Philipiaka wiedząc wtedy że jest świeży i bez żadnej chemii.
p
polianka
U nas pije się tylko soki 100%, dzieci lubią też musy owocowe kubusia, ale to bardziej jako owocowa przekąska.
k
klarusiaa
Sok 100%, ja takie kupuje dzieciom kubusia przecierowego z marchwią , malina i jabłkiem, sama też je bardzo lubię ., Poza tym codziennie mamy sok pomarańczowy i pomidorowy.
m
malinowaa

Bardzo lubię multiwitaminę i pomarańczę z mango dr Witt, jeżeli mam akurat ochotę na sok to właśnie na ten.

l
laurowa
A ja różnie zależnie od chęci, lubię soki, napoje, smakują mi te dr Witt, z wieloma witaminami, gaszą pragnienie szczególnie z kostkami lodu .
D
Dionizy
Wiktor czy można ją kupić przez internet, czy na pokazach lepiej?
W
Wiktor
Nie no nie ma co porównywać soku kupnego z tym wyciśniętym samemu na wyciskarce domowej. Ja osobiście mam z philipiaka już dość długo, ale wcześniej miałam wyciskarkę z marketu i domowy sok również smakował o niebo lepiej. Także nie ma nawet co porównywać.
A
Agata
Zwłaszcza czarna porzeczka :) Ma duzo witaminy C, więc następnego dnia głowa lżejsza ;) No i smakuje super :)
k
klementyna22
U nas Caprio zawsze na śniadanko....ulubiony sok mojej rodzinki :)
A
Amanda
jak sok to zrobiony w domu i bez cukru jednak najczęściej to pijam niegazowaną cisowiankę. Latem to się jakoś mocno nie chce mi soków przynajmniej mi bo wydaje mi się że gorzej się po nich chce pić niż po wodzie
A
Abel
caprio polecam do drinków, na lato w sam raz ;))))
N
Nina
Ja najczęściej piję sok Caprio pomarańczowy z lodem. Czasem robię na jego bazie smoothie - jabłko + kiwi + banan, bardzo orzeźwia :)
Wróć na i.pl Portal i.pl