Ci uczniowie z gimnazjum wrócą do podstawówki

Malwina Gadawa
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Grzegorz Olkowski / Polska Press
W gimnazjach szykuje się „przepychanie” słabeuszy na siłę do następnej klasy - ostrzega związek nauczycieli. W myśl zbliżającej się reformy oświaty, uczniowie którzy nie zdadzą w czerwcu do drugiej klasy gimnazjum wrócą do podstawówki.

Wprowadzanie zmian w szkołach rozpocznie się od września. Nie będzie już rekrutacji do klas pierwszych szkół gimnazjalnych. Obecni uczniowie klas szóstych staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Tak rozpocznie się stopniowe wygaszanie gimnazjów.

ZOBACZ KONIECZNIE: Szkoła po zmianach. Tak będzie wyglądał nowy plan lekcji

Problem mogą mieć jednak obecni uczniowie pierwszej klasy gimnazjów, którzy nie przyłożą się do nauki. Jeżeli nie otrzymają oni promocji do drugiej klasy - zostaną przeniesieni do VII klasy szkoły podstawowej. Oznacza to, że w praktyce skończą dwa razy podstawówkę, ponieważ w przyszłości będą mieli dwa świadectwa ukończenia podstawówki, tej sześcioletniej i ośmioletniej.

- Takie rozwiązanie przewidziało ministerstwo edukacji. Według założeń reformy świadectwo sześcioletniej szkoły podstawowej nie będzie dawało uczniowi uprawnień do starania się o przyjęcie go do szkoły średniej - tłumaczy Janusz Wrzal, wicekurator oświaty na Dolnym Śląsku.

Suchej nitki na rozwiązaniach proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nie zostawia Mirosława Chodubska, prezes dolnośląskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego.

- To kolejny aspekt, dzięki któremu widać, jak wiele rzeczy nie zostało przemyślanych przez autorów reformy. Przecież to irracjonalne, żeby uczeń kończył dwa razy szkołę podstawową. Wszyscy będą zdawali sobie sprawę z problemów, jakie zrodzi takie rozwiązanie, więc w efekcie będzie tak, że nauczyciele będą „przepychać” uczniów z gorszymi ocenami do kolejnej klasy. Dla świętego spokoju. Oczywiście, to destrukcyjne rozwiązanie nie będzie służyło ani rozwojowi dziecka, ani dobrej atmosferze w klasie. Bo jak wytłumaczyć potem uczniom, że ktoś, kto się nie uczył, otrzymuje promocję do kolejnej klasy - mówi Mirosława Chodubska.

Prezes dolnośląskiego okręgu ZNP zauważa jeszcze jeden problem.
- Obecni uczniowie gimnazjum mają całkiem inną podstawę programową niż będą mieli uczniowie 8-letniej podstawówki. Widać, że autorom reformy zabrakło wiedzy na temat rzeczywistej sytuacji w oświacie - komentuje Mirosława Chodubska.

Przypomnijmy, że uczniowie pierwszych klas gimnazjów zdawali już egzamin na koniec podstawówki - pisali sprawdzian szóstoklasisty. Jeżeli zostaną cofnięci do VII klasy szkoły podstawowej, to po raz kolejny będą musieli wykazać się wiedzą. W roku szkolnym 2018/2019 będą musieli przystąpić do obowiązkowego, zewnętrznego egzaminu dla ósmoklasistów.

Samorządy na Dolnym Śląsku, tak jak w całej Polsce, są w trakcie ustalania nowej sieci szkół, którą muszą zatwierdzić kuratorzy oświaty. Ostatecznie nowa sieć szkół ma być ustalona do końca marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ci uczniowie z gimnazjum wrócą do podstawówki - Gazeta Wrocławska

Komentarze 62

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Michał
Zgadzam się. Mam znajoma w nauczaniu 1-3 podstawówki, w szkole średniej ledwo zdawala z klasy do klasy.
S
Szok
Hmmm... Może zostaną w drugiej klasie gimnazjum i dołączą do obecnej pierwszej gimnazjum??
z
zaniepokojona
Ja osobiście nie popieram wycofania gimnazjum uczniowie z burza hormonow w 1 szkole a uczniowie w miare spokojni w drugiej szkole... Ja sie tylko zastanawiam wszedzie sie pisze ze pierwszoklasista jak nie zda trafi do 7 klasy a drugoklasisci do 8? Czy beda przepychac aby problemu nie bylo znam uczniow ktorzy ocene proponowana maja nieklasyfikowana.... Wiec co dalej z drugoklasistami?
....
Chodzę do 1 gimnazjum jak do mnie miejsca zabraknie to pani Minister wypłaci mi odszkodowanie.
U
Uczeń Gimnazjum
Chodzę do klasy 1 gimnazjum i mam takiego kolegę w klasie który nie umie czytać,mówić i ogólnie jest chyba analfabetą.On ma 11 jedynek na 1 semestr i tyle samo będzie miał na koniec roku.Nauczyciele uczący w mojej klasie dziwią się kto go w ogóle przepuścił do gimnazjum bez żadnej wiedzy.Teraz jak on pójdzie do tej gówniane 7 klasy to go przepchnąć i zda taką Polska edukacja. STOP LIKWIDACJI GIMNAZJUM.Pozdrawiam panią minister.
S
Sp10
Taki uczeń prawdopodobnie pójdzie do 1 liceum ale będzie miał 4 klasy zamiast 3
H
Hn
Fajnie krytykowac nauczycieli jesli sie nigdy w tym zawodzi nie pracowalo. Kazdy kto przyszedlby uczyc tych tumanow i nierobow szybko zmienilby zdanie. Jest to jeden z najbardziej niewdziecznych, stresujacych i nieszanowanych zawodow w tym kraju. Nauczyciel malo pracuje, nic nie robi?? Przygotowanie lekcji zajmuje sporo czasu a dzieciaki i tak Cie w d***e maja. Fajnie, kolo 20 h w tygodniu? Doliczcie sobie kolejne 30 na sprawdzanie wypocin tych malych "geniuszy", a uzeranie sie z ich rodzicami... to juz jest dopiero masakra. Wszystko jest wina nauczyciela, takze to ze dziecko nic na lekcji nie robi tylko gapi sie przez okno, nie odrabia pac domowych i w domu sie nie przygotowuje do sprawdzianu.
Najgorsze jest to ze nauczyciel czest nie moze wymagac od ucznia, z roku na rok wymagania sie zmniejszaja - ale to juz kwestia programu nauczania i czesto wymogow dyrekcji szkoly.
Nie wszystko jest w porzadku, ale proponuje niektorym sie zastanowic... Panstwo powinno zapewniac nauczycielom 1h bezplatnej sesji u psychiatry w tygodniu bo po jakims czsie ma sie ochote palnac sobie w leb.
m
mk
Nauczyciele juz od dawna przepychaja dzieciaki byle sie z nimi dluzej nie uzerac
w
w-w
Podwójne podstawowe
R
Rodzic
Powtarzanie 1 kl. gimnazjum w 7 kl. podstawówki, aczkolwiek kuriozalne, ze względu na dwukrotne ukończenie tego samego poziomu edukacyjnego, stwarza bałagan, ale mniejszy niż to, co stanie się z uczniami obecnych klas pierwszych gimnazjum za dwa lata i w latach następnych. Otóż uczeń, który będzie musiał powtarzać klasę 3 gimnazjalną, zostanie cofnięty do klasy... 8 szkoły podstawowej. Czyli straci nie rok, a dwa lata, bo po 9 roku nauki będzie musiał wrócić na 8 rok. I o ile nieuków, którym się po prostu nie chce niespecjalnie mi szkoda, to dzieciaków, które powtarzają rok ze względów zdrowotnych już bardzo, z powodu niefrasobliwości i oślego uporu pożal się boże decydentów będą o dwa lata do tyłu :(
X
Xu
Ja wlasnie w tamtej reformie wylądowałam na koniec w zawodówce chodzac do liceum. Skonczylam ją w rok. Wyszlam na ludzi i mam sie bardzo dobrze.
Wiec im zmiana tez moze wyjsc na lepsze niz siedzac w wylegarni zwanej gimnazjum.
X
Xu
Nie czuje sie nieukiem ale inne względy na to wplynely, ze kończąc powoli liceum i nie zdając do nastepnej klasy znalazlam sie w zawodówce. Wtedy tez byla reforma cofajaca licea handlowe itp. Cofnelam sie programowo duzo ale powratzajac zaliczyłam zawodówke w rok. Wyszlam na ludzi. Mam zawod. Dobra pracę i wyszlo mi to na dobre. Tylko szkoda 4 lat chodzenia do liceum zeby na koniec skonczyc zawodowke :(
Wiec powrot do podstawówki 8 klasowej moze tez mieć plusy. Badzmy optymistami
k
koko
tuman powinien powtarzac klase do skutku i co w tym zlego nawet jak cofnie sie do podstawowki.
b
będą
po prostu powtarzac kalse. i coz za problem? zawsze jest ktos kto powtarza klase przynajmniej raz. zadna nowosc.
o
op
emery lecz się kimkolwiek jesteś,mózgu jeszcze nie przeszczepiają
Wróć na i.pl Portal i.pl