Co Polacy myślą o reparacjach od Niemiec? Połowa ankietowanych jest za ubieganiem się o wypłacenie odszkodowań

OPRAC.:
Monika Maciejewska
Monika Maciejewska
Warszawa i jej okolice były kompletnie zniszczone po II wojnie światowej
Warszawa i jej okolice były kompletnie zniszczone po II wojnie światowej Fot. Wikipedia
50,3 proc. ankietowanych wyborców jest zdecydowanych, jak zagłosują w przyszłych wyborach. Uważają, że Polska powinna zabiegać o wypłacenie przez Niemcy reparacji za straty wywołane zbrodniami niemieckimi w trakcie II wojny światowej - wynika z sondażu Estymatora dla DoRzeczy.pl

50,3 proc. ankietowanych wyborców - zdecydowanych, jak zagłosują w przyszłych wyborach - uważa, że Polska powinna zabiegać o wypłacenie przez Niemcy reparacji za straty wywołane zbrodniami niemieckimi w trakcie II wojny światowej - wynika z sondażu Estymatora dla DoRzeczy.pl.

W poniedziałek pracownia Estymator udostępniła PAP wyniki sondażu przeprowadzonego dla DoRzeczy.pl.

W wynikach sondażu uwzględniono tylko osoby, które zadeklarowały, że będą głosować, i określiły, na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować. Według Estymatora szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 54 proc.

Respondentom zdecydowanym, jak zagłosują, zadano pytania dotyczące strat wojennych spowodowanych przez Niemcy w czasie II wojny światowej.

Na pytanie, czy Polska powinna zabiegać o wypłacanie reparacji przez Niemcy za straty, wywołane zbrodniami niemieckimi w trakcie II wojny światowej, „zdecydowanie tak” i „raczej tak” odpowiedziało 50,3 proc. pytanych. „Zdecydowanie nie” powinna i „raczej nie” powinna - uznało 43,1 proc. Odpowiedź „nie wiem” lub „trudno powiedzieć” wybrało 6,6 proc. ankietowanych.

Zapytano też o to, w których instytucjach rząd powinien zabiegać o wypłacenie zadośćuczynienia ze strony Niemiec za straty wojenne. Respondenci mieli możliwość wskazania dwóch odpowiedzi. Arbitraż i sądy międzynarodowe wskazało 37,3 proc. pytanych, Unię Europejską - 21,6 proc., Radę Europy - 14,1 proc., sądy niemieckie - 10,9 proc., sądy polskie - 10,2 proc. Inne instytucje wybrało 2,7 proc. Nie miało zdania lub stwierdziło, że trudno powiedzieć - 28,4 proc. ankietowanych.

Estymator spytał też o potrzebę przygotowania raportu specjalnego w sprawie strat wojennych Polski wynikających z niemieckiej agresji w trakcie II wojny światowej, którego prezentacja ma odbyć się 1 września. Jako „zdecydowanie” potrzebny lub „raczej” potrzebny uznało go 56,5 proc. ankietowanych, zdecydowanie nie potrzebny i raczej nie potrzebny - 36,6 proc. Odpowiedź „nie wiem” lub „trudno powiedzieć” wybrało 6,9 proc. osób biorących udział w sondażu.

Badanie przeprowadzono 11-12 sierpnia 2022 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1 037 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

źródła: wpolityce.pl, pap, dorzeczy.pl

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl