Cisza wyborcza 2019: Kiedy się zaczyna i kończy? Jakie kary grożą za jej naruszenie? Co można pisać w internecie?

Monika Golonka
Monika Golonka
Cisza wyborcza 2019: Od kiedy trwa? Jakie kary grożą za jej naruszenie? Także w internecie obowiązuje cisza wyborcza. Do kiedy potrwa?
Cisza wyborcza 2019: Od kiedy trwa? Jakie kary grożą za jej naruszenie? Także w internecie obowiązuje cisza wyborcza. Do kiedy potrwa? Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press
Cisza wyborcza 2019. Od kiedy obowiązuje? Za jej naruszenie grożą wysokie kary. Sprawdź, do kiedy trwa cisza wyborcza i czego w tym czasie nie wolno robić. Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie! Więcej informacji poniżej.

CISZA WYBORCZA | Co to jest?

Cisza wyborcza to okres, w którym pod groźbą kary zabroniony jest jakikolwiek sposób agitacji (należy pamiętać, że cisza wyborcza obowiązuje również w internecie). Z założenia ma być to czas, w którym wyborcy - po zakończonej już kampanii - mogą zastanowić się, na kogo chcą zagłosować.

Głosowanie

W czasie ciszy wyborczej zakazane są:

  • wszelkie wystąpienia polityczne,
  • manifestacje,
  • audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów,
  • publikacje na temat kandydatów,
  • naklejanie plakatów wyborczych,
  • publikowanie sondaży wyborczych.

Ciszy wyborczej nie zakłócają plakaty kandydatów powieszone przed jej rozpoczęciem. Naruszeniem ciszy wyborczej nie jest także zachęcanie do wzięcia udziału w wyborach - o ile nie agituje się na rzecz konkretnego kandydata lub komitetu.

Gospodarka i podatki, ochrona zdrowia, edukacja, stosunek do kościoła, kwestie obyczajowe, energetyka i ekologia, ustrój państwa czy polityka międzynarodowa. Sprawdź, co proponują W oparciu o ankiety wypełnione przez kandydatów wszystkich komitetów wyborczych, a także o ich programy, przygotowaliśmy niezbędnik dla wrocławskich i dolnośląskich wyborców. Nie trzeba już szukać w sieci i wgryzać się w wielostronicowe opracowania. Na kolejnych  slajdach prezentujemy w dziesięciu punktach to, co proponują poszczególne partie i koalicje w najważniejszych dziedzinach naszego życia. Kolejność zgodnie numerami komitetów wyborczych.Posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Porównaliśmy programy partii ...

CISZA WYBORCZA | Kary

Naruszenie ciszy wyborczej według prawa (art. 498 kodeksu wyborczego) jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny - od 20 zł do 5 tys. zł. Dużo wyższą karę mogą jednak zapłacić ci, którzy w godzinach głosowania będą podawać wyniki sondaży - zarówno tych przeprowadzanych w dniu głosowania, jak i przedwyborczych. Kara grzywny może wynieść wtedy od 500 tys. do miliona złotych.

Trwa głosowanie...

Cisza wyborcza...

CISZA WYBORCZA | Od kiedy obowiązuje? Ile trwa?

Według kodeksu wyborczego, zakaz agitacji rozpoczyna się o północy w dniu poprzedzającym dzień głosowania. To znaczy, że już od piątku 11 października, od godz. 00.00 w Polsce obowiązuje cisza wyborcza. Do kiedy trwa? Cisza wyborcza kończy się wraz z zakończeniem głosowania i zamknięciem lokali wyborczych. Jeśli w żadnej z obwodowych komisji wyborczych głosowanie nie zostanie zakłócone, cisza wyborcza zakończy się w niedzielę 13 października o godz. 21.

Art. 107. § 1. W dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione. § 2. Agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje, jest zabroniona

CISZA WYBORCZA ZA GRANICĄ

Nie we wszystkich krajach przed wyborami i w ich trakcie obowiązuje cisza wyborcza. Jednym z przykładów jest USA, gdzie w 1992 r. Sąd Najwyższy orzekł, że jest ona niezgodna z konstytucją. Zakazane jest tam tylko wieszanie plakatów lub inna forma agitacji w obrębie lokali wyborczych. Podobne zasady obowiązują też w wielu europejskich krajach: Wielkiej Brytanii, Austrii, Holandii, Belgii, Szwecji, Estonii, Słowacji i Niemczech.

ZOBACZ TEŻ |

Wybory parlamentarne 2019 już w niedzielę, 13 października. Kandydaci do Sejmu i Senatu jak z przy okazji każdych wyborów nie zawodzą! Także w tegorocznej kampanii nie brakuje dziwnych i śmiesznych plakatów i ulotek. Zobacz zdjęcia. Przejdź dalej --->

Wybory 2019: Śmieszne plakaty i ulotki wyborcze. Oto prawdzi...

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl